piątek, 28 września 2018

"Dotyk Twoich słów" - Aleksandra Steć
"Najważniejsze są te momenty, kiedy czujesz czyjś blask i cały świat przestaje istnieć."

 
Zauroczona pierwszą publikacją Aleksandry Steć o pięknym tytule "Moja dusza pachnie Tobą" z wielką przyjemnością sięgnęłam po najnowszą dylogię autorki "Dotyk Twoich słów". Dylogię będącą zbiorem esencjonalnych i refleksyjnych myśli przyjmujących formę lapidarnych sentencji, krótkich tekstów, a nawet zdawkowych dialogów dwojga ludzi. Dylogię stworzoną przez cztery rozdziały, z których każdy ma nadane imię konkretnej pory roku i zapoczątkowany jest zjawiskowym czarno-białym obrazkiem. Dylogię utkaną z prostych, aczkolwiek naznaczonych szczerością, otwartością, intymnością i po trosze tęsknotą słów.
 
Słów, z których powstają piękne i jakże oczywiste refleksje, zwięzłe i kontemplacyjne kompozycje, a także urwane, niegdyś zapisane rozmowy. Niezależnie od przyjętej struktury, wszystkie stanowią harmonijną i barwną całość. Całość wylewną, życiową i naturalną, zupełnie pozbawioną sztucznych i zbędnych urozmaiceń. Całość będącą osobistymi zwierzeniami, prawdą wypływającą z głębi serca i duszy, przelaną w postaci wielu liter na papier. Całość chwilami otuloną tkliwością i ciepłem, niekiedy owianą smutną i melancholijną aurą, a momentami przyjmującą humorystyczne akcenty. Całość, która od początku wprowadza w specyficzny i zarazem niezwykły nastrój, pozwalając na czas zadumy, podróż do swego wnętrza, a nade wszystko wyłuskanie sensu z ukazanych myśli oraz odniesienie się do nich i odkrycie niejednego wydobywającego się z owych przesłania. A przekaz jest zdecydowanie wartościowy i emocjonujący, albowiem wyjęty ze zdobytych doświadczeń i przeżytych sytuacji. 


W czasie chłonięcia pojedynczych refleksji zawartych w woluminach, wydawać by się mogło, że są ewidentne i klarowne. To prawda, ale faktem jest, że nie każdy człowiek potrafiłby ubrać takowe w odpowiednie słowa, i tym samym nadać im odpowiedniego charakteru oraz emocjonalnego zabarwienia. Autorce to się udało, dzięki temu powstały jedyne w swoim rodzaju utwory. Utwory, które trudno przypisać konkretnemu gatunkowi literackiemu. Utwory, które mają swój niepowtarzalny klimat, niesamowitą głębię i wyzwalają szereg emocji, nierzadko zaskakujących.

Utwory te w sposób niebywale lapidarny, ale wnikliwy poruszają zagadnienia życiowej palety. Istota miłości, waga przyjaźni, moc przeznaczenia, przypadkowe spotkania zmieniające życie, samotność sprawiająca ból, budujące szczęście, oddanie, wsparcie, tęsknota, potrzeba bliskości, wybór własnej drogi i podążanie nią - to tylko część aspektów ujętych w "Dotyku Twoich słów". Poza owymi, wyraziście wysuwającymi się na pierwszy plan, jawią się też inne, ukryte pomiędzy wersami, kolejnymi słowami i zdaniami. Magia chwili i jej ulotność, śmierć, czas rozstania, znaczenie empatii, cierpienie, zawiłość życia, wybór między głosem rozsądku a głosem serca, i co najważniejsze, istota wypowiadanych słów. Jak widać, rozpiętość tematycznych ram jest niewątpliwie szeroka, ale klarowna i na pewno warta uwagi. Tym bardziej, że potraktowana nie tylko z należytą wrażliwością i wiarygodnością, ale momentami również nieoczekiwaną dosadnością. 


"Dotyk Twoich słów" to dwa tomy stanowiące refleksyjną, ujmującą, czasem zabawną, innym razem nostalgiczną kompozycję ubraną w subtelne rysunki autorstwa Anny Halarewicz. Zachęcam do lektury i serdecznie polecam!
 
 
Cytaty:
 
 "Nie martwi mnie to co się w moim życiu stanie. Martwi mnie to, co mnie ominie."
 
 
"Przyjaźnie kończą się zazwyczaj tam, gdzie kończą się wspólne problemy."
 
 
"Jeśli intuicja mówi Ci, że trzeba spierdalać, to trzeba spierdalać. 
Nieważne co mówi rozum, serce czy wszelkie znaki na niebie i ziemi."
 
 
"Najsmutniejsze nie są te historie, które się kończą. 
Najsmutniejsze są te, które nigdy się nie zdarzą."
 
 
"- Dlaczego wam nie wyszło?
- Niezgodność narządów.
- Narządów?
- Tak, ja miałam serce na dłoni, a on miał je w dupie."
 
 
"Świat ma gorzki smak leków, które pozwalają żyć. Słodkie są tylko pocałunki."
 
 
"Z kobietami się nie walczy. Można walczyć o nie, ewentualnie dla nich, ale nigdy z nimi."
 
 
"Nie szukaj w życiu sprawiedliwości - szukaj sensu."
 
 
 
Tytuł: "Dotyk Twoich słów" (dylogia)
Autor: Aleksandra Steć
Ilustracje: Anna Halarewicz
Wydawnictwo: CAMILOVE
Data wydania: 2018
Ilość stron: 224 (tom I), 276 (tom II)
Oprawa: miękka
Kategoria: myśli/sentencje
 
 

3 komentarze:

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.