poniedziałek, 1 czerwca 2020

„Dom po drugiej stronie jeziora” – Anna Bichalska
„(...) Miłość to coś pięknego, wyjątkowego, ale próbując ją opisać, uchwycić,
tak łatwo popaść w banał albo wszystko spłycić.”


Małgorzata wraz z kilkumiesięczną Zosią przyjeżdża do urokliwej miejscowości Błękitne Brzegi. Tam udaje się do pani Matyldy, którą pragnie prosić o naprawienie lalki otrzymanej niegdyś od babci. Kobiety od razu znajdują wspólny język i z czasem się zaprzyjaźniają. Razem odkrywają również karty przeszłości…

Stary dom owiany tajemniczą aurą i będący świadkiem wielu dramatycznych zdarzeń, wyspa skrywająca niejeden sekret i budząca niepokój, piękne i mieniące się srebrnymi drobinkami jezioro, które niestety nie jedno „widziało”. Rodziny, które coś poróżniło, kobiety, które musiały podejmować trudne i bolesne decyzje, dziewczynki, które wiedziały zbyt wiele, niejedna zaskakująca śmierć oraz mnóstwo intryg i niedopowiedzeń. Zakazana miłość, pragnienie poznania prawdy i zdemaskowania pewnych osób, wyrzuty sumienia, nakłanianie do czynienia zła oraz nagłe przerwanie siostrzanych więzi. O tym przede wszystkim jest powieść „Dom po drugiej stronie jeziora”.

Powieść, która porywa, intryguje, zaskakuje i fascynuje już od pierwszych stron. Która wyzwala morze emocji, nakłania do wielu refleksji, pozwala odkryć to, co cenne, a ukryte między wierszami. Zabiera w długą, niezwykłą, sentymentalną i pełną rozmaitych uczuć podróż, która pozostaje w pamięci. To opowieść, która pozostawia po sobie trwały ślad, pozwala dostrzec to, co najważniejsze w życiu, a w pewnym sensie też zrozumieć zachowania i postawy ludzkie. Niewątpliwie to historia wartościowa i warta uwagi, albowiem porusza niebywale istotne zagadnienia.

Śmierć, choroba, wypadek, niedomówienia, smutne wspomnienia, niepewność, lęk, skomplikowane relacje rodzinne, rozstania, tęsknota, poczucie winy i żalu, przyjaźń, miłość i nieustannie powracające obrazy z przeszłości. To tylko namiastka tematów podjętych przez Annę Bichalską w książce „Dom po drugiej stronie jeziora”. Książce, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Dlaczego? Bo to jedna z lepszych powieści obyczajowych ostatnich miesięcy. 


Tytuł: „Dom po drugiej stronie jeziora”
Autor: Anna Bichalska
Wydawnictwo: HarperCollins
Data wydania: 2020
Ilość stron: 464
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura obyczajowa
Egzemplarz recenzencki

1 komentarz:

  1. Wszystko wskazuje na, to że książka skrywa bardzo życiową historię, a takie właśnie bardzo lubię. 😊

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.