wtorek, 3 stycznia 2017

Kółko się zakochuje - Z. Kowalska
"(...) kobiety rozmawiają o wszystkim. Dokładnie.
Wszystko - oznacza: nigdy o polityce, nigdy o wyniku meczu
(nawet jeśli rzecz dotyczy samych najważniejszych mistrzostw świata 
światów albo i galaktyk), nigdy o artykułach z gazety codziennej,
nigdy o nowym pomyśle inwestycyjnym prezydenta miasta,
nigdy o nowinkach muzycznych.
Prawdziwe przyjaciółki rozmawiają tylko o sobie."


"Kółko się zakochuje" to kolejna książka, która przykuła moją uwagę swoją prostą, poniekąd optymistyczną, a jednocześnie ciekawą okładką. Na pewno również zaintrygowało mnie to, co bądź kto kryje się pod pojęciem "kółko". Dodatkowo zachęciło mnie też to, że powieść ta jest debiutem literackim, po które ostatnimi czasy lubię sięgać i nawet już kilkanaście z nich udało mi się przeczytać w ciągu paru miesięcy. Książka opowiada o kobietach i wydawać by się mogło, że tylko do nich jest skierowana. Nic bardziej mylnego. Uważam bowiem, że z powodzeniem mogą się podjąć jej lektury mężczyźni (mogliby naprawdę dowiedzieć się o sobie wielu ciekawych rzeczy i wysunąć kilka wniosków). Zapraszam na moją krótką opinię :)

Zyta Kowalska - pisarka, blogerka, podróżniczka, feministka, siostra. Poszukiwaczka śmiesznostek w życiu i świecie mężczyzn... Więcej informacji o autorce i jej książce znajdziecie na jej facebookowym profilu: Zyta Kowalska.

Kółko dla Inteligentnych Inaczej tworzy grupa sześciu kobiet znających się od liceum, uczęszczały bowiem do jednej klasy. Ich dewiza to: "Kółko broni, Kółko radzi, Kółko nigdy cię nie zdradzi". Dziewczyny przyjaźnią się zatem od kilku lat, spędzają wspólnie czas, prowadzą rozmowy na przeróżne tematy, pomagają sobie, dzielą się radami i spostrzeżeniami, motywują do działania i wspierają wzajemnie w realizacji planów i marzeń. Najważniejsze założenia Kółka to przede wszystkim obdarzanie się miłością i zaufaniem, mówienie zawsze prawdy i tylko prawdy, nieustanny rozwój, unikanie samotności oraz dążenie do spełniania własnych marzeń. Kółko to siostry: Czikita, Ania, Ruda, Pola, Madzia oraz Zyta - Siostra Przełożona. 

Czikita to miłośniczka zoologii i ekologii oraz języka hiszpańskiego, który nieustannie szlifuje (stąd jej ksywka), mieszkająca z Zytą i Polą, zakochana w Julianie pochodzącym z Boliwii - starszym, dobrze zbudowanym, romantycznym i niższym od niej mężczyźnie, z którym planuje wspólną przyszłość... Jednak pewnego dnia ten informuje ją, że wraca do swego kraju... Czy związek na odległość z Julianem przetrwa?

Pola to doktorantka politologii, pracująca w okresie wakacyjnym w Grecji jako rezydentka i pilotka wycieczek, dziewica czekająca na tego jedynego i wymarzonego mężczyznę, któremu się odda i będzie wiodła z nim szczęśliwe i udane życie. Mieszka z Zytą i Czikitą. Czy Pola spotka swój ideał?

Madzia to kulturoznawczyni, udzielająca korepetycji z języka angielskiego i czasami dorabiająca na wszelkiego rodzaju promocjach. Podjęła się wyjazdu do New Jersey w poszukiwaniu lepszych perspektyw, pracy, stabilizacji i zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, a także odnalezienia miłości swego życia... Czy Madzia odnajdzie się za oceanem? Czy ułoży sobie życie w obcym kraju? A może postanowi wrócić?

Ania to z wykształcenia pedagog szkolny, związana od kilku lat z przystojnym Kubą. Tworzą zgrany duet i szczęśliwy związek, stąd też pseudonim kobiety: Ania-Kuba. Dziewczyna z niecierpliwością wyczekuje dnia, kiedy jej wybranek wreszcie się jej oświadczy i podaruje piękny pierścionek... Czy Kuba poprosi Anię o rękę? Jak potoczą się ich dalsze losy?

Ruda pracuje w banku, często umawia się z mężczyznami łamiąc im serca, miłośniczka seksu i niezapomnianych wrażeń, jedyna w zacnym gronie, która może pochwalić się posiadaniem własnych czterech kątów. Pragnie znaleźć odpowiedzialnego mężczyznę, z którym spędzi resztę swego życia... Czy jej się to uda? Czy trafi ją strzała Amora?

Zyta to ponad dwudziestoletnia dziewczyna poszukująca pracy, pragnąca zostać dziennikarką z prawdziwego zdarzenia, siostra Emilii - matki dwójki niesfornych i podstępnych dzieci, mieszkająca z Polą i Czikitą. Od pewnego czasu uwielbia spotykać się i prowadzić rozmowy z Pawłem - szachistą, aczkolwiek zwraca też uwagę na Zeta - mężczyznę, który stale ją adoruje i próbuje się z nią umówić... Którego z panów wybierze Zyta? Czy uda jej się podjąć staż jako dziennikarka i znaleźć upragnioną pracę?

"Kółko się zakochuje" to historia młodych kobiet, które powoli wkraczają w ten dorosły świat, kiedy to trzeba stanąć na własne nogi i zacząć życie na własny rachunek. Niektóre z nich zaczyna przytłaczać nie tylko brak perspektyw i rozwoju, ale również niemożność zatrudnienia i brak ofert pracy spełniających ich oczekiwania i wymagania. Dlatego imają się jakichkolwiek zajęć, które chociaż w niewielkim stopniu wzbogacą ich budżet domowy. Decydują się promować wybrane produkty w sklepach lub też wybierają pracę sezonową za granicą, a czasem podejmują się wyjazdu z kraju na dłużej, mając nadzieję, że ten krok zapewni im lepszy byt. Każda z nich niewątpliwie pragnie też miłości, szczęścia, poczucia bezpieczeństwa i znalezienia partnera na całe życie. W tym celu logują się na przeróżnych randkowych czatach, gdzie zawierają znajomości z mężczyznami i umawiają się z nimi na spotkania, które w zdecydowanej większości kończą się porażką. Wielu z poznanych wirtualnie panów przedstawia wyidealizowany obraz siebie, a w rzeczywistości okazują się być zupełnie kimś innym, stają się nieodpowiedni dla sióstr zarówno pod względem wieku, wyglądu, a nawet sposobu bycia i zachowania. Kobiety jednak nie rezygnują i kontynuują swoje poszukiwania z nadzieją, że wreszcie trafią na tych wymarzonych. 

Przyjaciółki starają się kontaktować ze sobą każdego dnia. Zazwyczaj prowadzą tak zwane rozmowy konferencyjne za pośrednictwem komunikatora GG. Wówczas dyskutują o problemach, z którymi się borykają i muszą mierzyć każdego dnia, o rozterkach, przebiegu danego dnia, wszystkich ważnych zdarzeniach, postępach w poszukiwaniach pracy oraz idealnego faceta, sprawach typowo kobiecych i intymnych, kompleksach, odchudzaniu, wizycie u wróżki, spostrzeżeniach, wysnuwanych wnioskach, przemyśleniach, obawach, nadziejach, radościach, sukcesach i porażkach, wątpliwościach, a zarazem ujawniają swoje uczucia i emocje, które nimi targają oraz dzielą się refleksjami na różne zagadnienia i poruszane kwestie. 

"Kółko się zakochuje" ukazuje historię opowiedzianą z perspektywy Zyty - Siostry Przełożonej Kółka dla Inteligentnych Inaczej. Dialogi prowadzone między przyjaciółkami przeplatają się z osobistymi zapiskami Zyty skierowanymi do przyszłych wnucząt, sprawozdaniami z zebrań Kółka oraz przemyśleniami tworzącymi pamiętnik stażystki. Z jednej strony nawet podobał mi się ten zamysł, ale z drugiej strony momentami wprowadzał on swego rodzaju chaos, tym bardziej, że niektóre z tych wstawek moim zdaniem były zbędne i tak naprawdę nic nie wnosiły do całej opowieści. Natomiast niesamowicie intrygowały mnie, a nawet bawiły rozmowy prowadzone między kobietami (oczywiście nie wszystkie). Niejednokrotnie w trakcie lektury książki na mojej twarzy gościł uśmiech, a chwilami dosłownie płakałam ze śmiechu. Bez wątpienia powieść napisana jest z poczuciem humoru oraz dystansem do kilku spraw, co stanowi jej atut. Autorka posłużyła się lekkim, prostym, łatwym i swobodnym językiem. Książkę czytałam z przyjemnością, choć nie ukrywam, że troszkę gubiłam się przez pierwsze kilka stron. Zdarzało mi się wówczas wracać na sam początek, gdzie zostały uwzględnione pokrótce informacje o głównych bohaterkach oraz o działalności Kółka, co na pewno było sporym udogodnieniem i rzadko spotykanym zabiegiem.

"Kółko się zakochuje" to lekka i przyjemna powieść o przyjaźni, miłości, spełnianiu marzeń i osiąganiu szczęścia. To książka dostarczająca mnóstwo pozytywnej energii, wywołująca uśmiech na twarzy, a poniekąd skłaniająca do refleksji. Stanowi idealną propozycję na miłe spędzenie zimowego popołudnia lub wieczoru. Aczkolwiek muszę przyznać, że nie do końca do mnie przemówiła, zapewne ze względu na to, że jestem na innym etapie życia i pewne momenty oraz doświadczenia (częściowo omówione w książce) mam już po prostu za sobą.


Cytaty:


"Nasza dewiza: Kółko broni, Kółko radzi, Kółko nigdy cię nie zdradzi."


"(...) - W samotności człowiek nie musi dyskutować teorii rozpadu cywilizacji Fukuyamy 
ani wagi odkupienia win u Dostojewskiego.
Może sobie myśleć o swoim tłustym tyłku i nowym pryszczu."


"Kac zwykły poimprezowy może trwać dwadzieścia cztery godziny, 
kac moralny - nawet tydzień.
To mnie nauczyło kilku rzeczy.
Po pierwsze: zawsze upijaj się w gronie Kółka.
Po drugie: nie upijaj się w towarzystwie osób, których zamiarów nie znasz...
Wychodzi na to samo? 
Nie upijaj się w towarzystwie facetów.
Nie umawiaj się na imprezy taneczne z obcymi ludźmi.
I po ostatnie - co drugiego drinka wplataj, na litość pańską, wodę mineralną!"


"Poważny związek to jednak wielkie ryzyko...
wielu przykrości na starość!
Z drugiej strony - jak mawiają babcie - jak spadać,
to z wysokiego konia..."


"(...) Albo się jest pięknym, albo nie, 
albo się ma seksapil, albo nie,
albo się uda bogato wyjść za mąż, albo nie
- i wszystko to ma swoje konsekwencje."


"(...) - Lepiej mieć w domu szczęśliwego, spełnionego faceta, 
który wyżyje się jak dziecko w sali z piłeczkami
niż codziennie walczyć z naturą i wychodzić na straszną jędzę.
Lepiej uchodzić za wyrozumiałą, wspaniałą, niepowtarzalną...
Jaki jest wtedy wdzięczny, jaki przymilny,
jak ci chce zrekompensować te chwile z kolegami.
To przemyślana strategia, a nie jakaś utrata kontroli!"


"- Małżeństwo to wspaniały wynalazek, ale kiedy je wymyślono,
nie wiedziano, że ludzie będą żyć tak długo."


"Kobieta zakochana głupieje i ufa jak gęś wiedziona na rzeź.
Facet wszystko ci obieca, a potem śmieje się w kułak z twojej logiki."Tytuł: "Kółko się zakochuje"
Autor: Zyta Kowalska
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka 
Ilość stron: 280


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję autorce Zycie Kowalskiej
oraz Wydawnictwu Novae Res.

8 komentarzy:

 1. Cześć,
  serdecznie Cię zapraszam do organizowanego przeze mnie Book Tour z książką Cecelii Ahern "Podarunek" : http://www.recenzjapisanaemocjami.pl/2016/12/book-tour-cecelia-ahern-podarunek.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka jakoś do mnie nie przemawia, ale opis fabuły już tak. Niemniej jednak na razie muszę spasować, bo mam za dużo innych, pilniejszych lektur do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. ""Kółko się zakochuje" to lekka i przyjemna powieść o przyjaźni, miłości, spełnianiu marzeń i osiąganiu szczęścia."- i właśnie dlatego to ksiażka kompletnie nie dla mnie. Nie lubię obyczajówek, które opisują zwykłe życie. Od powieści oczekuję krwi i flaków, bądź elfów, Nocnych Łowców, wampirów i całej tej zgrai :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha :) A ja znowu nie przepadam za wampirami, flakami i krwią :) Bo elfy to by jeszcze jakoś przeszły :)

   Usuń
 4. Gdzieś chyba o niej słyszałam, ale jak narazie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.