środa, 5 lutego 2020

„Rudowłosa ze Starych Babic” – Janusz Niżyński
„(...) Są niekończące się dni, miesiące, lata, w których prawie nic się nie dzieje.
Ale są takie godziny, w których decyduje się całe życie.”


Rudowłosa Olga to Ukrainka od lat mieszkająca w Polsce. W wypadku samochodowym straciła rodziców. Sierotą ze znaczącą blizną na policzku zaopiekował się Pan Kowalczuk, który niegdyś robił interesy z jej rodzicami. To on namówił dziewczynę do zmiany nazwiska i obywatelstwa. Z czasem Olga zrozumiała jego nieczyste intencje. Miała być cieniem swej rówieśniczki, Stelli Kowalczuk — córki Pana Kowalczuka i siostrzenicy wójta gminy Stare Babice. W zamian za opiekę, dach nad głową i kieszonkowe, musiała podjąć za nią studia i odbyć praktykę, ale również być na każde jej zawołanie. Któregoś dnia Olga poznaje pewnego ogrodnika, Wojtka, któremu wyjawia prawdę o sobie. Znajomość z mężczyzną zmienia jej życie…

Przyznaję niestety, iż najnowsza powieść Janusza Niżyńskiego mnie rozczarowała. Dlaczego? Otóż w moim odczuciu ukazana historia okazała się nierzadko monotonna, troszkę infantylna, okropnie mi się dłużyła, a co najważniejsze, jej kłębek fabularny mnie nie porwał i nie ujął w żaden sposób. W moim odczuciu opowieść ta była aż za bardzo skupiona na jednym wątku, który zdecydowanie przyćmił pozostałe motywy — a szkoda. I oczywiście nie byłoby nic złego w tym, że konkretny wątek wysuwa się na pierwszy plan, gdyby nie fakt, że jego przesłodzenie po prostu mi przeszkadzało. Dość często – a szczególnie w trakcie lektury pierwszych dwustu stron — dopadały mnie myśli, aby zakończyć przygodę z tą książką. Aczkolwiek dawałam jej szansę, mając nadzieję na to, że wreszcie mnie czymś zaskoczy, urzeknie, zaciekawi bądź wciągnie w fabularny wir – tak jak to bywało w przypadku poprzednich publikacji autora, które wspominam bardzo pozytywnie. Niestety nic z tych rzeczy nie miało miejsca.

I tylko dzięki szczypcie humoru, którą owiana została powieść, dobrnęłam do jej końca, po czym poczułam ulgę, że mogę odłożyć tę książkę na półkę. Zabrakło mi w niej intrygującej fabuły, czegoś fascynującego i budzącego ogrom emocji, refleksyjnej nuty, namiastki magii i zaskoczenia. Krótko mówiąc, zabrakło w niej tego czegoś, co by usatysfakcjonowało i pozwoliło zapamiętać na dłużej.

Cóż, „Rudowłosa ze Starych Babic” nie przypadła mi do gustu. Co więcej, uważam, że to najsłabsza powieść w dorobku autora. Wszakże nie omieszkam wspomnieć o jej kilku atutach. Mianowicie to bez wątpienia historia lekka, niezobowiązująca, błyskotliwa i nierzadko groteskowa. Przyjemny i przystępny styl oraz krótkie rozdziały, dzięki którym czytanie przebiega w szybkim tempie, to także zalety tejże książki. Jednak to nie wystarcza, aby uznać tę opowieść za naprawdę wartą uwagi. Mimo wszystko nie odradzam jej lektury. Może akurat komuś z Was się spodoba? 


 „(...) Dusza nie potrzebuje rozmnażania, jedzenia, panowania nad światem.
Każda dusza chce jedynie radosnej ciszy, słodkiego spokoju dla siebie, 
a także bardzo pragnie, aby wszystkie inne dusze żyły również w radości i miłości. 
Dusza każdego stworzenia nie chce się bać czegokolwiek, nie chce cierpieć, doznawać bólu 
czy gubić inne dusze. 
Natomiast ciało zawsze stawia jakieś wymogi i czegoś oczekuje: a to zmiany na lepsze, aprobaty, 
pragnie uwagi i pieniędzy, i zawsze wszystkiego mu mało.”


Tytuł: „Rudowłosa ze Starych Babic”
Autor: Janusz Niżyński
Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 2020
Ilość stron: 484
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura obyczajowa
Egzemplarz recenzencki


6 komentarzy:

 1. Szkoda, że książka nie przypadła Ci do gustu. Nie znam twórczości tego autora. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, ani okładka, ani tytuł nie wzbudzają mojego zainteresowania, a jak dodać do tego Twoją opinię do treści to i ona nie wzbudza we mnie żadnej ochoty na lekturę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że książka nie sprostała Twoim oczekiwaniom. Migdała mi gdzieś w internecie, ale nie poświęcam jej zbyt dużej uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj

  Potrzebujesz wygodnej pożyczki dla swojej satysfakcji? Oferujemy kredytobiorcom lokalnym i międzynarodowym pożyczkę w przystępnej wysokości 3%. Jesteśmy certyfikowani, niezawodni, niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni oraz współpracujemy. udzielamy pożyczki długoterminowej na okres od 2 do 20 lat.

  Czy potrzebujesz natychmiastowej, łatwej i niedrogiej pożyczki, aby spłacić dług, założyć firmę lub z innego powodu? Jeśli tak, prosimy o kontakt z prośbą o pożyczkę.
  Napisz do nas na adres: accessloanfirm2030@gmail.com


  Napisz do nas na adres: accessloanfirm2030@gmail.com

  WhatsApp: +79265038734

  Jesteśmy certyfikowani,
  niezawodny, niezawodny, wydajny, szybki i dynamiczny.
  Napisz do nas na adres: accessloanfirm2030@gmail.com

  pozdrowienia
  Panie Scott
  E-mail: accessloanfirm2030@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.