środa, 25 listopada 2020

„Dziewczyna z czerwonym warkoczem” – Krystyna Bartłomiejczyk

 

 

 „(...) Przeszłość jest jak matrioszka, zdejmujesz lalkę za lalką, 

żeby dotrzeć do samego serca wielkiej tajemnicy. A ten dreszczyk emocji...” 

 

W małej miejscowości o nazwie Wrzosów znajduje się dom Sokołówka zamieszkiwany przez trzy pokolenia kobiet: babcię Marię, jej córkę Helenę oraz wnuczkę Jankę. Choć bardzo się kochają i lubią spędzać ze sobą czas, to niestety nie potrafią rozmawiać o przeszłości. Maria nie jest zbyt wylewna, zataja pewne fakty z przeszłości, Helena skrywa tajemnicę o ojcu Janki, a Janka pragnie wreszcie poznać prawdę. Pewnego dnia,  po rodzinnej kłótni, Janka udaje się do niezamieszkiwanego od prawie dwudziestu lat pokoju prababki Marcjanny. Tam odkrywa stary kufer, a w nim dostrzega warkocz i suknię ślubną. Chwilę później w lustrze nad stolikiem zauważa rozmyty kształt postaci... 

Wrzosów, w którym kilkadziesiąt lat temu doszło do tragedii. Sokołówka, która była świadkiem dramatycznych zdarzeń, wielu wylanych łez i bolesnych słów. Spowity mroczną nutą pokój, który skrywa niejedną tajemnicę, w którym dzieją się niewyjaśnione zjawiska i który wyzwala rozmaite i intensywne emocje – niekiedy bardzo trudne do zdefiniowania. Kufer odkrywający elementy z przeszłości, lustro ukazujące zarys postaci sprzed lat i szafa, pod którą znajduje się coś, co może pomóc we wskazaniu rozwiązania tajemnicy z przeszłości i okazać się odpowiedzią na wiele nurtujących pytań. 

Tajemnicza, trzymająca w napięciu, owiana niepowtarzalną aurą, absorbująca i porywająca – tymi słowy można określić najnowszą książkę Krystyny Bartłomiejczyk o intrygującym tytule „Dziewczyna z czerwonym warkoczem”. Książkę, która zabiera w intensywną, emocjonującą, barwną i pasjonującą podróż, w której pragnie się trwać jak najdłużej. Powieść, która wciąga od pierwszej strony, hipnotyzuje, frapuje i wyzwala mnóstwo niesamowitych uczuć. 

To opowieść owiana niesamowitym klimatem, napisana z niebywałą lekkością, subtelnością i pasją. Przywołuje cudowny zapach lasu i łąk, a także specyficzną woń starego pokoju oraz przedmiotów, które wiążą się z konkretnymi wspomnieniami, nierzadko smutnymi i przepełnionymi bólem. Niezwykle wyraziste ukazanie scen sprawia wrażenie, jakoby miały one miejsce w rzeczywistości, jakby działy się tuż obok nas. A bohaterowie? No cóż… Są po prostu bardzo naturalni i prawdziwi. To wszystko czyni tę powieść wyjątkową i niezapomnianą.

„Dziewczyna z czerwonym warkoczem” to piękna historia o kobietach z Sokołówki. Niezależnych, silnych, pewnych siebie, a jednocześnie wrażliwych, naiwnych i przekonanych, że niegdyś rzucono na nie klątwę. Albowiem żadna z nich nie może na dłużej ułożyć sobie życia u boku mężczyzny, żadna z nich nie może zaznać pełni szczęścia i miłości. Bo kiedy któraś z nich oddaje całe swe serce ukochanemu, nagle dzieje się coś, co burzy ten cudowny stan. Janka postanawia wreszcie podjąć próbę odczarowania ich losu. Jednak najpierw musi poznać tajemnice z przeszłości i dociec prawdy. Czy jej się to uda? Jeśli jesteście ciekawi, co odkryje Janka, odsyłam do lektury książki. Naprawdę warto!   

 

 „Ale sekrety mają to do siebie, że wychodzą na jaw.” 

 

Tytuł: „Dziewczyna z czerwonym warkoczem”
Autor: Krystyna Bartłomiejczyk
Data wydania: 2020
Ilość stron: 432
Wydawnictwo: Prozami
Oprawa: miękka
Kategoria: literatura obyczajowa
Egzemplarz recenzencki
 

 

15 komentarzy:

 1. Książka jak najbardziej wpisuje się w moje gusta czytelnicze. Będę ją miała na uwadze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli będę miała okazję, to przeczytam 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne słowa. Krzepiące. Rozgrzewające. Motywujące. Piękna recenzja, dziękuję serdecznie. Pozdrawiam, Krystyna Bartłomiejczyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeszłość jest jak matrioszka, zdejmujesz lalkę za lalką,

  żeby dotrzeć do samego serca wielkiej tajemnicy. A ten dreszczyk emocji...

  Trudno się nie zgodzić. świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://natural.pl/27 grudnia 2020 09:04

  Jeśli ktoś chce kupić bardzo dobre suplementy to na pewno warto skorzystać z bardzo dobrej oferty sklepu Natural Pharmaceuticals http://natural.pl/ . Sam od dawna z tego sklepu kupuje suplementy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasami lubię sięgnąć po tego typu książki, więc myślę, że dam szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie są to moje klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 8. Przy okazji przeczytam :) Będzie świetna na jesień 2021 :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie są to moje klimaty! Zaraz zamawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 10. To jedna z najlepszych książek, jakie czytałem w ostatnim czasie! Nie spodziewałem się, że tak bardzo mnie zaciekawi i zafascynuje. Autor stworzył niesamowity świat pełen tajemnic i zagadek, a bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani. Polecam ją każdemu, kto lubi fantastykę i przygodowe historie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pewnie dużo osób wejdzie na ten blog . Takie jest moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.