wtorek, 27 sierpnia 2019

„Nieposłuch i inne nicponie” — Jarosław CieślaZuzanka mieszka z rodzicami w pewnej wiosce nieopodal lasu, do którego pewnego dnia wybiera się po czerwone ziele dla taty cierpiącego na bóle krzyża. W drogę udaje się z kotkiem Mruczkiem oraz pieskiem Łatkiem. Będąc już prawie u celu, napotykają kudłatego stworka, który obrzuca ich szyszkami. Dziewczynka postanawia okiełznać Nieposłucha... Czy jej się to uda?

Ciekawa, niepozbawiona humoru, a nade wszystko pouczająca — te słowa idealnie pasują do książeczki Jarosława Cieśli. Autor stworzył niezwykle intrygującą historię dla młodego czytelnika, który radzi już sobie z samodzielnym czytaniem. Każdy rozdział przedstawia figle nieposłusznego stworka, który uwielbia psoty, nie słucha nikogo i wszystko robi na opak. Jednak nie tylko Nieposłuch bywa niegrzeczny, albowiem do grona figlarzy dołączają też chłopcy, którzy dokuczają innym. Do czasu... Nadejdzie czas, że i oni dostaną nauczkę.


„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” — owo przysłowie nasuwa się już w trakcie lektury powiastki „Nieposłuch i inne nicponie”. Pokazuje, że nie warto być nieuprzejmym i nieznośnym, że nie warto kraść i psocić. Każdy nicpoń bowiem doczeka lekcji, która sprawi, że już nigdy nie zadziała on na szkodę drugiego człowieka.


Ponadto owa opowieść traktuje o tym, że dobre uczynki są nagradzane, a bycie miłym popłaca. I co najważniejsze, przypomina o tym, że warto doceniać przyjaciół, którzy zawsze są obok, na dobre i na złe.

Wartościowa historia, wspaniałe ilustracje autorstwa Zbigniewa Dobosza oraz duży font to niewątpliwie atuty wspomnianej książeczki. To zdecydowanie lektura warta uwagi. Polecam! 


Tytuł: „Nieposłuch i inne nicponie”
Autor: Jarosław Cieśla
Ilustracje: Zbigniew Dobosz
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2019
Ilość stron: 72
Oprawa: miękka
Kategoria: literatura dla dzieci
Egzemplarz recenzencki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.