niedziela, 18 kwietnia 2021

„Karuzela” – Justyna Balcewicz

 

 
 „(...), ludzie wierzą w to, w co chcą wierzyć. Nawet jeśli ogłosimy całemu światu, 
że w naszych stawach pływają zwyczajne i całkowicie niemagiczne złote rybki, 
to i tak iluś chętnych przyjdzie przekonać się na własnej skórze, 
czy w tych stworzonkach rodem z bajki nie ma choć odrobiny czarów. 
Legenda będzie się rozprzestrzeniać.”
 
 
Dwudziestosiedmioletnia Kasia zostaje z dnia na dzień zwolniona z pracy, której nigdy nie lubiła. Tego samego dnia zrywa z chłopakiem, który jej nie okazywał wsparcia i w nią nie wierzył. Przeprowadza się do przyjaciółki Ani. Postanawia, że znajdzie lepiej płatne zatrudnienie i wynajmie mieszkanie. Stawia sobie za cel być bogatą i szczęśliwą. Tymczasem poznaje Bartka, który wyzwala w niej ciepłe uczucia. Jednak mężczyzna nie ma stałej pracy i nie jest bogaty...

Tadeusz wychowuje się w skromnym domu. W jego rodzinie nie przelewa się, a częstym posiłkiem jest kasza. Pewnego dnia jego ojciec otrzymuje propozycję budowania stawów z rybami. Tadzio pomaga ojcu i zyskuje sympatię właściciela. Los rodziny się odmienia. Chłopak pragnie być bogaty i robi wszystko, aby spełnić to marzenie. Wkrótce zakochuje się w niedostępnej Ninie...

„Karuzela” autorstwa Justyny Balcewicz to piękna, ciepła i niezwykle emocjonująca powieść, którą czyta się z ogromną przyjemnością i zaangażowaniem. Porywa, wzrusza, niejednokrotnie wywołuje uśmiech na twarzy, intryguje i skłania do wielu refleksji. 

Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a narracja pierwszoosobowa z trzecioosobową, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia ukazaną historię. Historię pełną zawirowań, uniesień, wyboistych ścieżek, nieoczekiwanych decyzji oraz wyborów, które nie zawsze są słuszne. To opowieść o ludziach, których dzielą pokolenia, a łączy pragnienie bycia bogatym.

Główni bohaterowie pragną żyć w dostatku i osiągnąć w życiu coś ważnego, co pozwoli im być szczęśliwymi i spełnionymi. Kasia to wrażliwa, dobra i uczuciowa kobieta. Choć czasami sprawia wrażenie, jakby nie wiedziała, czego tak naprawdę oczekuje od życia. Jest brak konsekwencji i zdecydowania niekiedy irytują. Z kolei Tadeusz to młody, ambitny, dojrzały i mądry człowiek. To postać, która budzi podziw. Jego zaangażowanie, dobroć, chęć współpracy, ogromny wkład pracy i poświęcenie zasługują na szacunek. Poznał gorzki smak biedy i wojny. Odebrano mu najlepszego przyjaciela, jakim był koń. Tadeusz uczynił wszystko, aby móc się z nim pożegnać. Zdeterminowany walczył o możliwość podjęcia kursów, które pozwoliłyby mu osiągnąć wymarzony cel. Każdego dnia walczył o ukochaną, mimo że ta odrzucała jego zaloty. Nigdy się nie poddawał, a każda porażka czyniła go silniejszym i z każdej przykrej sytuacji wyciągał mądre wnioski.

„Karuzela” to błyskotliwa i poruszająca powieść o wyznaczaniu celów i dążeniu do ich realizacji, o pokonywaniu przeciwności losu, stopniowym spełnianiu marzeń oraz walce o szczęście. To niezwykła i niesamowicie wartościowa historia o tym, że pieniądze owszem są ważne, ale nie dają pełni szczęścia. I o tym, że to miłość i rodzina są największą wartością. 

Serdeczne polecam!
 
 
 „– Wielu ludzi marzy o tym, żeby złowić złotą rybkę, choć przecież są dorośli i dobrze wiedzą,
że na świecie nie ma czegoś takiego jak czary. 
Magia nie istnieje i nie pomoże uporać się z problemami, które ich dręczą. 
A jednak ludzie chcieliby wierzyć, że jest inaczej. 
Gdzieś w otchłani ich zbłąkanych umysłów czai się ziarenko nadziei, że jeśli tylko złowią złotą rybkę, 
to ich życie nagle stanie się bajką. I dla tego ziarenka będą przychodzić na nasze łowiska. 
Będą przesiadywać całymi dniami nad groblą, łudząc się, 
że może dziś magiczna złota rybka odmieni ich los.”
 
 
Tytuł: „Karuzela” 
Autor: Justyna Balcewicz
Data wydania: 2021 
Ilość stron: 432
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura obyczajowa, kobieca 
Egzemplarz recenzencki

3 komentarze:

 1. Tę książkę zdecydowanie chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nazywam się Elfrida canga z Albanii, chcę podzielić się tym cudownym doświadczeniem z całym światem, jak wspaniały rzucający zaklęcia miłosne pomógł mi sprowadzić męża po tym, jak opuścił mnie na ponad 8 miesięcy, aby być z inną kobietą, skontaktowałem się z wieloma zaklęciami Caster ale nie mógł mi pomóc, dopóki nie poznałem tej wspaniałej DR DAWN ACUNA, obiecała mi i wróciła do męża w 48h, odkąd wrócił okazał mi miłość i troskę, teraz żyjemy w pokoju i szczęściu, a wszystko dzięki ty Dr.
  Skontaktuj się z nią w sprawie wszelkich wyzwań w związku lub jeśli chcesz szybko zajść w ciążę lub wyleczyć jakąkolwiek chorobę, Dr Dawn da Ci perfekcyjny rezultat.
  E-mail { dawnacuna314@gmail.com }
  Whatsapp: +2348032246310

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że jest mało komentarzy. Tych komentarzy powinno być więcej.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.