sobota, 8 października 2016

Listopadowe zapowiedzi Wydawnictwa Rebis :)


Serdecznie zapraszam do przejrzenia zapowiedzi Wydawnictwa Rebis na listopad :)

SZTUKA ZWYCIĘSTWA. WSPOMNIENIA TWÓRCY NIKE
Phil Knight

Przekład Maciej Szymański
ISBN 978-83-8062-069-8
Seria Biografie i powieści biograficzne
Premiera: 25 października 2016


Bestsellerowe wspomnienia twórcy NIKE
Jak zmienić zamiłowanie do sportu w niewyobrażalny sukces komercyjny?

Firmy Nike nie trzeba nikomu przedstawiać ‒ to jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego, z roczną sprzedażą rzędu 30 miliardów dolarów. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight ‒ człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. Jego wspomnienia są fascynującą podróżą w czasie i zaskakująco szczerą, intymną opowieścią o tym, jak realizować marzenia. Knightowi dopisało szczęście:  jak większość młodych ludzi, krótko po studiach nie miał szczegółowego planu na życie, ale miał swój Szalony Pomysł. Kochał bieganie i czuł, że nie będzie szczęśliwy, jeśli nie zwiąże kariery zawodowej z pasją. I właśnie o tym, jak zmienić zamiłowanie do sportu w niewyobrażalny sukces komercyjny, opowiada ten pamiętnik ‒ zaskakujący, skromny, niefiltrowany, zabawny i pięknie napisany.

Phil Knight, założyciel firmy Nike, Inc., jest jednym z najbardziej wpływowych magnatów światowego biznesu. W latach 1964‒2004 był dyrektorem zarządzającym, a obecnie pełni w firmie funkcję prezesa rady nadzorczej. Mieszka w Oregonie z żoną Penny. SOWIECI
Piotr Zychowicz


ISBN 978-83-8062-102-2
Seria Historia
Premiera: 22 listopada 2016

Druga po bestsellerowych Żydach książka z obrazoburczego cyklu autora Obłędu ’44  i Paktu Ribbentrop–Beck.
Sowieci
to najbardziej antykomunistyczna książka w Polsce

Autor stawia w niej szokującą tezę: bolszewizm był gorszy od nazizmu, a Stalin gorszy od Hitlera. I na potwierdzenie tej tezy ma mocne argumenty. Piotr Zychowicz opisuje zapomniane bestialskie zbrodnie popełnione przez Sowietów oraz wywiadowczą wojnę między II RP a ZSRS. W Sowietach znalazły się też opowieści o wielkich prowokacjach KGB i krwawych wewnętrznych czystkach. O gwałcicielach z Armii Czerwonej i kanibalach z łagrów GUŁagu. Autor rozprawia się również z mitami „wielkiej wojny ojczyźnianej”, które stanowią fundament polityki historycznej współczesnej Rosji.
 
SPQR. Historia starożytnego Rzymu
Mary Beard

Przekład Norbert Radomski
ISBN 978-83-8062-014-8
Seria Historia
Premiera: 8 listopada 2016


SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus Populus Que Romanus (senat i lud rzymski). Starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki. Debaty Rzymian na temat postawy obywatelskiej, terroryzmu oraz praw jednostki czy tożsamości płciowej wpływają i dziś na nasze własne dyskusje na temat wolności i swobód obywatelskich.
SPQR to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych;  rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.

Mary Beard kapitalnie łączy pasję badacza, ogromną wiedzę z umiejętnością jej popularyzowania świetnym piórem. Jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College Uniwersytetu Cambridge oraz redaktorem działu klasycznego „The Times Literary Supplement”. Cieszy się światowym uznaniem w środowisku naukowym, jest członkinią Akademii Brytyjskiej oraz Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Wśród jej dorobku pisarskiego znajduje się uhonorowany nagrodą Wolfsona bestseller Pompeje (REBIS, 2010), a także Confronting the Classics (umieszczona na liście finalistów NBCCA w 2013), The Roman Triumph i The Parthenon. Na stronie TLS badaczka prowadzi blog, z którego wpisy zostały zebrane w książkach It’s a Don’s Life i All in a Don’s Day. W 2013 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

CZEGO OCZY NIE WIDZĄ
Beata Tadla

ISBN 978-83-8062-097-1
Seria  X-Varia
Premiera: 8 listopada 2016

„Pani to ma fajną pracę. Przyjdzie sobie na godzinkę, coś tam przeczyta i do domu”
– to zdanie Beata Tadla usłyszała setki razy.
W końcu postanowiła opowiedzieć historie, które ułożyły się w album niezwykłych wspomnień z pracy w radiu i telewizji. Kulisy wpadek, reakcje na niespodziewane zdarzenia, najtrudniejsze momenty, niesforni goście, kłopotliwe prezenty, śmiech, łzy, nerwy, chwile zwątpienia i satysfakcji - to i jeszcze wiele innych opowieści z drugiej strony ekranu znaleźć można w Czego oczy nie widzą.

Beata Tadla - od 1991 roku związana z mediami. Pracowała w Radiu Legnica, Radiu Eska, Radiu Plus. W TVN gospodyni m.in. głównego wydania Faktów i wielu programów TVN24, a w TVP Wiadomości oraz programów publicystycznych i Kawy czy herbaty. Autorka książek: Pokolenie '89. Dzieci PRL w wolnej Polsce, Kto pyta, nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich, Niedziela bez Teleranka. Zdobywczyni tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Jako wykładowca pracuje ze studentami kilku uczelni. Jest też specjalistką ds. kształcenia głosu i mowy.


W ZIEMI ŚWIĘTEJ
Jarosław Kret

ISBN 978-83-7818-768-4
Seria X-Varia
Premiera: 8 listopada 2016

Książka ta jest owocem wielu wizyt w Izraelu i Palestynie, lat poznawania tego niezwykłego zakątka planety. Autor odwiedzał Ziemię Świętą zarówno w czasie pokoju, kiedy rojno w niej było  od turystów
i pielgrzymów, jak i podczas wojny, kiedy samotnie snuł się po pustych uliczkach Jerozolimy i samotnie siedział w Kaplicy Anioła w... pustej Bazylice Grobu Świętego.
Popularny dziennikarz w tonie lekkiej, ale  pasjonującej gawędy ukazuje nie tylko duchowe oblicze tej ziemi, skupiającej trzy monoteistyczne religie, ale też migawki z jej życia z religią niemającego nic wspólnego – kibuce, kobiety w armii, pracę w nowoczesnej telewizji – obalając przy tym wiele stereotypów dotyczących współczesnych Izraelczyków.

Jarosław Kret – dziennikarz telewizyjny, fotoreporter i podróżnik. Autor licznych reportaży i filmów dokumentalnych oraz książek i albumów fotograficznych. W roku 2012 otrzymał „Telekamerę” w kategorii „Prezenter pogody”.WEŹ MNIE ZE SOBĄ
Adam J. Kurtz

Przekład Anna Zdziemborska
ISBN 978-83-8062-091-9
Seria Literatura dziecięca i młodzieżowa
Premiera: 8 listopada 2016


Dawka energii na teraz i na później

Możesz tę książeczkę zacząć od dowolnej strony…
I choć przyznaję, że jest próbą zwrócenia na siebie uwagi,
jej głównym celem jest poprawienie ci nastroju.

Adam J. Kurtz jest artystą z Brooklynu, którego pierwsza książka Strona po stronie została przetłumaczona na ponad dziesięć języków. Jego „wybitnie osobista” twórczość była prezentowana w Fast Company, PAPER, NYLON, BuzzFeed, HOW, Refinery29, Design*Sponge i wielu innych mediach. Współpracował z takimi markami jak Tumblr, Urban Outfitters, Fishs Eddy, Strand Bookstore i Brooklyn Public Library oraz przy projektach dla „New York Timesa”, Pepsi, Adobe i wielu innych.ODKURZACZ CZAROWNICY
Terry Pratchett

Przekład Maciej Szymański
ISBN 978-83-8062-021-6
Seria Fantasy
Premiera: 8 listopada 2016

Książka dla dzieci małych i dużych, od lat 6 do 106!

Kolejny, po Smokach na zamku Ukruszon, zbiór wczesnych opowiadań Terry’ego Pratchetta, pełnych oszustów, czarodziejów, piratów i wielu innych zabawnych postaci.

„Czy wierzycie w magię? Wyobrażacie sobie, jak mogłaby wyglądać wojna między czarodziejami? A ekscytująca podróż sterowcem? Albo łodzią podwodną? A może chcielibyście wiedzieć, kto był «najszybszą pałką policyjną» na Dzikim Zachodzie? Jeśli tak, to niniejsze opowiadania są właśnie dla was. Poza tym, o czym właśnie wspomniałem, znajdziecie w nich i czarownicę latającą na odkurzaczu, i mówiące, ruchome pomniki,
i zbuntowaną mrówkę!”
ze wstępu Terry’ego Pratchetta

Terry Pratchett (1948–2015) znany jest przede wszystkim jako autor serii „Świat Dysku”. Na całym świecie sprzedano ponad 85 milionów jego książek przetłumaczonych na 37 języków. W 1998 roku został Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury, a w roku 2009 otrzymał tytuł szlachecki. Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się: Ciemna strona Słońca, Dysk, Dywan, Księgi nomów, Opowieści o Johnnym Maxwellu, Nacja, Spryciarz z Londynu i Smoki na zamku Ukruszon.
FUNDAMENTY PIEKŁA DRŻĄ
David Weber

Przekład Robert J. Szmidt
ISBN 978-83-8062-048-3
Seria S-F
Premiera: 29 listopada 2016

Ósmy tom cyklu „Schronienie”

Wieki temu nasza cywilizacja stoczyła swoją pierwszą wielką wojnę z obcą rasą – i przegrała. Garstka ludzi zbiegła na dalekie Schronienie. Wieki później potomkowie zbiegów zapomnieli o swojej historii – ich życie przypominało średniowieczną egzystencję w wiecznym uścisku Kościoła Boga Oczekiwanego, którego tajnym celem było utrzymanie resztek ludzkości w ukryciu przed kosmicznymi zwycięzcami, czemu miał służyć zakaz stworzenia nowej cywilizacji przemysłowej. Nie wszyscy założyciele Schronienia byli jednomyślni…

David Weber, literacki fenomen XXI wieku, bestsellerowy autor militarnej SF i popularnych na całym świecie cykli „Honor Harrington”, „Starfire” i „Schronienie”. 22 tytuły Webera trafiły na listę bestsellerów „New York Timesa”, a łączny nakład jego książek przekroczył już 7,5 miliona egzemplarzy.KSIĄŻKA DLA CIEBIE
Ewa Mukoid

ISBN 978-83-8062-109-1
Seria Poradniki psychologiczne
Premiera: 15 listopada 2016

To nie jest zwykła książka – ona tworzy się i rozwija wraz z Tobą.
Jest Twoim odkrywaniem siebie i budowaniem swojego dobrego życia.

 Kim naprawdę jestem? W jakim miejscu faktycznie się znajduję? Czego pragnę, a czego potrzebuję? Co mi sprzyja, co zagraża? Co robić, by wybrać właściwy kierunek swojej dalszej drogi? I jak nią potem iść,
aby dotrzeć tam, gdzie zamierzam – nie  zagubić się, nie zniechęcić, nie poddać się zewnętrznym przeszkodom, usunąć wewnętrzne bariery?

Książka dla Ciebie nie udzieli Ci uniwersalnych odpowiedzi na te pytania, lecz pomoże odkryć Twoje własne - najlepsze dla Ciebie. Na tym polega jej wyjątkowość. Ta książka nie opisuje, lecz działa wraz
z Tobą, w miarę jak ją czytasz. Podpowiada kroki, tropy, podejścia, doświadczenia -  ale to Ty wypełniasz je swoim własnym niepowtarzalnym znaczeniem. Ona słucha Ciebie i pomaga Ci dokonywać dobrych wyborów.  Jak mądry towarzysz podróży po zakrętach życia - niczego nie narzuca, lecz wiele umożliwia, inspiruje, ukazuje nowe perspektywy, w pozornie znanych obszarach odkrywa nieoczekiwane możliwości. Niesie radość.PRAWDZIWE ŹRÓDŁO UZDROWIENIA
Tenzin Wangyal

Przekład Jarosław Kotas
ISBN 978-83-8062-084-1
Seria Tybetańska ścieżka ku oświeceniu
Premiera: 22 listopada 2016

Jak starożytna tybetańska praktyka odzyskiwania duszy może przemienić twoje życie
Przywołaj chwilę, kiedy czułeś się usatysfakcjonowany, mocno osadzony w sobie, żyłeś pełnią życia. Wyobraź sobie, że możesz znowu tak się poczuć, i to nie tylko przez moment, lecz przez większość czasu.
To właśnie ma do zaofiarowania praktyka odzyskiwania duszy.
Według tybetańskich wierzeń rodzimy się, mając kontakt z duszą. W ciągu życia jednak go tracimy, wskutek czego cierpimy i chorujemy. W książce tej nauczyciel medytacji Tenzin Wangyal Rinpocze prezentuje pełne mocy praktyki, które mogą nam pomóc połączyć się z naszą autentyczną naturą, tak żebyśmy mogli wieść bardziej radosne i spełnione życie. Oferuje przewodnictwo na drodze przebudzania wrodzonej kreatywności, radości i poczucia lekkości. Stosując medytację i praktyki opisane w tej książce, odnajdziemy dostęp do uzdrawiających sił natury, a także odkryjemy zdolność samouzdrawiania.
Tenzin Wangyal Rinpocze to uznany autor książek i nauczyciel mający uczniów na całym świecie. Jest założycielem i duchowym kierownikiem Instytutu Ligmincha. Napisał m.in. takie książki, jak Przebudzanie świętego ciała, Tybetańska joga snu i śnienia, Uzdrawianie dźwiękiem w tradycji tybetańskiej, Cuda naturalnego umysłu, Leczenie formą, energią i światłem (wszystkie wydane przez REBIS).


MÓZG I SERCE – MAGICZNY DUET
James R. Doty

Przekład Marlena Justyna
ISBN 978-83-8062-052-0
Seria Literatura inspirująca
Premiera: 22 listopada 2016

Prawdziwa historia neurochirurga, który odkrył tajemnice ludzkiego umysłu i sekrety serca
Umiejętność wykorzystywania potęgi umysłu i mocy serca przynosi nadzwyczajne efekty

W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele książek, których autorzy przekonują o możliwości reorganizacji struktury mózgu człowieka. Jednym z nich jest James Doty, wybitny neurochirurg, który jako pierwszy opowiedział o nadzwyczajnych efektach umiejętnego wykorzystywania potęgi umysłu i mocy serca.

James Doty pochodzi z Lancaster, niewielkiego miasta położonego na obrzeżach kalifornijskiej pustyni. Wychowywał się w ubogiej rodzinie, obciążonej doświadczeniami związanymi z alkoholizmem ojca i przewlekłą depresją matki ze skłonnościami samobójczymi, przykutej do łóżka po przebytym udarze. W ówczesnym, przygnębiającym życiu dwunastoletniego Jamesa nie było widoków na przyszłość, ale podczas wakacji w 1968 roku nieoczekiwanie wszystko się zmieniło. Pewnego dnia, jeżdżąc po smutnym, rodzinnym miasteczku na swoim rowerze, pomarańczowym sting-rayu, znalazł się nieopodal niewielkiego, podupadłego centrum handlowego i przypadkiem wstąpił do sąsiadującego z nim sklepu z rekwizytami iluzjonistycznymi. Poznał tam Ruth, kobietę, która  przekazała mu magiczną umiejętność – nauczyła go,  jak ulżyć sobie w cierpieniu i wyzwolić zdolność do wyrażania najgłębszych pragnień.

James pod okiem Ruth sumiennie wykonywał zadane ćwiczenia i stosował się do jej nauk. Osiągnął nadspodziewane efekty – został wybitnym neurochirurgiem i odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą, zdobył fortunę, o jakiej nawet nie marzył. Nie docenił jednak głównego przesłania Ruth i doznał życiowej klęski. Stanął wtedy przed decydującym wyborem między sprzeniewierzeniem się danej Ruth obietnicy
i zaspokajaniem własnych ambicji a pogodzeniem się z bankructwem i podążeniem za głosem serca.

JAMES R. DOTY, lekarz medycyny – wybitny neurochirurg, jest profesorem na Uniwersytecie im. L. Stanforda, gdzie obecnie pełni funkcję dyrektora uczelnianego Centrum Edukacji i Badań nad Empatią Międzyludzką i Altruizmem (The Center for Compassion and Altruism Research and Education – CCARE), założonego i ufundowanego przez Dalajlamę. 
PIELGRZYMKA DO GROBU BRIGITTE BARDOT CUDOWNEJ
Lech Majewski

ISBN 978-83-8062-093-3
Seria Polska literatura współczesna
Premiera: 15 listopada 2016

Fantasmagoryczna opowieść o Hotelu, który istnieje w miejscu,
gdzie krzyżują się różne rzeczywistości – historii, snu, marzenia i mitu.

Brigitte Bardot i tow. Jóźwiak z UB; Pablo Picasso i Cyrankiewicz; Rudolf Hess i Caravaggio; Lady Vi i Ulla, gwiazdy porno i Urbuś, Szopcio, Atom, chłopaki ze szkoły lat sześćdziesiątych; Marilyn Monroe i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki; szaleni poeci i Marlon Brando; Cézanne i John Lennon; Sartre i Ringo Starr; Templer, Śmieciolog, Rabindranath Tagore, Liz Taylor, Oscar Noble… Co łączy te postacie: historyczne i wymyślone, w różnych czasach i różnych światach (i filmach) żyjące (lub nie)? Wszystkie są mieszkańcami Hotelu (a może Labiryntu? albo – Świata?), który istnieje w miejscu, gdzie krzyżują się i przenikają różne rzeczywistości: historii, snu, kultury, marzenia czy mitu, i gdzie stapiają się w jedno odmienne strumienie czasu. Ten Hotel ma nieskończoną ilość pokoi, korytarzy i drzwi, za niektórymi z nich – nagle, ale w najoczywistszy sposób – rozpościerają się… Syberia, Anglia, Bukowno, Katowice, plac Zwycięstwa albo Riva dei Sette Martiri. W tym Hotelu – co także wydaje się naturalne – jest tajemniczy Ogród, podziemne rzeki,  kanały, Biblioteka, w której można przeczytać własne, dosłownie sprzed chwili, myśli. W tej gęstwinie bohater, niczym Telemach wśród mitycznych lądów i postaci, poszukuje ojca, byłego lotnika Dywizjonu 302, którego prawdziwy los matka skrzętnie skrywa przed dorastającym synem.MAMA ODESZŁA
Joyce Carol Oates

Przekład Katarzyna Karłowska
ISBN 978-83-8062-108-4
Seria Salamandra
Premiera: 8 listopada 2016

Mama odeszła to książka szczera, intymna, wciągająca i bardzo osobista.

Trzydziestojednoletnia Nikki Eaton – niezamężna, seksualnie wyzwolona i samodzielna finansowo – raczej nigdy nie myślała o sobie w kategorii córki. A jednak kiedy z dnia na dzień nieoczekiwanie traci matkę, przechodzi ogromną wewnętrzną przemianę. Jeden burzliwy rok, wypełniony przerażającymi zdarzeniami i rozpaczą, przyniesie jej oświecenie, wiedzę, a nawet – niespodziewanie – miłość, która pomoże jej się podźwignąć. Oates, jedna z najznakomitszych pisarek amerykańskich, z niezwykłą precyzją nakreśliła wciągający i poruszający obraz głębokiego żalu i oczyszczającego smutku, który pozwala spojrzeć na życie inaczej.

Mama odeszła znalazła się na liście stu najważniejszych
powieści roku 2005 według „New York Timesa”.

Joyce Carol Oates (ur. 1938) – powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem Princeton University i członkiem American Academy of Arts and Letters. W Polsce znana jest m.in. z wydanych przez REBIS powieści: Zabiorę cię tam, Czarna topiel, Blondynka, Wodospad  (nagroda Prix Femina 2005), Mama odeszła, Córka grabarza, Moja siostra, moja miłość, Niebieski ptak, Opowieść wdowy oraz Przeklęci. Książki Oates wielokrotnie nominowano do National Book Award, Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Zdobyła National Book Award i PEN/Malamud Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opowiadania. W 2003 r. została laureatką Commonwealth Award za „wybitną służbę w dziedzinie literatury”, w 2006 r.  otrzymała nagrodę „Chicago Tribune” za „osiągnięcia całego życia”. Od wielu lat pisarka uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.
DOKTOR ŻYWAGO
Borys Pasternak

Przekład Ewa Rojewska-Olejarczuk
ISBN 978-83-8062-062-9
Seria Mistrzowie literatury
Premiera: 8 listopada 2016

Powieść o nieprzemijającej sile wyrazu

Przenikająca do szpiku kości historia indywidualnego i zbiorowego losu na tle wydarzeń, a przy tym jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości.
Tytułowego bohatera – lekarza, poetę, człowieka o wielkim sercu – porywa fala przetaczająca się przez Rosję: pierwsza wojna światowa, rewolucja lutowa i październikowa, wojna domowa. Jurij Żywago, w pełni świadomy upadku ładu społecznego i moralnego, zachowuje jednak wewnętrzną wolność.

Borys Pasternak (1890−1960), wybitny rosyjski prozaik i poeta,  uważał Doktora Żywagę za dzieło swego życia. Powieść po raz pierwszy ukazała się we Włoszech w 1957 roku, przemycona ze Związku Radzieckiego na Zachód w maszynopisie. I choć rok później  uhonorowano  ją literacką Nagrodą Nobla, pod naciskiem władz i w wyniku nagonki  na skutek  „nieprawomyślności” powieści autor zrezygnował z jej przyjęcia. W ZSRR po raz pierwszy ukazała się legalnie w roku 1988, w PRL-u także była książką zakazaną.


Czy zainteresowała Was któraś z powyższych propozycji? Mnie zaintrygowały: "Mama odeszła", "Książka dla Ciebie" oraz "Czego oczy nie widzą". Co myślicie o moim wyborze?

Miłego dnia :)


6 komentarzy:

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.