środa, 13 listopada 2019

„Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej” – Elżbieta Jodko–Kula
„To, co nieznane i niezrozumiałe, napawa lękiem.
Im mniej doświadczeń życiowych, tym więcej zjawisk niejasnych, wywołujących strach.”

 
Kilkuletni Chłopiec mieszka z rodzicami i starszą siostrą. Uwielbia swojego misia, który zawsze mu towarzyszy i jest przy nim w trudnych momentach. Jest ciekawy otaczającego go świata, wrażliwy na pewne sytuacje, ma swoje lęki, wyobrażenia i wątpliwości. Pragnie zrozumieć ludzi i to, co dzieje się wokół nich. Pragnie być też rozumiany i w pełni akceptowany.

Imię Chłopca nie jest znane, ale to nie ma większego znaczenia. Dlaczego? Albowiem najważniejsze jest to, co to dziecko czuje, myśli i widzi swymi oczami. To, jak postrzega świat, jakie wyczuwa emocje u innych, jak rozumie zachowania rówieśników oraz jak interpretuje zaistniałe zdarzenia. Istotne jest również to, czego się obawia, jak radzi sobie z lękami i reakcjami, czy potrafi współpracować w grupie, a nade wszystko nawiązywać relacje z innymi.

O tym właśnie jest książka „Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”. O Chłopcu z zespołem Aspergera, który stopniowo wprowadza czytelnika do swego świata, niepozbawionego tajemnic, strachów i nurtujących zagadnień. O Chłopcu, który stara się zrozumieć, odkryć na nowo i zaakceptować. O niezwykle wrażliwym i wspaniałym Chłopcu, który budzi ogromną sympatię i ciekawość.

Jego losy przedstawione są na łamach siedmiu rozdziałów, a pod każdym z nich kryją się opowiadania, które poruszają rozmaite kwestie nurtujące osobę z zespołem Aspergera. Esencjonalne historie w sposób czytelny i przejrzysty ukazują niezwykle cenne zagadnienia. Jednym z nich jest istota strachu i mylne wyobrażenie o drugim człowieku. Kolejnym tematem jest wyłuskanie zalet współpracy i pokazanie sztuki kompromisu. Następnie pokrótce zostaje omówiony aspekt dotyczący sprawowania pieczy nad czymś ważnym i wypełnianie obowiązków. Ponadto autorka ujawnia, jak można poradzić sobie z reakcjami w przypadku odebrania czyjejś własności (dziecko ze spektrum autyzmu nierzadko nie dzieli się swoimi rzeczami, nie pozwala nawet ich dotknąć). Określa również sposoby na radzenie sobie z inaczej odczuwalnym hałasem, czy też bólem. I przede wszystkim uświadamia, że wdzięczność jest także istotna i że warto użyć słowa dziękuję wobec tych, którzy wykazują chęć pomocy.

To opowieść niesamowicie wartościowa, pouczająca i z pewnością refleksyjna. Dzieciom ze spektrum autyzmu i ich rodzicom może posłużyć jako pomoc dydaktyczna w terapii, z kolei dla pozostałych – mających styczność z takimi osobami bądź takich, których ten temat nie dotyka – może okazać się doskonałą pozycją do tego, aby zrozumieć. Po prostu. Niewątpliwie dodatkowym ułatwieniem będą dołączone do książki ćwiczenia odnoszące się do poszczególnych rozdziałów.

„Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej” to opowieść, z którą zdecydowanie warto się zaznajomić, której warto poświęcić czas i nad której aspektami warto się zastanowić. To cudowne opowiadania otulone pięknymi ilustracjami autorstwa Elżbiety Moyski. Gorąco polecam! 


Tytuł: „Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”
Autor: Elżbieta Jodko–Kula
Ilustracje: Elżbieta Moyski
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2019 
Ilość stron: 168
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura dla dzieci
Egzemplarz recenzencki


3 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tym tytule, ale brzmi naprawdę zachęcająco. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam wszystkich, nazywam się Felicia Aisha Sadat i jestem tutaj, aby świadczyć o dobrych dziełach BABA NOSA UGO ze świątyni w Karnataka, ponieważ moje szczęście zostało przywrócone, jestem małżeństwem od około 11 lat, do tego stopnia, że ​​mój mąż zaczął zachowywać się dziwnie, a potem zostawił mnie i nasze 2 dzieci innej kobiecie na ponad 6 miesięcy, nigdy nie wiedziałem, że miał romans z inną kobietą, ta kobieta chce czerpać moje szczęście i wszystko, nad czym pracowałem, czułem się jak kończąc to wszystko. Szukając rozwiązania, natknąłem się na kilka zeznań na temat Spellcaster w Internecie.
  Niektórzy ludzie zeznawali, że przywiózł ich kochanka Ex, inni zeznawali, że rozwiązuje on wszelkiego rodzaju problemy duchowe, ziołolecznictwo na choroby takie jak Fybroid, Astma, choroby przenoszone drogą płciową, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia erekcji, wygrana na loterii. Nigdy nie wierzyłem w czarnoksiężnika, ale nie miałem opcji, ponieważ szukałem wszędzie rozwiązania, więc dostałem e-mail BABA NOSA UGO z Testimonies online i postanowiłem spróbować.
  Skontaktowałem się z nim przez e-mail i wyjaśniłem mu mój problem, powiedział mi, co muszę zrobić, i zrobiłem tak, jak mi polecił, przygotowałem coś do użycia, sam zrobił większość rzeczy, właściwie wątpiłem, kiedy powiedział mnie, że powinienem spodziewać się dobrych wiadomości, minęło mniej niż 7 dni, kiedy mój mąż zadzwonił do mnie po tak długim czasie. Wrócił przepraszając i prosząc o wybaczenie, wszystko było jak sen, wybaczyłem mu i teraz jesteśmy jeszcze bardziej szczęśliwi niż kiedykolwiek wcześniej.
  Chciałbym podziękować BABA NOSA UGO za jego życzliwą pomoc, nigdy nie spodziewałem się tak wspaniałej pracy duchowej i nie przestanę dzielić się jego świadectwem. Jeśli masz jakieś problemy duchowe i szukasz prawdziwego i prawdziwego Zaklinacza Zaklęć, skontaktuj się z BABA NOSA UGO, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

  E-mail: nosaugotemple@gmail.com / nosaugotemple@net-c.com

  WhatsApp: +33753216802

  https://karnatakatemple.wixsite.com/karnataka

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.