sobota, 18 lutego 2017

Ilustrowany inwentarz ptaków - V. Aladjidi, E. Tchoukriel
"Ilustrowany inwentarz ptaków" już jakiś czas temu przykuł moją uwagę, głównie ze względu na przepiękną i wielobarwną oprawę. Ponadto zaintrygowała mnie informacja, iż współautorka książki stworzyła - między innymi przy użyciu tuszu chińskiego - ryciny ptaków opisanych w publikacji. A kolejnym powodem, dla którego postanowiłam sięgnąć po ten inwentarz były pozytywne opinie, zachęcające do zapoznania się z tą pozycją i sugerujące, iż jest ona idealna dla zwykłego laika (w kwestii ornitologii), który pragnie uzyskać tylko podstawowe informacje odnośnie poszczególnych gatunków ptaków.

Virgine Aladjidi - francuska pisarka i koordynator redakcyjny, autorka książek popularnonaukowych, głównie o tematyce przyrodniczej. Tworzy dla dzieci i młodzieży. Obecnie mieszka w Paryżu. 

Emmanuelle Tchoukriel - pochodzi z Francji, z Lyonu. Ilustratorka książek o zwierzętach i roślinach, współautorka wielu książek o tej tematyce. (źródło: lubimyczytac.pl)

Publikacja zawiera opisy zaledwie siedemdziesięciu sześciu z dziesięciu tysięcy gatunków ptaków. Podzielona jest na dwie części, pierwsza omawia wróblowe (plansze od 1 do 23), a druga niewróblowe gatunki (plansze od 24 do 62) podniebnych stworzeń, w których wyróżnia się między innymi: kukułkowe, dzięciołowe, sowy, papugowe, bocianowe, sokołowe, siewkowe, pingwiny, kiwi czy flamingowe. Na początku zostaje pokrótce omówiona budowa zewnętrzna ptaka (głowa, pióra, wygląd ogólny) oraz sposoby jego przemieszczania się (techniki lotu). Następnie podane są nazwy gatunkowe w języku polskim oraz łacińskim. Poznajemy zwięzłe, najistotniejsze i łatwe do zapamiętania informacje dotyczące średniej długości ciała, rozpiętości skrzydeł, upierzenia, miejsca występowania, zachowań godowych oraz pożywienia. Dodatkowo zaprezentowano dźwięki wydawane przez konkretne gatunki ptaków. Na końcu tegoż inwentarza odnajdziemy spis wszystkich omówionych w nim przedstawicieli ptactwa.
Książka wyróżnia się rewelacyjnymi i przyciągającymi wzrok ilustracjami, wykonanymi przez Emmanuelle Tchoukriel, która specjalizuje się w tworzeniu rycin naukowych. W tym przypadku posłużyła się akwarelami oraz tuszem chińskim, tym samym wykazując się niebywałą dokładnością i precyzyjnością oraz sprawiając, że zachwycamy się tymi pięknymi obrazkami przedstawiającymi poszczególne gatunki ptaków, a nawet poniekąd odnosimy wrażenie, jakoby były one żywe. Zdecydowanie ilustratorce należą się ogromne gratulacje.

"Ilustrowany inwentarz ptaków" to niezwykle ciekawa i pasjonująca, a przede wszystkim pięknie wydana książka, którą gorąco polecam. Może stanowić idealny prezent zarówno dla młodych, jak i już dojrzałych czytelników, którzy pragną zaczerpnąć podstawowej wiedzy na temat wielu różnych gatunków ptaków (nie tylko tych powszechnie znanych i często dostrzeganych i spotykanych). W serii tej ukazały się też: "Ilustrowany inwentarz zwierząt" oraz "Ilustrowany inwentarz drzew", po które z całą pewnością i wielką przyjemnością sięgnę. 

Serdecznie polecam.

Tytuł: Ilustrowany inwentarz ptaków
Autor: Virginie Aladjidi
Ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 65


 Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zakamarki.


3 komentarze:

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.