czwartek, 11 kwietnia 2019

"Pan Przypadek i kryminaliści" - Jacek Getner
"Ludzie są banalnie przewidywalni..."


Jan Kowalski mający afrykańskie korzenie zostaje oskarżony o zabicie sześćdziesięcioletniej kobiety kolekcjonującej sztukę nowoczesną i będącej właścicielką pewniej niewielkiej rzeźby, która zniknęła. Przypadek postanawia uwolnić mężczyznę i odnaleźć prawdziwego sprawcę.

Znany pisarz, Kordian Zamoyski niebawem musi przedstawić wydawnictwu swój piąty już kryminał, ale niestety brakuje mu pomysłu na niego. Pewnego dnia stojąc pod blokiem, w którym mieszka, dostrzega sąsiadkę z aparatem fotograficznym. I wtem doznaje olśnienia. Chwilę później zostaje przygnieciony ciałem kobiety. Ona wypada z okna i nie żyje, on próbuje ją ratować i trafia do szpitala. Niestety nie pamięta zarysu kryminalnego, który miał ująć w swej powieści. Zwraca się więc do detektywa o pomoc.

Cesarski blef właśnie ujrzało światło dzienne. Problem w tym, że nie wiadomo, kto tak naprawdę jest autorem tej książki. Do jej napisania przyznają się bowiem aż trzy osoby: Cesarzowa, Caryca i Sułtan Polskiego Kryminału. Zadaniem Jacka Przypadka jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czyjego autorstwa jest ów bestseller.
 
To krótki zarys trzech intrygujących, nieobliczalnych, absorbujących opowiadań tworzących harmonijny kolaż fabularny. Interesujące śledztwa, których bieg śledzi się z nieodpartą ciekawością i niepewnością ich finałowych zakończeń. Świat literacki ukazany z ogromnym dystansem, jedyną w swym rodzaju ironią i otwartością. Korelacje międzyludzkie pełne tajemnic, niedomówień, nielojalności i niekiedy fałszywej sympatii. Rodzinne niesnaski i nieporozumienia, a przy tym obraz wzajemnego wsparcia, oddania i pomocy drugiemu człowiekowi. To główne punkty stanowiące atuty najnowszego siódmego tomu przygód detektywa Jacka Przypadka.

Tomu, który, tak jak jego poprzednicy, okazał się przyjemnym spotkaniem, niepozbawionym humoru, enigmatycznych plamek, ciętości słownej i prostolinijności. Bystrość detektywa mogącego pochwalić się zmysłem trzeciego oka i nieustannie twierdzącego, iż ludzie są banalnie przewidywalni, doskonałe kreacje poszczególnych postaci - jakże charakternych i wyróżniających się na tle pozostałych, subtelny widok miłosnych oscylacji, a także przezabawna współpraca Przypadka i znanych już z poprzednich części policjantów - to kolejne plusy niezbyt obszernej publikacji Jacka Getnera.

Autor w bardzo przejrzysty i czytelny sposób wplata w pojedyncze nitki fabularnego kłębka niezwykle istotne zagadnienia natury społecznej, rodzinnej i kryminalnej. Mimo iż te pierwsze mają niewielki procentowy udział w opowieści, to ich akcent jest zdecydowanie wyrazisty i dosadny. Ile człowiek jest w stanie uczynić, aby sprawić przyjemność bliskiej osobie? Jak długo jest w stanie czekać na jakikolwiek znak od ukochanej? Do czego może się posunąć, aby nie stracić tego, którego darzy miłością? Jak radzi (a raczej nie radzi) sobie z zazdrością? Jak przeszłe wybory wpływają na jego teraźniejsze życie? I co najważniejsze, w jakich okolicznościach decyduje się na krok będący początkiem nowego etapu ku przyszłości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań ukryte są w powiastce "Pan Przypadek i kryminaliści".

Powiastce, która jest frapującym, fascynującym, zwięzłym i miłym w odbiorze połączeniem sfery kryminalnej z obyczajową. Namiastka refleksji, nutka kąśliwości, spora dawka uśmiechu, doza nieprzewidywalności oraz mnóstwo intryg i sekretów - elementy te niewątpliwie czynią ów tom niepowtarzalnym i w pewnym sensie nawet niezapomnianym. Gorąco polecam! 
 
 
Tytuł: "Pan Przypadek i kryminaliści"
Autor: Jacek Getner
Wydawnictwo: Zakładka
Data wydania: 2018
Ilość stron: 234
Oprawa: miękka
Kategoria: kryminał
Egzemplarz recenzencki
 
 

5 komentarzy:

 1. Jakoś nie potrafię się przekonać o tej książki, ale bardzo ciekawa recenzja :)
  Pozdrawiam, Pola.
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę miała na uwadze ten tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba raczej nie będę jej czytać :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. o coś dla mnie :) Chętnie zakupię też do mojej biblioteki!

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.