poniedziałek, 17 grudnia 2018

"Drzewo Anioła" - Lucinda Riley
"Miłość mogła odmienić przeznaczenie 
i rządzić życiem."


Greta walczy z utratą pamięci od ponad dwudziestu lat, kiedy to pewnego dnia, po spotkaniu z córką, uległa wypadkowi. Zawsze był przy niej Dawid, którego stryjem był mąż kobiety. To on wyciągnął do niej pomocną dłoń, kiedy znalazła się w trudnej sytuacji. To on wspierał, zapewnił dach nad głową i opiekował się nią oraz jej córką. I od wielu lat darzył miłością. W pewne Boże Narodzenie zaprasza Gretę do posiadłości w Marchmont, mając nadzieję, że owe miejsce przywróci wspomnienia i sprawi, że kobieta odzyska pamięć. Ta przyjmuje propozycję. Gdy udaje się na spacer po terenie posiadłości dostrzega pod jodłą nagrobek, a na nim inskrypcję, która wyzwala w niej łzy, budzi rozpacz i wywołuje szok. Nagle powoli wszystko powraca...

Nie da się nie lubić twórczości Lucindy Riley. Zwyczajnie się nie da. Albowiem autorka maluje pięknym piórem niezwykłe historie, zabierając nas w niejedną cudowną, enigmatyczną i nierzadko emocjonującą podróż po meandrach psychiki ludzkiej, po pokoleniach, rodzinnych sekretach i do przeszłości wdzierającej się w teraźniejszość. Komponuje opowieści, których poszczególne wątki są spójne, idealnie się ze sobą łączą tworząc harmonijne całości, które zapadają w pamięć. 

Nie inaczej jest w przypadku sagi "Drzewo Anioła" - pięknej, refleksyjnej i niebywale wartościowej powieści, która porywa i hipnotyzuje. Która mimo przewidywalności zakończenia nieustannie ciekawi, absorbuje i stopniuje emocje. A tych z kolei jest mnóstwo o rozmaitym zabarwieniu. Są łzy wzruszenia, jest uśmiech, współczucie, żal, smutek, napięcie i niemałe zdenerwowanie. 

Rozpiętość tematyczna jest dość spora, ale co najważniejsze, bardzo istotna. Autorka poruszyła zagadnienia, którym nie tylko warto przyjrzeć się bliżej, ale przede wszystkim o nich głośno rozmawiać. Dziewczynka, która zaledwie w wieku kilku lat staje się gwiazdą filmową, co odbija się na jej psychice w późniejszych latach. Zaborcza matka, która z determinacją pragnie przelać swe ambicje i niespełnione marzenia na dziecko, nie bacząc na konsekwencje. Człowiek, który tak bardzo skupiał się na pomocy innym, że zapomniał kompletnie o sobie i swych pasjach. Zemsta, która niszczy życie każdej ze stron. Miłość, która przesłania świat, zabiera normalność i dla której ludzie są w stanie wiele poświęcić. Małżeństwo z rozsądku i obawy przed byciem samotnym. Śmierć maleńkiego dziecka, która już na zawsze pozostawia pustkę w sercu. I niepamięć trwająca latami, bedąca jednocześnie wybawieniem i przekleństwem.

A to tylko namiastka aspektów podjętych we wspomnianym obszernym utworze. Ten traktuje również o silnej przyjaźni, która jest w stanie pokonać wiele przeciwności losu. O miłości, dla której pojęcie czasu nie istnieje. O dumie, ambicji, odwadze, przerwanych marzeniach i nienawiści. O stracie, samotności, karierze będącej priorytetem w życiu, przedkładaniu pracy nad zdrowie. O rodzinnych tajemnicach, braku zrozumienia i depresji. I wreszcie o poczynaniach, w dużej mierze wynikających z choroby, których skutki okażą się dramatyczne.

Poruszająca, nostalgiczna, niekiedy nawet przerażająca i niesamowicie kontemplacyjna - taka jest właśnie powieść Lucindy Riley o subtelnym tytule "Drzewo Anioła". Gorąco polecam!


Tytuł: "Drzewo Anioła"
Autor: Lucinda Riley 
Wydawnictwo: Albatros 
Data wydania: 2018
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura współczesna 


9 komentarzy:

 1. Naprawdę wiele obiecuję sobie po tej książce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zbiera bardzo pozytywne opinie, więc mam nadzieję, że poznam tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny świąteczny klimat!

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja jeszcze nic nie czytałam tej autorki. Chyba powinnam to zmienić, tylko jeszcze żeby doba miała 48 godzin... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To sięgaj po jakąkolwiek jej książkę. Wszystkie są świetne! :)

   Usuń
 5. Nie zgodzę się, że zakończenie dało się przewidzieć, raczej powiedziałabym, że było ono spełnieniem pobożnych życzeń czytelnika ;) Książka niesamowita to fakt.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.