czwartek, 26 marca 2020

„Powiedz, że wrócisz” – Roma Nowicz
„(...) czasami miłość to za mało...”

Lata 80. Natalia, Igor i Dominik to przyjaciele od lat. Jednak pewnego dnia przyjaźń między nimi zaczyna się zacierać. Kiedy Dominik wraca z rodzinnych wakacji, dowiaduje się, że Natalia i Igor są parą. Staje się zazdrosny nie tylko o przyszłe relacje, ale przede wszystkim o dziewczynę, co dobrze ukrywa. Wkrótce Igor trafia do więzienia, a Dominik postanawia wykorzystać jego nieobecność i zbliżyć się do Natalii. Z czasem mu się to udaje, oświadcza się ukochanej i ostatecznie tych dwoje zawiera związek małżeński. Dominik triumfuje, a Natalia uświadamia sobie, jak wielki popełniła błąd. Albowiem niebawem po ślubie zaczyna się piekło…

Po kilkunastu latach w restauracji Natalii zjawia się Igor, który przez kilka lat nie dawał znaków życia. Wracają wspomnienia, serce bije mocniej, rośnie pożądanie, które w końcu znajduje ujście. Pojawia się nadzieja na lepsze życie, na powrót do tego, co było kiedyś. Co było piękne i szczęśliwe. Ta szansa jednak szybko mija. Bo chwilę później prym znów wiedzie manipulacja, na jaw wychodzą kłamstwa, powracają żal i wyrzuty sumienia. Tylko jedna prawda może uratować to, co utracone. I wtem rozsądek wreszcie zabiera głos…

„Powiedz, że wrócisz” autorstwa Romy Nowicz to z pewnością historia niebanalna łącząca moim zdaniem elementy powieści obyczajowej, erotycznej oraz psychologicznej. Nie ukrywam, że te ostatnie wywarły na mnie największe wrażenie, najbardziej mnie zaintrygowały i w dużej mierze owe wpłynęły na moją pozytywną opinię o książce.

O książce, w której niepewność, napięcie i ciekawość wzmagają z każdą kolejną stroną. Ukazana opowieść niesamowicie wciąga, absorbuje, skupia uwagę i zajmuje myśli na długi czas. Minęło kilkanaście godzin od przewrócenia ostatniej kartki, a ja nadal nie mogę przestać myśleć o podjętej tematyce, która jest niewątpliwie trudna, emocjonująca i kontemplacyjna. Która wywołuje burzę kotłujących się uczuć, począwszy od troski, a skończywszy na nienawiści i wielkim wzburzeniu. Jednocześnie w trakcie lektury niejednokrotnie towarzyszy niezrozumienie dla opisanych zachowań ludzkich, przyzwoleń na pewne działania i podejmowanych decyzji. Nasuwa się też mnóstwo pytań, które zaczynają się słowem dlaczego.

Choć historia ukazana w powieści Romy Nowicz jest fikcją literacką, to świadomość tego, że omówione sytuacje mają niestety odzwierciedlenie w rzeczywistości i każdego dnia dzieją się w wielu domach na świecie, przygnębia i zarazem bulwersuje. Mowa tu o przemocy fizycznej oraz psychicznej. Mężczyzna uchodzący za wzór wśród rodziny, znajomych i współpracowników staje się katem, dwulicowcem, człowiekiem pozbawionym skrupułów, który uczyni wszystko, aby tylko osiągnąć swój cel. A ofiara początkowo jest zaskoczona nagłą przemianą człowieka, którego uważała za dobrego, oddanego i życzliwego. Potem uświadamia sobie, że przecież były pewne symptomy, niestety niezauważalne w odpowiednim czasie. Pojawia się bezsilność, lęk przed kolejnym atakiem i przed przyszłością oraz świadomość toksycznej relacji, którą trzeba zakończyć. Tylko że to nie jest takie proste. Wszechogarniający niepokój odbiera rozum i komplikuje kolejne wybory. Osaczenie pozbawia poczucia bezpieczeństwa. A strach już na zawsze zmienia życie.

„Powiedz, że wrócisz” to opowieść intensywna, refleksyjna, niejako poruszająca, otulona erotyczną nutą. To historia o meandrach ludzkich uczuć, myśli i wyborów, o namiętności, zazdrości, mrocznych obliczach damsko–męskich relacji oraz o walce głosu serca z głosem rozsądku. To powieść, która dobitnie uświadamia, że od przyjaźni do nienawiści jest tylko jeden krok…


Tytuł: „Powiedz, że wrócisz”
Autor: Roma Nowicz
Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2020
Ilość stron: 304
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura obyczajowa
Egzemplarz recenzencki

7 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie taka mieszanka, muszę zapamiętać tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak przedstawiasz powieść, że ma się ochotę poznać fabułę.😁

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej książki i na pewno ją przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. firma marketingowa warszawa13 maja 2020 06:29

  Moim zdaniem każdy kto ma firmę to na pewno powinien skorzystać z firmy firma marketingowa warszawa .Sam skorzystałem i w ogóle wyboru nie żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak samo uważam że to jet bardzo ciekawie.Nawet bym powiedział że mega ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, bardzo ciekawie zrecenzowana książka... aż chce się w niej zatopić swoje oczy i popłynąć za fabułą... Hm... pomyślimy KR

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.