środa, 27 stycznia 2016

Senność - W. Kuczok
"Senność" - Wojciech Kuczok
Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
Ilość stron : 256

"Senność" przeczytałam w listopadzie ubiegłego roku, ale ponieważ uważam, że jest naprawdę godna uwagi, postanowiłam zamieścić swoją opinię na blogu. Muszę stwierdzić, że jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Styl, forma, język, dobór słownictwa - w tym również posługiwanie się w umiejętny sposób wulgaryzmami sprawiają, że książka jest niepowtarzalna. Dużym zaskoczeniem były dla mnie długości zdań - czasami jedno zdanie zajmowało ponad jedną stronę. Autor znakomicie opisuje historie bohaterów oraz świetnie ukazuje emocje poszczególnych postaci.

Wojciech Kuczok jest prozaikiem, scenarzystą, krytykiem filmowym. Książka "Senność" powstawała w tym samym czasie, co scenariusz pod takim samym tytułem. Opowiada o życiu trzech mężczyzn. 
Adam - młody lekarz, który podjął staż w jednym ze szpitali. Zamieszkuje w kawalerce. Ucieka przed rodzicami, a przede wszystkim przed apodyktycznym ojcem. Rodzice nie rozumieją jego upodobań seksualnych, nie wierzą, że syn jest homoseksualistą. Adam poszukuje partnera, miłości. Pewnego dnia poznaje Pięknisia. I jego życie się zmienia.
Robert - pisarz, który odkąd się ożenił i zamieszkał z teściami, nie mógł znaleźć weny do napisania kolejnej książki. Całe dnie spędzał samotnie w swojej pracowni. Nie był szczęśliwym człowiekiem. Na dodatek któregoś dnia dowiedział się, że jest śmiertelnie chory. Wówczas postanowił podjąć pewne kroki w celu zmiany życia na lepsze.
Pan Mąż - bankowiec, mąż Róży - niegdyś świetnej aktorki teatralnej i piękności o którą walczyły duże koncerny kosmetyczne. Odkąd został dyrektorem banku, kobieta podjęła decyzję o pozostaniu w domu, w którym przesiadywała całe dnie. Cierpiała na narkolepsję. Podejrzewała, że Pan Mąż ją zdradza, jednak choroba nie pozwalała jej interweniować. 
Losy bohaterów w pewnym momencie przecinają się. Co wyniknie z ich przypadkowych spotkań ? Czy wybudzą się ze swej senności ? Czy wreszcie każda z osób odkryje najważniejsze wartości w swoim życiu ?

Powieść naprawdę warto przeczytać, bowiem traktuje ona o braku akceptacji, chęci do życia, depresji, zdradzie, niespełnieniu, z którymi wielu z na boryka się na co dzień. I tylko od każdego człowieka zależy, czy się przebudzi, zmieni swoje życie i zacznie spełniać marzenia.

Zdecydowanie polecam !