poniedziałek, 1 lipca 2019

„Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” — Monika Utnik-Strugała, Małgosia Piątkowska
Moja córka od jakiegoś czasu boi się ciemności. Gdy zapada zmrok, praktycznie w większości pomieszczeń w domu musi być zapalone światło — choćby mała lampka. Oczywiście po pewnym czasie z tego wyrośnie i zaczną pojawiać się inne obawy. Na razie musimy się zmierzyć z tym, co tu i teraz. W radzeniu sobie z owym lękiem, w naszym przypadku, doskonale sprawdza się najnowsza książka Moniki Utnik-Strugały.

„Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” to pięknie wydana książka dla dzieci, ale nie tylko. Cudowna i pełna barw szata graficzna oraz lekka, przyjemna, i co najważniejsze, wartościowa treść zachwycają i zachęcają do lektury. Autorka, w przystępnym dla młodszego czytelnika stylu, opowiada o śnie, który jest niezbędny w życiu każdego człowieka, jego fazach, o zegarze biologicznym wskazującym nam czas odpoczynku, reakcjach naszego organizmu w trakcie snu oraz o lunatykowaniu mogącym skutkować wieloma zaskakującymi zdarzeniami. Pokrótce wyjaśnia, jakich ludzi nazywamy sowami bądź nocnymi markami, a jakich rannymi ptaszkami.

Udowadnia, że choć noc jest ciemna, bywa przerażająca oraz tajemnicza, to przede wszystkim jest piękna i niesie ze sobą mnóstwo niespodzianek. To właśnie nocą można ujrzeć rozgwieżdżone niebo, które urzeka i pasjonuje, podziwiać księżyc oraz wypatrywać Perseidów. To w nocy rodzi się najwięcej dzieci na świecie. Tylko nocą święcą glony, ślimaki i kałamarnice, cykają świerszcze i trzepoczą ćmy. Ponadto wyją wilki, ryczą żaby, a słowiki, drozdy i kosy wyśpiewują wspaniałe melodie. To noc jest czasem wyjątkowych wydarzeń i zwyczajów, tj. Sylwester będący największą imprezą na świecie, Noc Kupały obchodzona w nocy z 21 na 22 czerwca oraz organizowana w maju Noc Muzeów, kiedy to można udać się na zwiedzanie eksponatów przez nie oferujących.

Pokazuje też, że przecież noc to dla wielu ludzi ta część doby, kiedy trzeba pracować. Górnicy, latarnicy (choć w tych czasach to już rzadkość), pracownicy pociągów i metra, lekarze, pielęgniarki, policjanci, meteorolodzy, piekarze i inni wykonują swoje obowiązki w czasie, kiedy my oddajemy się w objęcia Morfeusza. Wspomina również o białych nocach stanowiących cykliczne i bardzo intrygujące zjawisko astronomiczne, a także o dniach polarnych występujących w strefach polarnych oraz tundrze. Uświadamia, że noc nie wszędzie przyjmuje tylko ciemne kolory. Inaczej owa wygląda na wsi, na terenie słabo zaludnionym, a zupełnie inaczej w dużych miastach, gdzie tak naprawdę jest w miarę jasno za sprawą świateł wydobywających się z latarni i neonów. W tym miejscu zwraca uwagę na pewien problem, a mianowicie sztuczne światło nie tylko stanowi zanieczyszczenie, ale przede wszystkim utrudnia prace astronomom.

Krótko mówiąc, „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” jest esencjonalną, aczkolwiek wyrazistą publikacją urozmaiconą ciekawostkami wyróżnionymi za pomocą chmurek bądź ramek oraz uatrakcyjnioną przepięknymi ilustracjami autorstwa Małgosi Piątkowskiej, od których nie sposób oderwać wzroku. Gorąco polecam Wam tę lekturę. Ja jestem nią oczarowana! 


Tytuł: „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”
Autor: Monika Utnik-Strugała, Małgosia Piątkowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019
Oprawa: twarda
Kategoria: literatura dla dzieci


Za możliwość przeczytania książki dziękuję jakkupowac.pl


4 komentarze:

 1. Z chęcią ją zakupię mojemu chrześniakowi :)
  Pozdrawiam
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również bardzo chętnie zaproponuję tę książkę moim młodym czytelnikom. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealna dla mojej siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.