piątek, 12 października 2018

"Bliżej nieba" - Kate Breslin
"(...) Żyła z dnia na dzień, zawsze na krawędzi strachu, 
a jej sumienie wciąż nawiedzały zdarzenia z przeszłości."


Rok 1917. W okupowanej przez Niemców Belgii wraz z matką i wujostwem mieszka Évelyne Marche - pielęgniarka w miejscowym szpitalu i kelnerka w kawiarni cioci. Dwudziestosześcioletnia kobieta pracuje również dla belgijskiego ruchu oporu, La Dame Blanche jako szpieg, o czym nikt nie ma pojęcia. Wiele wycierpiała i doświadczyła w czasie wojny, była świadkiem wielu dramatycznych zdarzeń, które odcisnęły ogromne piętno na jej duszy i psychice. I w dużej mierze to Krzyż Żelazny niejednokrotnie uratował ją przed śmiercią. Pełna niepokoju podejmowała się wielu zadań, a czyniła owe w jednym celu, aby chronić bliskich. Pragnęła odnaleźć zaginione rodzeństwo i wypełnić powierzoną jej misję. Pewnego wieczora Éve wybiera się rowerem załatwić tajemniczą sprawę i wtem dostrzega rozbijający się samolot. Czym prędzej udaje się na miejsce tragedii. Widzi dwóch mężczyzn, jeden z nich nie żyje. Nagle spogląda na drugiego, i zamiera. Przecież to... Nikt nie może poznać jego prawdziwej tożsamości, w szczególności Niemcy. Ona musi ich okłamać, musi podjąć ryzyko...
 
Intrygująca, poruszająca, owiana enigmatyczną aurą i nierzadko wyzwalająca napięcie, a także, wbrew pozorom, przyjemna powieść porywa w wir wydarzeń okresu wojennego już od pierwszej strony. Kłębek fabularny od początku pozwala stawiać pytania, snuć domysły i z zaangażowaniem śledzić losy ludzi pragnących wolności i nade wszystko spokoju. Ów zabiera w niezwykle wzruszającą, niekiedy przerażającą, ale też niepozbawioną nadziei podróż do Belgii, Francji i Anglii sprzed stu lat. Absorbuje swą wyrazistością, skrupulatnością, stopniowaniem napięcia rodzącego szereg uczuć, natężeniem emocjonalnym, lekkością stylu pomimo ujęcia niezwykle trudnych zagadnień, i co najważniejsze, wiarygodnością poszczególnych bohaterów i sytuacji. Zapewne wynika to z faktu, iż choć powieść ta jest fikcją literacką, to inspirowana jest prawdziwymi biografiami pojedynczych ludzi oraz prawdziwymi relacjami podejmowanych w książce wydarzeń.

Realia wojenne, okupowane miasta stające się jedną wielką kulą ognia, domy palone z premedytacją, kradzieże, gwałty, przemoc fizyczna, wywozy do obozów jenieckich i więzień, zaginięcia ludzi, godziny policyjne, ciała przykrywające ulice, ranni błagający o pomoc, rozpaczliwe krzyki, bolesne jęki, ogromny strach przed przyszłością i fałszywe przyjaźnie to tylko niektóre obrazy przewijające się na łamach powieści "Bliżej nieba". Podejmowanie ryzyka na każdym kroku, przemyślane, lecz nieodpowiedzialne decyzje, niepewność jutra i nieufność wobec współpracowników, ukrywanie ważnych wiadomości i przedmiotów, narażanie się na utratę zdrowia bądź życia, konspiracje, szantaże, włamania oraz zdeterminowana, niebezpieczna i zawiła walka o siebie i swą rodzinę to kolejna garść aspektów widocznych w opowiedzianej historii. Historii, która stanowi kompozycję emocji i myśli, która przejmuje i wstrząsa, która frapuje i wprowadza w stan zadumy. Historii pełnej tajemnic, momentami przeszywającej i często tkliwej. Historii, która pochłania, a z każdą kolejną kartką wzmaga chęć poznania jej finału.

"Bliżej nieba" to piękna, mądra i owiana ciepłą nutą historia o sile rodzinnych więzi, odwadze, poświęceniu i roli kobiet w obliczu wojny. O wyjątkowej miłości, która jest w stanie pokonać zło, przetrwać trudny okres i zawalczyć o przyszłość. O nieustępliwości i wytrwałości w poszukiwaniach najbliższych. O sekretnej współpracy, igraniu z losem, wieloletniej rozłące i śmierci. O poczuciu winy, nękających latami wyrzutach sumienia i próbach zapomnienia. I wreszcie o stopniowym i żmudnym podnoszeniu się z traumy oraz wybaczaniu sobie, które jak się okazuje jest najtrudniejsze i najbardziej mozolne. Ale tylko owe pozwala na wewnętrzne oczyszczenie, odkrycie swych uczuć na nowo i postawienie kroku ku lepszej przyszłości.

Gorąco polecam!
 
 
 "(...) Wojna niszczyła nie tylko ludzi."


Tytuł: "Bliżej nieba"
Autor: Kate Breslin
Tłumaczenie: Elżbieta Zawadowska
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2018
Ilość stron: 464
Oprawa: miękka
Kategoria: literatura obyczajowa 
 
 

6 komentarzy:

 1. Wydaje się to być idealna książka dla mnie.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię książek w realiach wojennych, więc sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie pamiętam kiedy ostatnio czytałam powieść, dla której tłem byłaby wojna. Swego czasu czytałam takich książek na pęczki i chyba wyczerpało to pokłady mojej wrażliwości na pewien czas, ale czuję, że powoli zaczyna mi brakować takiej literatury. "Bliżej nieba" zapowiada się baaaardzo kusząco, choć wydaje mi się, że warto zaopatrzyć się w sporą paczkę chusteczek przed przystąpieniem do lektury- zgadłam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku chusteczki nie były potrzebne - łzy nie poleciały, aczkolwiek przyznaję, że pewne obrazy niejednokrotnie wyzwalały poruszenie. Gorąco zachęcam do lektury <3

   Usuń
 4. Ja bardzo lubię książki osadzone w wojennych realiach. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.