środa, 19 czerwca 2019

„Horologium czyli dom niezwykłych zegarów” — Ariadna Piepiórka
„(...) Zegarek to życie jego właściciela. Jeśli jedno ulega zniszczeniu — ulegnie mu też drugie.”

 
Jedenastoletni Aleksander nie zna pojęć: mama, liść, złotówka czy koń. Nie wie, czym pachnie zewnętrzny świat i jakie obrazy ten skrywa. Dlaczego? Od lat przebywa zamknięty w piwnicznym pokoju. Ciemnym, ciasnym, przywołującym najgorsze wspomnienia. Z owego pomieszczenia wychodzi tylko do salonu na posiłki, które jada z kobietą przepełnioną złem. Któregoś dnia chłopiec odkrywa niewielkie okno, dzięki któremu może coś dostrzec, usłyszeć, poczuć niejedną woń i podmuch wiatru na policzku, i które wywołuje w nim nieznaną dotąd radość. Niestety jego opiekunka z czasem odkrywa tajemnicę chłopca, którego ponownie dopadają przygnębiające uczucia. I wtem w domu zjawia się Zosia, z którą Olek się zaprzyjaźnia i którą traktuje jak siostrę. Dzięki nietypowym umiejętnościom ośmiolatki rodzeństwu udaje się uciec. Wkrótce docierają do Horologium, gdzie znajdują schronienie i stają się świadkami ciekawych zjawisk...

Horologium czyli dom niezwykłych zegarów” to jedna z piękniejszych, o ile nie najpiękniejsza książka dla dzieci. To oryginalna, pasjonująca, intrygująca, ujmująca i nade wszystko niebywale wartościowa opowieść, która zabiera w podróż niepozbawioną wzruszeń, łez, uśmiechu, strachu oraz nadziei. To baśń okraszona magią, niezwykłą aurą, subtelną refleksyjną nutą i kompozycją rozmaitych emocji, które towarzyszą od zaledwie pierwszej strony i pozostają jeszcze długo po skończonej lekturze. Prolog, który zachęca do odbycia jedynej w swoim rodzaju wędrówki, cudowny klimat, który wprowadza w świat niebanalny i nurtujący oraz słowa układające się w plastyczną całość, które bezpośrednio trafiają do czytelnika i uderzają ze swoistą mocą — to główne, aczkolwiek niejedyne atuty tegoż wyjątkowego utworu.

Utworu, który wywołuje ogromne poruszenie, niejednokrotnie jest powodem łez spływających po policzkach, urzeka prostotą językową, a jednocześnie bogactwem przesłań wypływających z każdej pojedynczej kartki powieści. Którego poszczególne kłębki fabularne zachwycają i porywają w wir następujących po sobie zdarzeń, którego wydanie i wspaniałe ilustracje przyciągają uwagę i którego przekaz jest czymś niezwykle cennym i wartym dłuższej zadumy.

Owa historia bowiem przyjmuje nostalgiczną i kontemplacyjną barwę. Traktuje o samotności, która budzi lęk i rozpacz, utracie wolności, której człowiek przecież tak bardzo potrzebuje, o porwaniu, które przeraża i odbiera chęć do życia, izolacji niosącej ogromne konsekwencje oraz pozbawieniu pewności siebie i odebraniu własnego ja. O chciwości, która pozbawia rozumu, odkrywa ciemną stronę człowieka i wyzwala w nim najbardziej okrutne instynkty. O intrygach, skutkach niedotrzymywania słowa, egoizmie, a także zemście, która nie popłaca. O obliczach przyjaźni, smaku miłości oraz pomocnej dłoni, która może wyciągnąć z najgorszej otchłani.

Powieść ta uświadamia, że bycie ufnym nie zawsze procentuje, a angażowanie się w coś, co nie do końca jest znane, może przynieść odwrotny skutek. Pokazuje, że pazerność ludzka nie zna granic, że człowiek jest w stanie zabić, by osiągnąć materialną korzyść. Mówi również o determinacji w dążeniu do osiągnięcia upragnionego celu oraz istocie współpracy. Porusza temat uprowadzenia nowo narodzonego dziecka, co ma być początkiem rodzenia się zła i nienawiści wśród społeczeństwa oraz wskazuje problem niehumanitarnego traktowania zwierząt w cyrku.

Fascynująca, refleksyjna, liryczna i umoralniająca — taka właśnie jest najnowsza opowieść Ariadny Piepiórki. Powieść, w której dobro przeplata się ze złem, radość ze smutkiem, cierpienie z ukojeniem, a strach i niepewność ze spokojem i wolnością. To przepiękna i jedyna w swoim rodzaju historia o tym, co tak naprawdę jest w życiu najcenniejszym skarbem. Gorąco polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Zdecydowanie warto! 


„— Niezwykłym nie jest ktoś, kto po prostu ma jakąś nadzwyczajną moc (...).”


Tytuł: „Horologium czyli dom niezwykłych zegarów”
Autor: Ariadna Piepiórka
Ilustracje: Zofia Zabrzeska
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2019
Ilość stron: 360
Oprawa: miękka
Kategoria: literatura dla dzieci
Egzemplarz recenzencki

9 komentarzy:

 1. Dzieckiem już nie jestem, ale sama chętnie poznałabym tę historię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczna recenzja! Zresztą jak sama książka - o niej chyba nie można źle napisać :) Historia wciągająca i przepiękna.

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na półkach z literaturą znajduje sie wiele tytułów, ale "Horologium czyli dom niezwykłych zegarów" to książka wyjątkowa. Pełna baśniowej magii tak samo, jak pełna ważnych przesłań. Jest w niej coś prostego, a jednocześnie niezwykle wzruszającego. Gorąco polecamy - szczególnie starszym czytelnikom, którzy rzadziej sięgają po takie tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa pozycja literacka. Nigdy nie słyszałam o "Horologium czyli dom niezwykłych zegarów" ale jej opis mnie zaciekawił. Bardzo podoba mi się to zdjęcia na końcu z zegarami i nawiązaniem do książki.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.