środa, 13 listopada 2019

„Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej” – Elżbieta Jodko–Kula
„To, co nieznane i niezrozumiałe, napawa lękiem.
Im mniej doświadczeń życiowych, tym więcej zjawisk niejasnych, wywołujących strach.”

 
Kilkuletni Chłopiec mieszka z rodzicami i starszą siostrą. Uwielbia swojego misia, który zawsze mu towarzyszy i jest przy nim w trudnych momentach. Jest ciekawy otaczającego go świata, wrażliwy na pewne sytuacje, ma swoje lęki, wyobrażenia i wątpliwości. Pragnie zrozumieć ludzi i to, co dzieje się wokół nich. Pragnie być też rozumiany i w pełni akceptowany.

Imię Chłopca nie jest znane, ale to nie ma większego znaczenia. Dlaczego? Albowiem najważniejsze jest to, co to dziecko czuje, myśli i widzi swymi oczami. To, jak postrzega świat, jakie wyczuwa emocje u innych, jak rozumie zachowania rówieśników oraz jak interpretuje zaistniałe zdarzenia. Istotne jest również to, czego się obawia, jak radzi sobie z lękami i reakcjami, czy potrafi współpracować w grupie, a nade wszystko nawiązywać relacje z innymi.

O tym właśnie jest książka „Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”. O Chłopcu z zespołem Aspergera, który stopniowo wprowadza czytelnika do swego świata, niepozbawionego tajemnic, strachów i nurtujących zagadnień. O Chłopcu, który stara się zrozumieć, odkryć na nowo i zaakceptować. O niezwykle wrażliwym i wspaniałym Chłopcu, który budzi ogromną sympatię i ciekawość.

Jego losy przedstawione są na łamach siedmiu rozdziałów, a pod każdym z nich kryją się opowiadania, które poruszają rozmaite kwestie nurtujące osobę z zespołem Aspergera. Esencjonalne historie w sposób czytelny i przejrzysty ukazują niezwykle cenne zagadnienia. Jednym z nich jest istota strachu i mylne wyobrażenie o drugim człowieku. Kolejnym tematem jest wyłuskanie zalet współpracy i pokazanie sztuki kompromisu. Następnie pokrótce zostaje omówiony aspekt dotyczący sprawowania pieczy nad czymś ważnym i wypełnianie obowiązków. Ponadto autorka ujawnia, jak można poradzić sobie z reakcjami w przypadku odebrania czyjejś własności (dziecko ze spektrum autyzmu nierzadko nie dzieli się swoimi rzeczami, nie pozwala nawet ich dotknąć). Określa również sposoby na radzenie sobie z inaczej odczuwalnym hałasem, czy też bólem. I przede wszystkim uświadamia, że wdzięczność jest także istotna i że warto użyć słowa dziękuję wobec tych, którzy wykazują chęć pomocy.

To opowieść niesamowicie wartościowa, pouczająca i z pewnością refleksyjna. Dzieciom ze spektrum autyzmu i ich rodzicom może posłużyć jako pomoc dydaktyczna w terapii, z kolei dla pozostałych – mających styczność z takimi osobami bądź takich, których ten temat nie dotyka – może okazać się doskonałą pozycją do tego, aby zrozumieć. Po prostu. Niewątpliwie dodatkowym ułatwieniem będą dołączone do książki ćwiczenia odnoszące się do poszczególnych rozdziałów.

„Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej” to opowieść, z którą zdecydowanie warto się zaznajomić, której warto poświęcić czas i nad której aspektami warto się zastanowić. To cudowne opowiadania otulone pięknymi ilustracjami autorstwa Elżbiety Moyski. Gorąco polecam! 


Tytuł: „Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”
Autor: Elżbieta Jodko–Kula
Ilustracje: Elżbieta Moyski
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2019 
Ilość stron: 168
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura dla dzieci
Egzemplarz recenzencki


2 komentarze:

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.