środa, 25 września 2019

„Świetnie się bawię w twoich snach” — Izabela Skrzypiec-Dagnan
„(...) Gdzie się zaczyna miłość, tam nie ma rozumu.
W zasadzie tam nie ma miejsca na nic innego.” 

 
Lubiącą dobrą zabawę, alkohol i papierosy dwudziestosześcioletnią Julę oraz uprawiającego jogging Krystiana łączy silne uczucie. Jednak z czasem okazuje się, że miłość nie wystarcza, że brakuje w tym związku zrozumienia i zaufania. Para niestety się rozstaje i próbuje zacząć nowe życie. Ona wiąże się z niespełna czterdziestoletnim Rafałem pragnącym stabilizacji. On z kolei wdaje się w romans z kobietą z przeszłością. Wszystko się zmienia. Jednak tamto uczucie nie gaśnie...

Specyficzna — to wprost idealne słowo określające powieść Izabeli Skrzypiec-Dagnan. Powieść wyróżniającą się przede wszystkim rzadko spotykanym stylem przyjmującym poniekąd zimną barwę. Początkowo śledzenie kolejnych słów i zdań sprawia trudności, nie można z lekkością brnąć przez następujące po sobie fragmenty. Czuć swego rodzaju srogość i bezwzględność słowną. Aczkolwiek z każdą kolejno przewracaną kartką jest łatwiej, nieco przejrzyściej, i co najważniejsze, ciekawiej.

Ta historia zdecydowanie porywa w wir zdarzeń otulonych nostalgiczną i ponurą aurą. Nie sposób do końca przewidzieć tego, co nastąpi. Niczego nie można być zupełnie pewnym ani dalszych losów bohaterów, ani ich zachowań, a nade wszystko targających nimi emocji. Nie oczywistość jest z pewnością atutem tej jakże inteligentnej i refleksyjnej opowieści. Owa ma w sobie coś wyjątkowego, jakiś frapujący element, który przyciąga uwagę, nie pozwala oderwać się od lektury choćby na chwilę.

Tę powieść po prostu się chłonie, upaja się jej językiem i zachwyca kłębkiem fabularnym, który — wydawać by się mogło — jest szablonowy i nieoryginalny, ale bez wątpienia odbiega od pozostałych pojawiających się w powieściach obyczajowych. Albowiem przybiera gorzki smak, przytłacza niejako ciężarem emocjonalnym, pozostawia w kontemplacyjnej niepewności i z wieloma pytaniami, na które wcale nie jest łatwo znaleźć prostą odpowiedź. A poza tym ujmuje prawdą, której niektórzy nie widzą, a inni nie chcą dostrzec.

Owa powieść nie tylko skłania do przemyśleń, ale wyzwala również ogrom rozmaitych emocji za sprawą ukazanych zagadnień. Miłość, namiętność, potrzeba bliskości, zdrada, niezdecydowanie, rozstanie, samotność, lęk przed zaangażowaniem i przyszłością oraz przebaczenie — to tylko część aspektów podjętych w powieści „Świetnie się bawię w twoich snach”. Ta uzmysławia istotę najpiękniejszego uczucia na świecie, jednocześnie uświadamiając, że owe, choć stanowi ogromny fundament, to niestety nie zawsze wystarcza do tego, aby zbudować coś trwałego i szczęśliwego. Pokazuje też, że miłość ma niejedno oblicze. Jednak co istotne, uprzytamnia również, że nie da się uciec przed własnymi uczuciami, myślami, obawami, a przede wszystkim samym sobą. I żeby dokonać wyboru oraz podjąć trudny krok ku lepszej przyszłości, najpierw trzeba odbyć żmudną podróż w głąb siebie.

Refleksyjna, kontemplacyjna i niezwykła — taka właśnie jest opowieść „Świetnie się bawię w twoich snach”. Dla wielu może ona stanowić pewną wskazówkę, a innych uchronić przed nieprzemyślanym krokiem i tym samym jego konsekwencjami. Serdecznie polecam! To historia warta uwagi!


„Boże, dlaczego ludzie odchodzą od siebie, mijają się, rozchodzą, 
przerywają tak gwałtownie tę więź, uczucie, przywiązanie, bliskość?
Dlaczego tak ciężko się dogadać? Dlaczego tak ciężko ze sobą żyć?
Dlaczego świat nie współgra z nami, dlaczego te grudy na drodze, kłody, 
błoto, w którym się grzęźnie, dlaczego nie jesteśmy kompatybilni z drugim człowiekiem,
krawędź nie pasuje do krawędzi, poszarpane to wszystko, niestykające.”


Tytuł: „Świetnie się bawię w twoich snach”
Autor: Izabela Skrzypiec-Dagnan
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019
Ilość stron: 256
Oprawa: miękka
Kategoria: literatura obyczajowa
Egzemplarz recenzencki

9 komentarzy:

 1. "Świetnie się bawię w Twoich snach" nie jest z pewnością klasyczną powieścią obyczajową. To książka przepełniona przeróżnymi emocjami i faktycznie - wiele z nich to emocje gorzkie, które towarzyszą czytelnikowi przez wiele stron. Całość wywołuje niemało refleksji i zostaje z nami po lekturze jeszcze długo, więc zdecydowanie warto po nią sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Musisz nawet Gosiu, świetny tytuł. Każdy znajdzie zdecydowanie coś tam dla siebie :)

   Usuń
 3. Jeśli skłania do refleksji, to warto przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie potrafię sobie wyobrazić co to za styl językowy 🤔 będę musiała chyba zapoznać się z fragmentem

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się być idealną książką na jesienne wieczory z herbatką i książką. Zapisuje i mam nadzieję, że w najbliższym czasie ja przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie udało się ostatnio wygrać egzemplarz w rozdaniu, więc niedługo biorę się za lekturę :) Myślę, że mi się spodoba :)
  www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam wszystkich, nazywam się Felicia Aisha Sadat i jestem tutaj, aby świadczyć o dobrych dziełach BABA NOSA UGO ze świątyni w Karnataka, ponieważ moje szczęście zostało przywrócone, jestem małżeństwem od około 11 lat, do tego stopnia, że ​​mój mąż zaczął zachowywać się dziwnie, a potem zostawił mnie i nasze 2 dzieci innej kobiecie na ponad 6 miesięcy, nigdy nie wiedziałem, że miał romans z inną kobietą, ta kobieta chce czerpać moje szczęście i wszystko, nad czym pracowałem, czułem się jak kończąc to wszystko. Szukając rozwiązania, natknąłem się na kilka zeznań na temat Spellcaster w Internecie.
  Niektórzy ludzie zeznawali, że przywiózł ich kochanka Ex, inni zeznawali, że rozwiązuje on wszelkiego rodzaju problemy duchowe, ziołolecznictwo na choroby takie jak Fybroid, Astma, choroby przenoszone drogą płciową, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia erekcji, wygrana na loterii. Nigdy nie wierzyłem w czarnoksiężnika, ale nie miałem opcji, ponieważ szukałem wszędzie rozwiązania, więc dostałem e-mail BABA NOSA UGO z Testimonies online i postanowiłem spróbować.
  Skontaktowałem się z nim przez e-mail i wyjaśniłem mu mój problem, powiedział mi, co muszę zrobić, i zrobiłem tak, jak mi polecił, przygotowałem coś do użycia, sam zrobił większość rzeczy, właściwie wątpiłem, kiedy powiedział mnie, że powinienem spodziewać się dobrych wiadomości, minęło mniej niż 7 dni, kiedy mój mąż zadzwonił do mnie po tak długim czasie. Wrócił przepraszając i prosząc o wybaczenie, wszystko było jak sen, wybaczyłem mu i teraz jesteśmy jeszcze bardziej szczęśliwi niż kiedykolwiek wcześniej.
  Chciałbym podziękować BABA NOSA UGO za jego życzliwą pomoc, nigdy nie spodziewałem się tak wspaniałej pracy duchowej i nie przestanę dzielić się jego świadectwem. Jeśli masz jakieś problemy duchowe i szukasz prawdziwego i prawdziwego Zaklinacza Zaklęć, skontaktuj się z BABA NOSA UGO, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

  E-mail: nosaugotemple@gmail.com / nosaugotemple@net-c.com

  WhatsApp: +33753216802

  https://karnatakatemple.wixsite.com/karnataka

  OdpowiedzUsuń
 8. Nazywam się Elfrida canga z Albanii, chcę podzielić się tym cudownym doświadczeniem z całym światem, jak wspaniały rzucający zaklęcia miłosne pomógł mi sprowadzić męża po tym, jak opuścił mnie na ponad 8 miesięcy, aby być z inną kobietą, skontaktowałem się z wieloma zaklęciami Caster ale nie mógł mi pomóc, dopóki nie poznałem tej wspaniałej DR DAWN ACUNA, obiecała mi i wróciła do męża w 48h, odkąd wrócił okazał mi miłość i troskę, teraz żyjemy w pokoju i szczęściu, a wszystko dzięki ty Dr.
  Skontaktuj się z nią w sprawie wszelkich wyzwań w związku lub jeśli chcesz szybko zajść w ciążę lub wyleczyć jakąkolwiek chorobę, Dr Dawn da Ci perfekcyjny rezultat.
  E-mail { dawnacuna314@gmail.com }
  Whatsapp: +2348032246310

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.