czwartek, 23 stycznia 2020

Przedpremierowo: „Światło w środku nocy” – Jojo Moyes
„ – Zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji. Bywa brzydkie. Może wywołać wrażenie,
że ziemia osuwa ci się spod nóg. Ale nigdy nie jesteś w pułapce, Alice.
Słyszysz? Każde kłopoty można przezwyciężyć.”


Alice Van Cleve wierzyła, że małżeństwo z Amerykaninem i przeprowadzka z Anglii do Baileyville w stanie Kentucky będzie pięknym początkiem nowego życia. Niestety to „nowe życie” okazało się jedynie rozczarowaniem. Związek z Bennettem z pewnością nie należał do udanych i nade wszystko skonsumowanych, mimo iż trwał ponad rok. Relacje z teściem, którym zaopiekowali się po śmierci jego żony, również nie układały się najlepiej. To człowiek bezkompromisowy, stanowczy i bezwzględny. A i społeczność miasteczka nie była przychylna Angielce, którą uważano za wyniosłą. Alice nie była towarzyska, nie znosiła ciągłych wizyt, kazań w kościele i zebrań. Jednak, kiedy na jednym z nich ogłoszono powstanie Konnej Biblioteki WPA, poczuła się zaintrygowana. Tym bardziej że poszukiwano do pracy kobiet jeżdżących konno. A ich zadaniem miało być dostarczanie książek do bardziej odludnych miejsc w hrabstwie. Podekscytowana Alice zgłosiła się, co wywołało sprzeciw jej męża. Ta była nieugięta, a w poniedziałek rano stawiła się w bibliotece, na której czele stanęła Margery O’Hare, kobieta silna, bezpośrednia i budząca kontrowersje w miasteczku. Kobieta, do której pewnego dnia powróciła dramatyczna przeszłość…

Przepiękna, kontemplacyjna, subtelna, poruszająca i niezwykle angażująca – taka właśnie jest najnowsza powieść Jojo Moyes o zjawiskowym tytule „Światło w środku nocy”. Powieść, która już od pierwszego zdania intryguje, rodzi ciekawość, budzi emocje i zachęca do kontynuowania lektury. To historia, która utkana z wielu prawdziwie i szczerze brzmiących słów, tworzy wyjątkowy i niebywale wzruszający obraz, który zdecydowanie zapada w pamięć. To opowieść, która fascynuje, skłania do niejednej refleksji, chwilami zaskakuje, niejednokrotnie wyzwala napięcie, a niekiedy wywołuje uśmiech na ustach.

To niewątpliwie powieść wielowątkowa, intensywna emocjonalnie oraz absorbująca fabularnie. Ukazuje życie w małym amerykańskim miasteczku w latach trzydziestych XX wieku. Pokazuje mentalność i konserwatyzm mieszkańców, ich zwyczaje, obyczaje i stosowane przez nich prawo. Obrazuje trudy życia w górach, zmagania ludzi z powodziami, okrutne traktowanie pracowników kopalni, bezwzględność jednego człowieka siejącego strach w niewielkiej miejscowości, a nade wszystko bezkompromisowy stosunek mężczyzn do kobiet i ich roli w społeczeństwie.

Dla mężczyzn nie do przyjęcia było, aby kobiety podejmowały jakąkolwiek pracę powinny przecież siedzieć w domu, i co najważniejsze, nie zabierać głosu. Nie podobało im się, że zamiast zająć się pożytecznymi rzeczami, te nie tylko zaczęły prowadzić bibliotekę, ale przede wszystkim jeździły konno po trudnych terenach leśnych i górskich, gdzie czyhało na nie mnóstwo niebezpieczeństw. Ponadto nie rozumieli fascynacji książkami, które według nich nie wnosiły do życia nic korzystnego, a wręcz jedynie owo komplikowały. W szczególności chodziło o pewną książeczkę zakazaną. W przekonaniu mężczyzn owa mąciła w głowach kobietom, które stały się bardziej otwarte w sprawach intymnych. Poza tym nie znosili sprzeciwu, a jeśli takowy nastąpił, posuwali się do przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Uważali, że zastraszanie kobiet sprawi, że wreszcie zapanuje ład i porządek. Nie przewidzieli jednak, że trafili na silne, solidarne i mocne przeciwniczki, dla których dobro, chęć pomocy i prawda są najważniejsze.

To właśnie kobiety są głównymi bohaterkami powieści. Alice, Margery, Izzy, Beth, Sophia to odważne, pomysłowe, zaradne, zaangażowane w działalność biblioteki, a także w pomoc ludziom z odległych zakątków hrabstwa i zdeterminowane kobiety, które pragnęły ujawnić prawdę, które walczyły o niezależność, uczucia, swobodę i prawo głosu. Które stawały w obronie słabszych, wykazywały się asertywnością, potrafiły ściśle współpracować i realizować wspólne cele. Wiedziały, że aby odnieść zwycięstwo, trzeba trzymać się razem, wspierać się nawzajem oraz nigdy przenigdy się nie poddawać. I nade wszystko słuchać swego serca, a następnie podążać za jego głosem.

„Światło w środku nocy” było moim pierwszym spotkaniem z piórem Jojo Moyes i muszę przyznać, że niesamowicie udanym. Owa historia oczarowała mnie niepowtarzalnym klimatem, ujęła naturalnością i pięknem odzwierciedlanych krajobrazów, urzekła wspaniałą kreacją bohaterów oraz doskonałym kłębkiem fabularnym. Już zajęła zaszczytne miejsce na półce mojej biblioteczki wśród najlepszych książek ostatnich lat. Zachęcam do lektury. Naprawdę warto! 


„ – (...) Że pewne rzeczy są darem, nawet jeśli nie można ich zatrzymać. 
(...) Może sama świadomość, że coś tak pięknego istnieje, 
jest wszystkim, na co tak naprawdę możemy liczyć.”


Tytuł: „Światło w środku nocy”
Autor: Jojo Moyes
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 29.01.2020
Ilość stron: 544
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura obyczajowa
Egzemplarz recenzencki

13 komentarzy:

 1. Z niecierpliwością czekam na swój egzemplarz tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że książka się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już niebawem się za nią zabieram! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nic nie czytałam tej autorki, ciężko mi ogólnie się do niej zabrać ;x

  OdpowiedzUsuń
 5. planuję nadrabiać twórczość autorki w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałem, jestem bardzo zadowolony z tej książki

  OdpowiedzUsuń
 7. ZAMIAST UDZIELENIA POŻYCZKI ,, JESTEM COŚ NOWEGO
  Zdobądź 5500 USD każdego dnia przez sześć miesięcy!

  Zobacz jak to działa

  Czy wiesz, że możesz włamać się do dowolnego bankomatu za pomocą zhakowanej karty bankomatowej?
  Podejmij decyzję przed złożeniem wniosku, prosta umowa ...

  Zamów pustą kartę bankomatową już teraz, a otrzymasz miliony w ciągu tygodnia !: skontaktuj się z nami
  za pośrednictwem adresu e-mail :: {Universalcardshackers@gmail.com}
    
  Mamy specjalnie zaprogramowane karty bankomatowe, których można użyć do włamania się do bankomatu
  maszyny, karty bankomatowe mogą być używane do wypłaty w bankomacie lub przeciągnięcia, o
  sklepy i POS. Sprzedajemy te karty wszystkim naszym klientom i zainteresowanym
  kupujący na całym świecie, dzienny limit wypłat w bankomacie wynosi 5 500 USD
  oraz do 50 000 $ limitu wydatków w sklepach w zależności od rodzaju karty
  zamawiasz :: a także, jeśli potrzebujesz innego cyberhakowania
  usługi, jesteśmy tutaj dla ciebie o każdej porze każdego dnia.

  Oto nasze cenniki KART ATM:

  Karty, które wypłacają 5500 USD dziennie, kosztują 200 USD
  Karty, które wypłacają 10 000 USD dziennie, kosztują 850 USD
  Karty, które wypłacają 35 000 USD dziennie, kosztują 2200 USD
  Karty, które wypłacają 50 000 USD dziennie, kosztują 5500 USD
  Karty, które wypłacają 100 000 USD dziennie, kosztują 8 500 USD

  zdecyduj się przed złożeniem wniosku, prosta umowa !!!

  Cena obejmuje opłaty i koszty wysyłki, zamów teraz: skontaktuj się z nami za pośrednictwem
  adres e-mail :::::: {Universalcardshackers@gmail.com}
  Whatsapp ::::: + 31687835881

  OdpowiedzUsuń
 8. Zamówiłam, czekam na paczkę i będzie czytane. Teraz pochłaniam książki w ekspresowym tempie. Lubię przeglądać tego bloga i szukać jakiś inspiracji książkowych dla siebie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wzruszająca historia kobiet, które walczą o siebie w XXI wieku, w małej wsi zdominowanej przez zamożnych mężczyzn.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam wszystkich, Nazywam się Felicia Aisha Sadat i jestem tutaj, aby poświadczyć dobre uczynki BABA NOSA UGO ze świątyni Karnataka, ponieważ moje szczęście zostało przywrócone, jestem mężatką od około 28 lat, doszło do tego, że mój mąż zaczął zachowywać się dziwnie, a potem zostawił mnie i nasze 2 dzieci dla innej kobiety na ponad 6 miesięcy, nigdy nie wiedziałem, że ma romans z inną kobietą, ta kobieta chce odebrać moje szczęście i wszystko, na co pracowałem, czułem się jak kończąc to wszystko. Szukając rozwiązania, natknąłem się na kilka świadectw dotyczących Spellcaster w Internecie.
  Niektórzy zeznawali, że sprowadził z powrotem ich byłego kochanka, niektórzy zeznali, że rozwiązuje on wszelkiego rodzaju problemy duchowe, leki ziołowe na choroby takie jak fybroid, astma, choroby przenoszone drogą płciową, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia erekcji, wygrana na loterii. Nigdy nie wierzyłem w czarownika, ale nie miałem wyboru, ponieważ wszędzie szukałem rozwiązania, więc otrzymałem e-mail od BABA NOSA UGO z Testimonies online i postanowiłem spróbować.
  Skontaktowałem się z nim przez e-mail i wyjaśniłem mu swój problem, powiedział mi, co muszę zrobić, a ja zrobiłem tak, jak polecił, przygotowałem coś dla mnie i zrobiłem większość rzeczy sam, właściwie wątpiłem, kiedy mi powiedział że powinnam się spodziewać dobrych wiadomości, minęło mniej niż 7 dni, kiedy mój mąż zadzwonił do mnie po tak długim czasie. Wrócił przepraszając i prosząc o wybaczenie, wszystko było jak sen, wybaczyłem mu i teraz jesteśmy szczęśliwsi niż kiedykolwiek wcześniej.
  Chcę bardzo podziękować BABA NOSA UGO za jego życzliwą pomoc, nigdy nie spodziewałem się tak wspaniałej pracy duchowej i nie przestanę dzielić się jego świadectwami. Jeśli masz jakiś problem duchowy i szukasz prawdziwego i autentycznego Czarodzieja, skontaktuj się z BABA NOSA UGO, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

  E-mail: nosaugotemple@gmail.com

  WhatsApp: +33753216802

  https://karnatakatemple.wixsite.com/karnataka

  OdpowiedzUsuń
 11. Ladna strona, sprawdź także urokmilosny24.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Nazywam się Elfrida canga z Albanii, chcę podzielić się tym cudownym doświadczeniem z całym światem, jak wspaniały rzucający zaklęcia miłosne pomógł mi sprowadzić męża po tym, jak opuścił mnie na ponad 8 miesięcy, aby być z inną kobietą, skontaktowałem się z wieloma zaklęciami Caster ale nie mógł mi pomóc, dopóki nie poznałem tej wspaniałej DR DAWN ACUNA, obiecała mi i wróciła do męża w 48h, odkąd wrócił okazał mi miłość i troskę, teraz żyjemy w pokoju i szczęściu, a wszystko dzięki ty Dr.
  Skontaktuj się z nią w sprawie wszelkich wyzwań w związku lub jeśli chcesz szybko zajść w ciążę lub wyleczyć jakąkolwiek chorobę, Dr Dawn da Ci perfekcyjny rezultat.
  E-mail { dawnacuna314@gmail.com }
  Whatsapp: +2348032246310

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.