piątek, 16 września 2016

Kuchnia filmowa - P. Wnuk
"Kuchnia filmowa" to książka, którą mam w swojej biblioteczce od bardzo dawna. Była dodatkiem do jednego z kobiecych czasopism - tytułu niestety już nie pamiętam. Stanowi ona zbiór czterdziestu dziewięciu przepisów na dania inspirowane filmami oraz serialami. Powstała na podstawie bloga autorki From movie to the kitchen, który w 2012 roku otrzymał nagrodę Bloga Roku.

Autorką książki jest Paulina Wnuk - mama, blogerka, miłośniczka filmów i kuchni, świeżych kwiatów oraz gry na PS4. Już będąc dzieckiem uwielbiała spędzać czas w kuchni. Mając sześć lat wybrała się z mamą na film "Czy to ty, czy to ja", w którym ujęła ją scena, gdy dzieci jadły bułki z nadzieniem mięsno-pomidorowym. Po powrocie z kina, jej mama postanowiła je przygotować i to była pierwsza filmowa potrawa blogerki. Gotować uczyła się korzystając z innych blogów kulinarnych, modyfikowała przepisy, eksperymentowała. Oglądała też coraz więcej filmów i czerpała z nich inspirację do tworzenia wielu ciekawych i smacznych potraw. Chciała podzielić się swoją pasją do kuchni i kina, dlatego też założyła blog, który odniósł sukces. Jego stworzenie autorka uważa za jedną z lepszych decyzji w jej życiu.

Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie. Podzielona jest na dziewięć części: filmy miłosne, komedie, filmy fantasy, dramaty, filmy animowane, filmy familijne, filmy gangsterskie/kryminalne/sensacyjne, filmy polskie, thrillery. Każdej z nich przypisane są tytuły znanych i lubianych filmów (z kadrem i krótką wzmianką), a tym z kolei kojarzące się z nimi smakowite potrawy. Przy każdym proponowanym daniu wymienione są oczywiście składniki, które pomogą w jego przygotowaniu wraz z podaniem ilości porcji, a także wielkości formy do ciasta oraz krok po kroku opisane są etapy jego wykonania.

W książce znajdziemy przepisy m.in. na następujące dania :
- trufle czekoladowe - film "Czekolada"
- sernik nowojorski - serial "Przyjaciele"
- zupa porowa - film "Dziennik bridget Jones"
- minipizze z kurczakiem - serial "Gotowe na wszystko"
- lembas (chleb elfów) - film "Władca Pierścieni"
- cytrynowe ciastka Sansy - film "Gra o tron"
- butterbeer (piwo kremowe) - film "Harry Potter"
- tarta czekoladowa Minny - film "Służące"
- zupa Remy-ego - film "Ratatuj"
- makaron z żółtym serem - film "Kevin sam w domu"
- 5$ shake - film "Pulp Fiction"
- makowiec - film "Magnat"
- sałatka z sercem wieprzowym - film "Hannibal" i inne.

Wszystkie przedstawione przepisy zobrazowane są przepięknymi fotografiami, które zachęcają do przygotowania, a następnie skonsumowania dań. Wiele z nich jest łatwych w przygotowaniu, ale niektóre są też pracochłonne. Ponadto zdecydowanie są bardzo kaloryczne.

"Kuchnia filmowa" to książka charakteryzująca się pomysłowością, kreatywnością oraz lekkością. To pozycja dla każdego, nie wymaga bowiem wielkich umiejętności kulinarnych. Jednak przede wszystkim to idealna lektura dla miłośników kuchni i kina. Zachęcam zatem do gotowania i oglądania!
Tytuł : "Kuchnia filmowa"
Autor : Paulina Wnuk
Wydawnictwo : Otwarte
Rok wydania : 2013
Oprawa : twarda
Ilość stron : 224


Polecam!