czwartek, 6 grudnia 2018

"Kobiety nieidealne. Iza" - Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
"- (...) W życiu przecież najbardziej niesamowite jest to, 
że jest takie nieprzewidywalne."


Czterdziestoletnia Iza właśnie straciła posadę w korporacji. Zwolniono ją po wielu latach pracy, zaangażowania i poświęceń. Powodem była ponoć likwidacja stanowisk w związku z trudną sytuacją finansową firmy. Okazuje się jednak, że to kłamstwo. Kobieta zastanawia się więc nad stworzeniem czegoś własnego, rozkręceniem jakiegoś biznesu. Tymczasem odwiedza ją matka, która przylatuje z USA obrażona na męża za to, że zapomniał o rocznicy pocałunku. Syn, Harumi, także nie pozwala Izie na nudę i wpada na kolejne "świetne" pomysły.  A gdy małżonek matki, Bill, trafia do szpitala, ta wyjawia córce skrywaną latami tajemnicę... To nie wszystko. Jest jeszcze ON, na widok którego serce Izy bije mocniej. Jest tylko jeden problem - mężczyzna jest od niej parę lat młodszy...

Z niecierpliwością wyczekiwałam drugiego tomu "Kobiet nieidealnych". Ciekawa dalszych losów czterech przyjaciółek z chęcią po niego sięgnęłam. I co tu dużo mówić - pochłonęłam tę powieść w ekspresowym tempie. Lekkość stylu naznaczonego mnóstwem akcentów o humorystycznym zabarwieniu, naturalność, błyskotliwość i ogromna swoboda wypływające z harmonijnie poprowadzonej fabuły niewątpliwie wyróżniają tę serię na tle innych jawiących się na rynku wydawniczym. Ale to nie wszystko...

Albowiem duet literacki w osobach Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles stworzył mądrze namalowaną historię przepełnioną ciepłem, dzięki czemu przyjemnie spędza się z nią czas. Owa opowieść bawi, wzrusza i zaskakuje jednocześnie. Co więcej, zapewnia ogrom wrażeń, pozwala się odprężyć i w pełni ulec czytelniczemu spotkaniu. To nie tylko okazuje się wartościowe, chwilami nawet refleksyjne, ale na koniec wyzwala swego rodzaju niedosyt i pozostawia z pytaniem: Co dalej? 

Bo że w kolejnej części będzie intrygująco, smacznie i absorbująco, to pewne. Autorki poruszają wiele nurtujących, trudnych i wartych uwagi zagadnień. Atutem jest fakt, że potrafią o nich opowiadać z uśmiechem, co sprawia, że nie odczuwa się ciężaru emocjonalnego pojedynczych tematów. A te stanowią całą paletę. Problemy wychowawcze z nastolatkami, nieidealne więzi rodzinne, tajemnice ukrywane przez bliskich, życie w niepełnej rodzinie, trudy samotnego macierzyństwa, okres ciąży pełen wyrzeczeń, związek na odległość, różnica wieku między potencjalnymi partnerami - to kwestie przeważające w najnowszym woluminie wspomnianych pisarek.

Poza tymi nadmienionymi są też inne, równie ważne przedmioty. "Kobiety nieidealne. Iza" traktuje nade wszystko o sile przyjaźni, która jest ostoją, daje wsparcie i motywację, mobilizuje do działania, nadaje sens zamierzonym celom, pobudza do realizacji skrytych marzeń, rodzi morze cudownych emocji i jest stabilnym fundamentem na przyszłość. To też historia o zaglądaniu w głąb siebie i dostrzeganiu głęboko osadzonych pragnień. O poszukiwaniu swej tożsamości i prawdy zacieranej latami. O obawach przed odpowiedzialnością i ucieczce przed miłością. O spełnianiu marzeń i oddaniu się pasji. O przeznaczeniu, wytrwałości i lojalności. I wreszcie o szczęściu, które czyha tuż za rogiem. Wystarczy tylko je zauważyć, mocno chwycić i nie pozwolić mu odejść. 

"Kobiety nieidealne. Iza" to sympatyczna, zabawna, nieprzewidywalna, niepozbawiona melancholijnych nut i trafnych spostrzeżeń oraz niezwykle prawdziwa powieść o kobietach takich jak my - nieidealnych i wartych poznania. To doskonała lektura na długie jesienno-zimowe wieczory. Gorąco polecam! 


Tytuł: "Kobiety nieidealne. Iza" (tom drugi)
Autor: Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018 
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura obyczajowa 


4 komentarze:

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.