czwartek, 8 października 2020

„Kalinka na fali. Życie to przygoda!” — Kalina Jakubczak

 

 

„(...) Nie uciekamy na morze przed życiem. Żeglujemy, żeby życie nam nie uciekło...”

 

Dwunastoletnia Kalina Jakubczak żegluje od ponad dziesięciu lat. Jej codzienne życie toczy się na pokładzie czternastometrowego jachtu. To na nim śpi, przygotowuje posiłki, uczy się i rozmawia z przyjaciółmi, co nierzadko bywa utrudnione ze względu na różnice czasowe. Dzięki żeglowaniu poznaje ciekawych ludzi, odwiedza mnóstwo interesujących, a niekiedy i niebezpiecznych miejsc, bywa świadkiem niecodziennych sytuacji, przeżywa mnóstwo przygód, nabiera doświadczenia, a nawet wysłuchuje legend.

„Kalinka na fali. Życie to przygoda!” to ponad trzystustronicowa relacja z podróży Kaliny, która postanowiła podzielić się z czytelnikami swoimi przeżyciami, doświadczeniami, emocjami i wrażeniami. Która poprzez wspomnianą publikację pragnie pokazać zalety i wady życia na morzu, wskazać miejsca, które warto odwiedzić, przekazać cenne informacje zarówno o żeglowaniu, jak i zwiedzanych krajach, a także opowiedzieć o ukochanych przez nią miejscach.

Legendy, ciekawostki dotyczące czytania pogody czy wyposażenia jachtu, atrakcje Chorwacji, Czarnogóry, Gibraltaru i Maroka, intrygujące miejsca i zabytki, chorwaccy piraci, historyczne fakty, komunikacja, dostęp do informacji i bezpieczeństwo na pokładzie jachtu, specyficzny język żeglarzy, dbanie o jacht, sport i odżywianie na morzu, ciemne oblicze Afryki oraz żeglarskie przesądy – te oraz wiele innych zagadnień znajdziecie w książce przez Kalinę Jakubczak. Ponadto dowiecie się, ...

Czym jest bulaj? Jaką funkcję pełni jaskółka w kajucie? Jak wygląda nauka na jachcie? Jaką rolę w życiu młodej żeglarki odgrywa Chorwacja? „888” - co to takiego? Ile wysp jest w Chorwacji? Jakie znane filmy były nagrywane w Chorwacji? Kogo nazywa się Białymi Chorwatami? Czym wyróżnia się wyspa Mana? Jaką nazwę nosi najdłuższa wyspa Chorwacji i jakie są jej walory? Dlaczego nie można pić słonej wody i jak długo można przeżyć bez słodkiej wody? Jaki węzeł trzeba umieć wykonywać jedną ręką? Jakie słowa wypowiadamy, chcąc wezwać pomoc na morzu? Do czego służy radio morskie? Jaką nazwę nosi miasto kotów? Czym jest geocaching? O czym mówią czarnogórskie legendy? Na czym polega wyjątkowość Wyspy Świętego Stefana? Jak długo mogą wytrzymać delfiny pod wodą? Do czego służy szarfa berberska? Jak wygląda życie nomadów? Dlaczego dywany w Afryce mają zostawione od spodu nitki? Za co odpowiada wachta kambuzowa? Jak nazywają się 4 stolice Maroka?

„Kalinka na fali. Życie to przygoda!” to niezwykle wartościowa, barwna, emocjonująca i z pewnością refleksyjna historia o życiu na morzu, które uczy cierpliwości, odpowiedzialności, ostrożności, czujności, rozwagi i długoterminowego planowania. To absorbująca i urozmaicona pięknymi fotografiami opowieść, która pokazuje, że skromne życie to szczęśliwe życie, że warto otworzyć się na świat i chłonąć jego poszczególne fragmenty. Serdecznie polecam!

PS. A wiecie, że można zaadoptować delfina? 

 

Tytuł: „Kalina na fali. Życie to przygoda!”/ NOWOŚĆ
Autor: Kalina Jakubczak
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2020
Ilość stron: 336
Oprawa: miękka 
Kategoria: podróże
Egzemplarz recenzencki


 

2 komentarze:

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.