poniedziałek, 2 października 2017

"Moja dusza pachnie Tobą" - Aleksandra Steć [recenzja]
"To niesamowite. Wymarzyłam sobie Ciebie, a Ty naprawdę istniejesz."


Miłość to z pewnością piękne, o ile nie najpiękniejsze uczucie łączące ludzi. Miłość jednoczy, wyzwala szczęście, wznosi na szczyty, dodaje skrzydeł, pozwala płynąć z nurtem rzeki, ułatwia spełnianie marzeń, napawa euforią i wywołuje uśmiech na ustach każdego dnia. Pierwszą miłość zapamiętuje się na zawsze, ale to dojrzałe uczucie przyjmuje miano wyjątkowego. Miłość niestety czasem też dzieli ludzi, sprawia ból i cierpienie, wprowadza w rozpacz, gasi zapał, demotywuje, osłabia ducha i nierzadko jest przyczyną spływających lawinowo po policzkach łez. Miłość jest przedmiotem nałogowo poruszanym w literaturze, ujmowana w rozmaitych postaciach i przyjmująca różne oblicza. Nie każdy jednak potrafi o niej opowiadać, wyrażać ją i ubierać w odpowiednie słowa. Nie każdy posiada umiejętność nazywania, przekazywania za pomocą liter, a następnie przelewania na papier swych emocji. Nie każdy chce się nimi dzielić, bowiem bywają aż nadto osobiste i intymne. Aleksandra Steć - autorka ujmującej książki "Moja dusza pachnie Tobą" potrafi pisać o miłości, czyni to niezwykle subtelnie i emocjonalnie. Postanowiła otworzyć swe serce oraz pokazać najdalsze i najczulsze zakamarki swej duszy. Pozwoliła nie tylko wypłynąć swym myślom i uczuciom, ale nade wszystko owe trafnie zdefiniować i spisać, ażeby ostatecznie w formie cudownego tomiku przedłożyć je czytelnikom. 

"Moja dusza pachnie Tobą" to publikacja nietypowa, bardzo trudno sklasyfikować i przypisać ją danemu gatunkowi literackiemu. To esencjonalna kompozycja pojedynczych sentencji, kilkuzdaniowych opowiadań oraz krótkich wymian słownych pomiędzy dwojgiem ludzi. Piękne i niebywale wartościowe refleksje będące odzwierciedleniem duszy, utkane z prostych, ale jakże nastrojowych i upajających słów, przenoszą do zupełnie innego wymiaru. Naprowadzają myśli ku kierunkom zapomnianym, rzadko przywoływanym, czasem niechcianym, a niekiedy upragnionym i przepełnionym tęsknotą za utraconym bądź nieznanym. Już samo opakowanie tejże publikacji z klimatycznym, horyzontalnym i zniewalającym wydźwiękiem, wprowadza w stan kontemplacji, odrywa od rzeczywistości, przyzwala na podróż w czasie. Cenne przemyślenia zawarte w owym zbiorze wprawiają w zadumę, pozwalają się na chwilkę zatrzymać, smakować i spijać każde słowo wypływające z niewątpliwie bogatego wnętrza autorki, delektować się każdą frazą i przede wszystkim zrozumieć istotę każdej maksymy. Jawiące się sentencje traktują o oddaniu, szacunku, przyjaźni, utracie bliskiej osoby, wybaczaniu, przemijaniu, a nade wszystko o miłości. Opowiadają o życiu, jego wartościach i priorytetach. Niby tak bardzo oczywiste, a jednak niebywale poruszające i urzekające. To tomik, którego zawartości się nie czyta. Ową się przeżywa całym sobą, każdą najdrobniejszą cząstką ciała. W niej się zatraca, ją się chłonie i intensywnie odczuwa. "Moja dusza pachnie Tobą" to niepowtarzalna i niesamowita wiązanka myśli, które wyzwalają ogrom emocji, przywracają wspomnienia, a także nie pozwalają o sobie zapomnieć i nieustannie powracają. 

Utwór ten stanowi czteroetapową podróż emocjonalną, a każda z nich przybiera magiczną i zajmującą nazwę, a mianowicie: "Przesiąknięta jestem Tobą na wskroś", "Życie ma smak dawnych pocałunków", "Świat cierpi na deficyt miłości" oraz "Kobiecość najsłodsza z broni". Każda z tychże części przesiąknięta jest uczuciami przybierającymi rozmaite barwy, niekiedy bardzo skrajne. Ogromna radość, beztroska i wzajemna bliskość przeplatają się z rozpaczą, poczuciem straty i żalu, niezrozumieniem oraz smutkiem. Skrywane pragnienia, wyczekiwane marzenia, tęsknota, powracająca przeszłość i niepewna przyszłość, kobiecość, samotność, egoizm to tylko niektóre zagadnienia przedkładane w publikacji. Szczęście, melancholia i nostalgia, głęboka refleksja i analiza poszczególnych uroków i deformacji życia oraz przede wszystkim rozważania na temat sensu i istoty miłości to na pewno elementy cechujące ową książkę. Z pewnością każdy odnajdzie w owej publikacji jakąś cząstkę siebie, utożsami się z wybranym cytatem, zgodzi się z daną sentencją bądź też ją zaneguje. 

"Moja dusza pachnie Tobą" to w pełni oryginalna, angażująca, przejmująca, wzruszająca, refleksyjna, przepełniona delikatnością i wrażliwością mieszanka wyjątkowych cytatów, do których niejednokrotnie będę powracać i na nowo się nimi zachwycać. Warto sięgnąć po tę niepozorną, ale jakże bogatą emocjonalnie książeczkę. Gorąco polecam.


Cytaty:

"Najważniejsze jest znaleźć kogoś, kto dotknie twojej duszy 
nie dotykając nawet jeszcze twojego ciała.
Przyspieszy bicie serca nie przyspieszając biegu zdarzeń.
Poruszy twój świat, jednocześnie pozwalając pozostać ci w takim miejscu, w którym chcesz być.
I nawet będąc daleko, będzie znacznie bliżej ciebie, niż wszyscy ludzie znajdujący się dokoła."
 
 
"To przypadek tworzy najpiękniejsze historie o miłości.
Uczucie rodzi się w miejscach, po których się tego nie spodziewamy,
w czasie, w którym o tym nie marzymy, 
w ludziach, którzy jeszcze do niedawna się nawet nie znali.
Wciąż zachwycam się tą chemią przypadku, nazywaną przez niektórych przeznaczeniem."
 
 
"Wiedziałam, że wszyscy ludzie odchodzą.
Dzisiaj są częścią mojego serca, a jutro będą tylko częścią moich wspomnień.
Z Tobą jest zupełnie inaczej. Wiem, że będziesz zawsze."
 
 
"Lubię się czasem rozpaść na kawałki, ale tylko wtedy kiedy wiem,
że Twoje dłonie ułożą mnie znowu w całość."
 
 
"(...) każda miłość, która się kończy ma tak naprawdę dwie historie:
tę piękną i tę prawdziwą."
 
 
"Gdy to już naprawdę koniec, gdy coś pęknie, wygaśnie, wyczerpią się te całe pokłady uczucia
- nie ma już powrotu. 
Myślę, że ludzie którzy do siebie wracają, nie zakochują się w sobie na nowo.
Oni nigdy nie przestali kochać."
 
 
"Prawdopodobnie można wymazać człowieka z przeszłości, ale przeszłość z człowieka - nigdy."
 
 
"Czas nie leczy ran. Czas tylko zamraża krew. 
Z czasem serce zamienia się w sopel lodu. Przestaje bić na jego widok. Zapada zima."
 
 
 
Tytuł: "Moja dusza pachnie Tobą"
Autor: Aleksandra Steć
Wydawnictwo: Drukarnia FastGraw
Data wydania: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 152
Kategoria: publicystyka literacka i eseje
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Autorce.


 
Książka bierze udział w wyzwaniu:


 

13 komentarzy:

 1. Tytuł jak z najpiękniejszego tomiku wierszy <3 Dla tego cytatu: "Najważniejsze jest znaleźć kogoś, kto dotknie twojej duszy
  nie dotykając nawet jeszcze twojego ciała.
  Przyspieszy bicie serca nie przyspieszając biegu zdarzeń.
  Poruszy twój świat, jednocześnie pozwalając pozostać ci w takim miejscu, w którym chcesz być.
  I nawet będąc daleko, będzie znacznie bliżej ciebie, niż wszyscy ludzie znajdujący się dokoła", muszę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł ładny, cytaty piękne, ciekawa jestem całej zawartości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się w porządku, ale to nie moje klimaty. :)
  Pozdrawiam, polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Te cytaty - nie dziwię Ci się, że książka zrobiła na Tobie takie wrażenie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię cytaty, ale czy skusze się na książkę - raczej nie.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.