wtorek, 12 września 2017

Zapowiedź: "Geniusz ptaków" - Jennifer Ackerman

                                                                             

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia!

Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata.
Czy wiesz, że…?
- Czarnowron zdobywa swoje ulubione orzechy, kładąc je na przejściu dla pieszych. Czeka, aż przejeżdżające samochody zmiażdżą łupiny, a na czerwonym świetle spokojnie zbiera smakołyki.
- Orzechówka popielata ukrywa swoje zapasy – nawet 30 000 ziaren – na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych i potrafi je wszystkie odnaleźć po kilku miesiącach.
- Przedrzeźniacz umie zapamiętać do 2000 różnych melodii, choć jego mózg jest ponad tysiąc razy mniejszy od naszego. 

O autorce:
Jennifer Ackerman (ur. 1959) - pisze o nauce, przyrodzie i biologii człowieka od niemal 30 lat. Jej najnowsze książki to Dzień z życia twojego ciała; Ah-Choo!: The Uncommon Life of Your Common Cold; Chance in the House of Fate: A Natural History of Heredity oraz Notes from the Shore. Współpracuje m.in. z czasopismami Scientific American, National Geographic i The New York Times. Jest stypendystką Literature Fellowship in Nonfiction w ramach National Endowment for the Arts, Bunting Fellowship oraz Alfred P. Sloan Foundation.

Opinie:
„Kocham ptaki od zawsze. Jedyną rzeczą lepszą od miłości jest miłość połączona z głębokim szacunkiem. Geniusz ptaków to wyraz najgłębszego szacunku dla pięknych, genialnych stworzeń, które żyją dokoła nas, w naszych ogrodach, które dzielą z nami powietrze, a także o wiele więcej  potencjału umysłowego niż moglibyśmy podejrzewać”. 
           Carl Safina, autor Beyond Words: What Animals Think and Feel

„U źródeł Geniuszu ptaków, pracy zachwycającej, przełomowej i wnikliwej, odzwierciedlającej  spojrzenie ciekawskiego, inteligentnego poszukiwacza, leżą zachwyt oraz jego bliski krewny, głęboki szacunek dla wszelkiego życia. To książka, która domaga się patrzenia na świat przez pryzmat kategorii moralnych”.
Rick Bass, autor The Ninemile Wolves i  For a Little While: New and Selected Stories
 


Premiera książki "Geniusz ptaków" Jennifer Ackerman
  zaplanowana jest na 25 października 2017 roku. 
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
 
Moja recenzja książki wkrótce pojawi się na blogu :)

Jesteście zainteresowani tą powieścią? Macie w planach lekturę tejże książki?


7 komentarzy:

 1. To z pewnością skarbnica wiedzy o ptakach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealna książka dla mnie i mojego Małżonka :D Kochamy się w ptakach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat nie mój typ książek, więc raczej nie sięgne. :)
  pozdrawiam i zapraszam
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka, która z pewnością zainteresuje mojego syna, chętnie polecę mu ten tytuł. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.