piątek, 24 maja 2019

„Soboty są dla nas” — Anna MatysekPewnej nudnej soboty, kilkuletnia Tosia Gładecka postanawia udać się na spacer do lasu. Tam dostrzega płaczącego chłopca trzymającego małe kocięta. Tomek zwierza się dziewczynce, że jego dziadek nie zgadza się na trzymanie kotków w domu i zamierza je utopić. Dlatego ten, chcąc chronić stworzonka, zdecydował się uciec. Tośka wyraża chęć pomocy i zaprasza kolegę do swego rodzinnego domu, aby porozmawiać z rodzicami. Zapada decyzja — kotki zostają u dziewczynki, a Tomek będzie mógł je odwiedzać w każdą sobotę. Z czasem okazuje się, że owe soboty nie polegają tylko na wspólnej opiece nad kotkami, ale również stają się dniami pełnymi wrażeń...

Najnowsza książeczka autorstwa Anny Matysek liczy niepełna dwieście stron, a stanowi skarbnicę pomysłów na spędzanie czasu wolnego. Dzieci uczęszczają do lasu, gdzie zaznajamiają się z darami natury, udają się na piesze wycieczki po okolicy i poznają zwierzęta (kozy, konie, psy), budują szałas, grają w piłkę nożną, organizują przedstawienia i piszą fraszki. Ponadto są uczestnikami wyprawy na ryby, uczą się wędkowania i biorą udział w przejażdżce bryczką. I co równie istotne, prowadzą ciekawe rozmowy z dorosłymi, a w szczególności z poznanym panem Bożkiem, który wyciągnął do nich pomocną dłoń.

Dzięki spotkaniom z owym człowiekiem nabierają śmiałości, pokonują niejako strach, a nade wszystko czerpią wiedzę z różnych dziedzin życia i nauki. Z zainteresowaniem słuchają opowieści emerytowanego sąsiada, który w przystępny i barwny sposób skupia ich uwagę, dzieląc się historiami ze swego życia. Nawet hydrogeologia przestaje być obcym terminem dla gromadki, która ekspresowo chłonie wiadomości, a potem zadaje nurtujące pytania.

Empatia, miłość do zwierząt, szacunek wobec otaczającej natury, cierpliwość, cierpienie, utrata bliskiej osoby, docenianie obecności bliskich oraz przyjaźń — to główne aspekty ukazane w esencjonalnej powiastce. Powiastce, która pachnie jabłkami, mami wiejskimi krajobrazami i pokazuje, że bliski kontakt z bogactwami ziemi nierzadko daje ukojenie. Woda uspokaja, las wycisza, przytulenie zwierzaka koi duszę, a brzoza jest doskonałym lekarstwem na zmartwienia.

To też opowieść podejmująca niezwykle ważne zagadnienia. Jednym z nich jest długotrwała rozłąka dziecka z rodzicami, którzy wyjechali za granicę, aby wyjść z kłopotów finansowych i polepszyć swe warunki bytowe. Nieobecność najważniejszych osób w życiu dziecka znacząco wpływa na jego rozwój psychiczny. Babcia i dziadek nie zastąpią mamy i taty. A dziecko przeżywa rozstanie, nie rozumie sytuacji i nie radzi sobie z nią, czuje się odrzucone i niechciane, zamyka się w sobie, a przede wszystkim ogromnie tęskni. I marzy o spotkaniu z tymi, których kocha najmocniej. Czy jego marzenie się ziści?

Soboty są dla nas to ciepła, sympatyczna, pozytywna, i co najważniejsze, niebywale wartościowa powieść. Lekki język, duży font i podział na kilkustronicowe fragmenty z pewnością ułatwią zaznajamianie się dzieciom z ową powiastką. Tym bardziej że ta uatrakcyjniona jest cudownymi, pobudzającymi wyobraźnię obrazkami autorstwa Joanny Pasek. Dla młodszych czytelników książka ta będzie niewątpliwie pouczającą i przyjemną podróżą literacką. Z kolei dla starszych — sentymentalnym i pełnym beztroski spotkaniem. Serdecznie polecam! 


Tytuł: „Soboty są dla nas”
Autor: Anna Matysek
Ilustracje: Joanna Pasek
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2019
Ilość stron: 192
Oprawa: miękka
Kategoria: literatura dla dzieci
Egzemplarz recenzencki


2 komentarze:

  1. Bardzo cenię sobie tak wartościowe książeczki dla dzieci. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowna książeczka, a Twój opis trafia w samo sedno :) Cieszę się, że "Soboty są dla nas" trafił również do mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.