poniedziałek, 26 września 2016

Pokochaj swoje ciało - T. Fuhrman

"Piękno wewnętrzne to żywotność, troskliwość, miłość, życzliwość i wdzięczność."


W ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej poradników dotyczących zdrowego odżywiania, stosowania diet, dbania o szczupłą sylwetkę, metamorfoz, akceptacji własnego ciała i samego siebie w ogóle oraz przepisów na zdrowe i wartościowe potrawy, koktajle. Najczęściej ich autorami są osoby znane, celebryci z pierwszych stron gazet. Postanowiłam zatem zapoznać się z treścią jednej z takich książek przede wszystkim z ciekawości, a ponadto chciałam się przekonać, czy warto sięgać po takowe pozycje. 
Do jakich wniosków doszłam po przeczytaniu "Pokochaj swoje ciało"? Jakie wrażenie wywarła na mnie książka? Zapraszam na recenzję :)Talia Fuhrman jest córką dr. Joela Fuhrmana - znanego lekarza, specjalisty od zdrowego żywienia i autora bestsellerowych poradników m.in.: "Jeść by żyć", "Superodporność: jak z posiłków czerpać zdrowie" oraz "Trzy kroki do zdrowia". Talii od dzieciństwa rodzice wpajali, że najważniejsze jest zdrowe odżywianie. W jej domu rodzinnym zawsze przygotowywano zdrowe, łatwe i smaczne posiłki. Poza domem Talia często kosztowała różnych kalorycznych smakołyków, słodkości, o czym nie mówiła rodzicom. Jednak im była starsza, tym bardziej zaczęła kierować się zasadą "Jesteś tym, co jesz". Sięgała po książki o zdrowym żywieniu, nie tylko te napisane przez ojca, ale również innych autorów, jak John Robbins. Uczyła się też gotować pod czujnym okiem ojca. Uprawiała aktywność fizyczną, najczęściej była to gra w tenisa. Ponadto rozpoczęła studia na kierunku dietetyka. To w ich trakcie zaczęła pisać książkę "Pokochaj swoje ciało", która na początku stanowiła dla niej formę zabawy.

Książka składa się z przedmowy, wprowadzenia, jedenastu rozdziałów (np.: przyjaźń, zdrowa i promienna skóra, wzmocnij mózg), podziękowań oraz bibliografii. W poradniku znajdujemy mnóstwo wartościowych, ale czasem już powszechnie znanych zagadnień tj.: składniki wewnętrznego piękna; pewność siebie; sposoby na przyciąganie ludzi i zdobywanie przyjaciół; fakty na temat mięsa; produkty zwiększające ryzyko zachorowania na raka jajników; produkty roślinne bogate w wapń, białko; rodzaje niekrowiego mleka; dieta a trądzik; efekty uboczne leku Accutane; wpływ solarium na skórę; właściwości owoców jagodowych; joga; medytacja; objawy niedoboru tłuszczów; ryby a jakość życia seksualnego; rola środowiska w dbaniu o siebie.

Ponadto otrzymujemy odpowiedzi na ciekawe i niekiedy nurtujące pytania:
- czy oliwa z oliwek rzeczywiście jest zdrowa?
- jakie korzyści wynikają ze spożywania jagód acai i jagód goji?
- czy aby schudnąć trzeba jeść mniej, ale częściej?
- do czego może doprowadzić picie zbyt dużej ilości wody?
- co to są ciaffinki?
- jakie są właściwości szałwii chia?
- co to jest zdrowa waga?
- jakie są karoteinoidowe "supergwiazdy"?
- jaka jest różnica między głodem toksycznym a głodem prawdziwym?
- czym są flawonoidy i jakie są ich źródła?.

W poradniku zawartych jest sporo zdrowych, smacznych, lekkich i łatwych w wykonaniu przepisów. Przy każdym proponowanym daniu wymienione są oczywiście składniki, które pomogą w jego przygotowaniu wraz z podaniem ilości porcji oraz krok po kroku opisane są etapy jego wykonania.

Przykładowe przepisy przedstawione w książce:
- awokadoladowe wdzięczne smoothie;
- kremowy sezamowy sos chili;
- czekoladoholiczy chleb bananowo-dyniowy;
- słodkie tłuczone ziemniaki z pieczonym czosnkiem;
- pomarańczowo-limonkowo-truskawkowe smoothie;
- ciekawa zupa z dyni;
- ekscytujący gulasz grzybowy z kremowym sosem z tahini;
- ciągutkowe ciasteczka z masłem orzechowym;
- lody truskawkowe z chipsami z gorzkiej czekolady;
- tarta z czarnego bzu i jeżyn;
- jagodowo-bananowo-owsiane muffiny;
- bezmięsne burgery z czarnej fasoli i nasion dyni.

"Pokochaj swoje ciało" to książka przyciągająca uwagę ze względu na bardzo pozytywną okładkę. Poza tym uważam, że jest bardzo dobrze wydana. Napisana jest lekkim, prostym i zrozumiałym stylem. Najistotniejsze informacje są wyróżniane i zaznaczane kolorem różowym, pojawiają się tabele (np.: skala BMI, rtęć w rybach) i wykresy (np.: chłoniak a wołowina i białko). Autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika, zadaje pytania, niekiedy udziela wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, dzieli się poniekąd swoim doświadczeniem oraz oferuje garść inspirujących przepisów, w których przeważają desery.

Jednak muszę przyznać, że po zapoznaniu się z tym poradnikiem odniosłam wrażenie, że autorka za bardzo skupiła się na przekazaniu obszernej wiedzy naukowej opierając się na wielu wszelakiego rodzaju źródłach, podpierając się mnóstwem innych książek. Bibliografia, z której korzystała jest bardzo bogata, wymieniona na dwudziestu dwóch stronach! Zabrakło mi w tej książce samej autorki, jej osobistych porad i spostrzeżeń. Owszem przedstawia swoje doświadczenie, dzieli się swoimi przemyśleniami i wnioskami, ale poświęciła temu zdecydowanie zbyt mało uwagi. Ponadto brakowało mi fotografii ukazujących wykonane potrawy i dania, co uważam, bardziej zachęciłoby do ich przygotowania i smakowania.

Podsumowując, nie ukrywam, że dzięki tej książce dowiedziałam się kilku ciekawostek i w pewnym stopniu wzbogaciłam swoją wiedzę odnośnie zdrowego stylu życia, dbania o własne ciało. Ale moim zdaniem książka "Pokochaj swoje ciało" bardziej przypomina pracę magisterską, pięknie wydaną i oprawioną niż poradnik napisany na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Podejrzewam, że już raczej nie sięgnę po tego rodzaju książki.


"Jedzenie jest lekarstwem. 
Gdy odżywiasz swoje komórki takimi składnikami, 
których potrzebują one do optymalnego funkcjonowania, z twoim ciałem dzieją się wspaniałe rzeczy. 
W sposób naturalny zmierza ono w kierunku swojej idealnej wagi, 
podczas gdy ty spożywasz adekwatną ilość potrzebnych kalorii. 
Twoja skóra oczyszcza się, wzrasta poziom energii i jesteś gotowa do zmierzenia się ze światem. 
Żywność, która prowadzi do takich efektów, jest naturalna, kolorowa 
i bogata w przyjazne ciału składniki odżywcze."


Tytuł: "Pokochaj swoje ciało"
Autor: Talia Fuhrman
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 336


  Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:
4 komentarze:

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.