poniedziałek, 21 stycznia 2019

"Bezcenny dar" - Jim Stovall
"Śmiech to lekarstwo dla duszy. 
Dzisiejszy świat bardzo potrzebuje tego lekarstwa."

 
Osiemdziesięcioletni współwłaściciel kancelarii w Bostonie, Theodore J. Hamilton, odczytuje rodzinie testament zmarłego niedawno przyjaciela. Prawie każdemu z obecnych krewnych Red Stevens zapisał określoną część majątku. Prawie każdemu, albowiem jednemu z nich, dwudziestoczteroletniemu Jasonowi, pozostawił coś więcej. Chłopak w towarzystwie prawnika i jego asystentki odsłuchuje nagranie z magnetowidu, z którego wynika, że stryjeczny dziadek ma wobec młodzieńca pewien plan. Przedstawia zgromadzonym zasady gry. Gry, której finałem będzie bezcenny dar, pod warunkiem, że Jason sprosta poszczególnym comiesięcznym zadaniom...

Czasem siła tkwi w prostocie. Prostocie fabuły, która zajmuje. Prostocie formy, która zaskakuje. Prostocie przekazu, jakże ważnego. I prostocie języka, co nie jest tak do końca oczywiste.

Takie proste publikacje nierzadko są wyjątkowo cenne, zapadają w pamięć ze względu na istotę poruszanego zagadnienia, skłaniają do wielu refleksji. Publikacje, do których się powraca z ogromną przyjemnością. Albowiem skrupulatnie odzwierciedlają zachowania i decyzje ludzkie, które wołają o uwagę, o analizę, o dyskusję. Co więcej, przypominają, co jest ważne, a o czym wielu z nas zapomina w tym codziennym pędzie.

Każdego dnia każdy z nas biegnie za czasem, który niemiłosiernie upływa. Wielu goni za karierą i pieniędzmi, aby zapewnić sobie godne życie, poczucie bezpieczeństwa, satysfakcji i pewności jutra. Całkowicie oddaje się obowiązkom zawodowym w pełni się realizując. Skupia się na rzeczach materialnych, oczekuje zysków. Niejeden człowiek, wywodzący się z zamożnej rodziny, licząc na pokaźny spadek, twierdzi, że nie musi robić nic, poza czekaniem na swój moment. Ci ludzie zapominają, że pieniądze to nie wszystko. To tylko banknoty, które na dłuższą metę szczęścia nie dają i z pewnością nie ubogacają.

Bo nie majątek świadczy o bogactwie człowieka, a jego wnętrze, podejście do ludzi i świata. Ta publikacja traktuje właśnie o istotnych fundamentach i aspektach życia. Dla dzieci i młodzieży owa powiastka okaże się nauką, niejedną znaczącą lekcją, która pozwoli inaczej spojrzeć na otaczającą rzeczywistość, poznać niezwykle prawdziwe wartości, zrozumieć wypływające przesłanie i uświadomić to, co niewątpliwie kluczowe. Która po prostu będzie wskazówką ukazującą właściwą drogę. 

Z kolei dla dorosłych czytelników będzie z pewnością przypomnieniem, co tak naprawdę liczy się w życiu, co jest jego przekleństwem, a co skarbem, i co najistotniejsze, będzie drogą do przywołania darów, o które trzeba dbać, o których należy pamiętać, którymi warto się kierować i którym nie należy pozwolić nigdy odejść. Bo stracić owe łatwo, ale pozyskać od nowa jest niezwykle ciężko.

Esencjonalna, kontemplacyjna, mądra i wartościowa historia o empatii, szacunku, pokorze, cierpliwości i dążeniu małymi kroczkami do celu. Nagrodą za wytrwałość i zaangażowanie jest tytułowy bezcenny dar.

Gorąco polecam!
 
 
  "Często pragniemy od życia czegoś więcej.
Przyjrzyjmy się temu, co już mamy, a przekonamy się, 
że nasze życie już teraz jest pełne niezwykłego bogactwa."


Tytuł: "Bezcenny dar"
Autor: Jim Stovall
Tłumaczenie: Tomasz Fortuna
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018
Ilość stron: 204
Oprawa: miękka
Kategoria: obyczajowa
 
 

4 komentarze:

  1. Wiele słyszałam już o tej książce. Zapisuje sobie tytuł i chętnie ją przeczytam :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam. Ta książka jest naprawdę wyjątkowa. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam książkę w starszym wydaniu :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.