piątek, 17 lutego 2017

Pomelo podróżuje - R. Bădescu, B. Chaud
"Nieznane, jakiego nigdy przedtem nie widział!
Nieznane, które go wzywa i budzi w nim pragnienie,
wielkie pssss w brzuchu: pragnienie podróży."


Całkiem niedawno postanowiłam, że co jakiś czas będę się pokrótce dzieliła z Wami moimi wrażeniami po zapoznaniu się z książeczkami dla dzieci, bajkami czy baśniami. Kolekcja książek mojej trzyipółletniej córeczki jest spora, a z każdym kolejnym miesiącem poszerza się o ciekawe i pięknie wydane pozycje, które z przyjemnością czytamy, a także często do nich wracamy. Tym razem chciałabym zachęcić do lektury książeczki poniekąd filozoficznej, poruszającej i wartościowej o przygodach małego słonika o imieniu Pomelo. Zapraszam na moją krótką opinię :)  

Ramona Bădescu to rumuńska pisarka, aktorka, graficzka i ilustratorka, mieszkająca we Francji. Jest autorką prawie trzydziestu książek dla dzieci, które zostały przetłumaczone na ponad piętnaście języków. Przez ostatnie kilka lat wraz z Benjaminem Chaud - ilustratorem, z którym współpracowała przy ponad piętnastu książkach, stworzyła niezwykle popularną serię książek dla dzieci o przygodach małego, sprytnego słonika o imieniu Pomelo. Jest także autorką tekstu i zdjęć do książki dla dzieci pt. Tiens.

Benjamin Chaud – urodzony w 1975 w Briançon, w Alpach francuskich, ilustrator ponad sześćdziesięciu książek oraz autor książek dla dzieci. W Polsce znany jest głównie jako ilustrator książek Ramony Bădescu o filozofującym słoniu Pomelo mieszkającym pod dmuchawcem. 
Pamelo to malutki, uroczy i przesympatyczny słonik, mieszkający pod dmuchawcem. Pewnego dnia postanawia wyruszyć w nieznane, rozpoczyna podróż, która wiedzie go przez poszczególne pomieszczenia w domu, począwszy od kuchni. Pomelo doznaje niespotykanych wrażeń, poznaje nowe miejsca, kształty, smaki, delektuje się nowymi zapachami, doświadcza ciekawych przeżyć, zaznajamia się z nowymi postaciami - stworzeniami. Pragnie chłonąć zewnętrzny świat, ten który dotąd nie był mu znany. Zaczyna inaczej postrzegać otoczenie i przedmioty, które napotyka na swej drodze. Jest zachwycony i szczęśliwy. Jego niesamowita wyprawa stanowi dla niego nie tylko swoistą przyjemność, ale także okazuje się być wartościową nauką, pozwala mu zrozumieć świat, a przede wszystkim siebie.

To małe, cudne stworzonko, które wyzwala ciepłe uczucia i sprawia, że ma się go ochotę przytulić, w trakcie swojej podróży, zaznaje kąpieli w imbryku, odkrywa działanie tajemniczych sprzętów, spotyka inne istotki, rozpoznaje śnieg, nurkuje w miękkim dywanie, uczy się latać, upaja się zapachem jabłek, wśród których zmęczony przygodami zasypia, a gdy nadchodzi rześki poranek i nastaje nowy dzień Pomelo wyrusza dalej w drogę i dociera do Kartofelocji, gdzie zostaje otoczony opieką i doznaje pięknych oraz dotąd mu obcych uczuć, w tym akceptacji i troski.
"Pomelo podróżuje" to przepiękna i magiczna, a jednocześnie wzruszająca opowieść o przygodach wspaniałego słonika. Z przyjemnością delektowałyśmy się tą jakże ujmującą i wartościową książeczką, ubarwioną ślicznymi ilustracjami w żywych, a zarazem ciepłych kolorach, które zdecydowanie przyciągają uwagę. Ma ona poniekąd wydźwięk filozoficzny, zawiera cenne przesłanie (niejedno zresztą), pobudza wyobraźnię, pozwala zatrzymać się na dłużej i zmusić do myślenia, a ponadto wzbudza zachwyt, stwarza niepowtarzalny klimat, bawi, wywołuje uśmiech na twarzy, wzrusza i sprawia, że ma się ochotę do niej wielokrotnie powracać i na nowo odkrywać.
Książeczka podzielona jest na trzy rozdziały zatytułowane: Nieznane, Powietrza! i Kartofelocja. W pewnym sensie wszystkie części łączą się ze sobą, aczkolwiek spokojnie można czytać je oddzielnie. Powiastka o słoniku Pomelo napisana jest przystępnym, zrozumiałym, poetyckim i przyjemnym językiem. Skierowana jest dla najmłodszych, ale uważam, że każdy - bez względu na wiek - odnajdzie w niej coś dla siebie.
"Pomelo podróżuje" to opowieść o tęsknocie za Nieznanym, odkrywaniu świata, poznawaniu  i akceptacji siebie, tolerancji, odwadze, ciekawości, fascynacji oraz spoglądaniu na świat z innej perspektywy. To mądra, oryginalna i wyjątkowa książeczka, po którą niewątpliwie warto sięgnąć. Serdecznie polecam 


Tytuł: Pomelo podróżuje
Autor: Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 92


 Za możliwość przeczytania książeczki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Zakamarki.6 komentarzy:

 1. Dla maluszków z pewnością bardzo atrakcyjna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna pozycja :) Bardzo mi się podoba, nie mam jeszcze dzieci, ale już zgarniam sobie takie smaczki, żeby później nie szukać po omacku, a dodatkowo może to być fajny prezencik dla dzieciatych znajomych :)
  A słyszałaś o Wielkim Różowym Hipciu? Ciekawa jestem opinii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc, nie słyszałam, ale dziękuję za informację :) Przyjrzę się bliżej tej książce :)

   Usuń
 3. Nie znamy tego słonia! Tzn. widywałam go w sieci, czytałam recenzje, ale jakoś nigdy nie było nam po drodze :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż chciałoby się czytać, powrócić do beztroskich lat dzieciństwa...

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.