czwartek, 30 sierpnia 2018

"Kobiety nieidealne. Magda" - Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles




"(...) Chciałam być wilkiem, którego ludzie wprawdzie nie rozumieją, ale akceptują i szanują. 
I nawet niech się go trochę boją, to nie zaszkodzi."


Pierwszy tom cyklu, dwie nieznane mi dotąd autorki oraz nurtujący i tym samym nakłaniający do przekonania się o jego prawdziwości blurb skłoniły mnie w przeważającym stopniu do sięgnięcia po jedną z najnowszych powieści Wydawnictwa Replika. Mowa o książce autorstwa Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles "Kobiety nieidealne. Magda", która to okazała się dla mnie niemałym zaskoczeniem, przyjemnie spędzonym czasem, i co najważniejsze, zapewniła mi sporą dawkę humoru i relaksu, wprawiając mnie przeto w niebywale dobry nastrój. A nie ukrywam, że to mi było ostatnimi czasy niezbędne. O czym zatem opowiada ukazana w publikacji historia?

środa, 29 sierpnia 2018

"Mgły Toskanii" - Natasza Socha




"(...) - Człowiek staje się szczęśliwy, kiedy nie ulega czasowi, kiedy nie poddaje się jego regułom, 
tylko sam wyznacza własne."


Co robić, gdy serce bije dla dwóch mężczyzn jednocześnie? Czy uczucia do nich mogą być takie same? Jakiego dokonać wyboru? I czy w ogóle istnieje jakieś dobre rozwiązanie zaistniałej sytuacji? Jak wyznać prawdę? A może lepiej żyć w kłamstwie i prowadzić dwa życia? A co jeśli pewnego dnia tajemnica ujrzy światło dzienne? Jak poradzić sobie z dualizmem emocjonalnym? Jak wyzbyć się z siebie niewidzialnej cząstki swej nienarodzonej siostry bliźniaczki? Czyjego wewnętrznego głosu posłuchać? Jak dalej żyć? Te pytania i zarazem rozterki towarzyszą Lenie - głównej bohaterce enigmatycznie i subtelnie zatytułowanej powieści "Mgły Toskanii".

sobota, 18 sierpnia 2018

"Anatomia Góry" - Rafał Fronia




"Pociąga mnie to, co zakazane. To, co trudne. To, co nieznane."


Sięgnęłam po "Anatomię Góry", aby zrozumieć pobudki, jakimi kierują się ci, którzy ryzykując zdrowie i życie podejmują próby zdobycia konkretnych szczytów. Aby zrozumieć ich potrzeby wchodzenia na góry, które niekiedy bywają ich przekleństwem.  Aby zrozumieć tę jakże silną więź łączącą zdobywających czyli himalaistów, ze zdobywanymi przez nich górami. Górami, które choć osiągalne, są niebywale niebezpieczne, nieobliczalne, nierzadko niesprzyjające, kapryśne, aczkolwiek zjawiskowe.  

wtorek, 14 sierpnia 2018

"Perła" - Carolina De Robertis




"(...) Są światy, w które pragnie się wejść, i światy, od których lepiej się trzymać z daleka, 
a także takie, których dotyczy jedno i drugie."


Na początku ubiegłego roku miałam ogromną przyjemność zapoznać się z powieścią Caroliny De Robertis zatytułowaną "Bogowie tanga". Powieścią, która mnie zachwyciła pod każdym możliwym względem, wzruszyła fabularnym kłębkiem i ujęła nietuzinkowością oraz pięknym piórem. Co więcej, określiłam ją nawet jako najlepszą przeczytaną książkę w moim dotychczasowym życiu. Dziś z czystym sumieniem mogę rzec, że dołącza do niej najnowsza publikacja autorki - "Perła". Dlaczego? Zapraszam na moją opinię.

czwartek, 9 sierpnia 2018

"Trzykrotka" - Anna Szczęsna




"Wypadki po prostu się zdarzają. Ot tak. 
Niezapowiedziane burzą wszystko, wymuszając tworzenie nowego porządku, 
równie kruchego i iluzorycznego. Od zawsze człowiek próbował panować nad światem, 
starał się podporządkować sobie przyrodę, zarządzać czasem, planować życie, 
a potem i tak przychodziło jedno wielkie "bum!" i weryfikowało znaczenie tego jednego, 
marnego istnienia, któremu się wydawało, że jest centrum wszechświata i że coś znaczy."


Najtrudniej jest zacząć od nowa, wyrwać się z odmętów przeszłości, zapomnieć, wymazać z pamięci. Najtrudniej jest pokonać przeciwności, opanować nieustannie wzbierające łzy, zatrzeć w pełni wspomnienia i wówczas przyjemne obrazy, wyjść na powierzchnię z własnej bolesnej otchłani pokonując kolejne szczeble drabiny. Najtrudniej jest uzyskać wewnętrzny spokój, podjąć słuszną decyzję, obrać ten jedyny, właściwy kierunek, a następnie podążać wyznaczoną przez niego drogą. Najtrudniej jest po prostu wykonać pierwszy krok. Krok ku lepszemu...

środa, 8 sierpnia 2018

"Lutek i ciotka Józefina" - Danuta Parlak, Jona Jung



Uwielbiam ładnie wydane książeczki, zresztą zapewne nie tylko ja. Tym bardziej zwracam na to uwagę, jeśli są one przeznaczone dla dzieci. I właśnie jedna z nowszych pozycji Wydawnictwa Literatura zatytułowana "Lutek i ciotka Józefina" autorstwa Danuty Parlak przynależy do kategorii tych estetycznie, prosto, ale nade wszystko pięknie wydanych. Twarda, sympatyczna oprawa, duży font przeznaczony dla samodzielnie czytających dzieci, i co istotne, cudne w swej delikatności ilustracje Jona Junga. A o czym zatem opowiada bajka?

poniedziałek, 6 sierpnia 2018

"Na koniec świata" - Ewa Maja Maćkowiak




"- (...) Łapacz chwil. On zdaje się mówić: "Przysiądź na progu chwili". 
Bo jest tylko ona. Poza nią nie ma nic. Ani przed, ani po. Nic.
Było, nie istnieje, będzie, to ułuda. Teraz i tu. Ta chwila. Ten moment. Więc wybacz i żyj."

 
Zapewne każdy z nas choć raz pomyślał, aby udać się na przysłowiowy koniec świata, uciec od codzienności obfitującej we wszelkiego rodzaju rozterki, odizolować się na pewien czas od ludzi. Niejednemu z nas zaświtała w głowie myśl, aby wyrwać się ze szponów obecnego otoczenia, pobyć sam na sam ze sobą na jakimś odludziu, nabrać dystansu, uzyskać wewnętrzny spokój, po prostu na chwilę odetchnąć, aby następnie inaczej spojrzeć na pewne sprawy, podjąć lepsze i bardziej przemyślane decyzje. Główna bohaterka powieści "Na koniec świata" poddała się właśnie owej myśli, zawierzyła intuicji. Porzuciła obecne miejsce i wyruszyła w poszukiwaniu tego, które da jej ukojenie, zapewni poczucie bezpieczeństwa i być może otuli szczęściem.