sobota, 30 stycznia 2016

Wada wymowy - A. Porczyńska"Wada wymowy" - Agata Porczyńska
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa twarda
Ilość stron : 285

Agata Porczyńska - aktorka, specjalistka od public relations. "Wada wymowy" jest jej debiutem pisarskim, który stał się dość kontrowersyjny. Posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego gatunku literatury. Niespotykane jest to, że na okładce książki pojawiła się sama jej autorka.

Przyznaję, że nie zaznajamiałam się z opiniami o książce przed jej przeczytaniem. Została mi polecona w jednej z księgarń. Uważam, że warto było przeczytać, mimo, iż po zapoznaniu się z treścią mam mieszane odczucia. 

Książka jest zbiorem dwudziestu dziewięciu opowiadań. Większość z nich traktuje o miłości między kobietą a mężczyzną, homoseksualnej i rodzicielskiej. Wykazywane są braki bądź słaba komunikacja pomiędzy ludźmi. Ukazywane są uczucia tęsknoty, fascynacji, niezrozumienia, okłamywania samego siebie, egocentryzmu. W sposób śmieszny i szyderczy poruszane są współczesne tematy, takie jak : promocje w supermarketach, wiejskie gadanie, wyrwanie się z nizin społecznych, relacje sąsiedzkie, podrywy na ulicy, seks-wczasy kobiet po menopauzie, rozmowy kobiet w salonie kosmetycznym o mężach, a także rozmowa kobiety z wróżką z tv, "wyprawa" na cmentarz, czas wolny dresiarzy i wiele innych. Przedstawione historie różnych osób uświadamiają nam społeczną bezradność w życiu codziennym oraz nieporadność komunikacyjną. Obrazowane są zdarzenia, z którymi mamy do czynienia na co dzień. 

Autorka w swych opowiadaniach ośmiesza i kaleczy nasz ojczysty język, celowo wprowadzając błędy ortograficzne czy wstawki z języków angielskiego i niemieckiego. Posługuje się rymami, wulgaryzmami, językiem dresiarzy, wiejską gwarą, narzuca pewien rytm pisania. Czasami teksty mają formy listów, e-maili, a także pochodzą z komunikatorów internetowych. Trzeba przyznać, że autorka ma niebywały słuch językowy, umiejętność stylistycznego pisania, a także zdolność obserwacji ogólnospołecznych. 

Szczerze mówiąc, książka nie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych. Faktem jest, że autorka posiada bezbłędny dar dostrzegania emocji, relacji, zachowań międzyludzkich, który następnie odzwierciedla na papierze. Prawdą również jest, że podczas czytania kilku opowiastek naprawdę nieźle się bawiłam. Sądzę, że za jakiś czas znowu sięgnę po tę pozycję, aby ponownie przestudiować którykolwiek z rozdziałów.

Polecam :)