Strony

wtorek, 31 grudnia 2019

„Rabih znaczy wiosna” – Weronika Tomala




 „(...) Świat jest dziwny. Po prostu dziwny. Ludzie z jednej strony chcieliby unikać nieszczęść,
osłaniać się przed złem, z drugiej sami to zło wywołują i często próbują szukać go właśnie tam,
gdzie go nie ma.”


Marta i Rabih przyjaźnią się od najmłodszych lat. Będąc dziećmi, od razu nawiązali nić porozumienia, uwielbiali spędzać ze sobą czas, wpadali na dziwne, nierzadko okraszone nutką niebezpieczeństwa pomysły, a potem po prostu je realizowali. Ona wspierała go w trudnych momentach, kiedy to on napotykał przejawy nietolerancji ze strony rówieśników i nie tylko. Byli sąsiadami, dwiema połówkami jednego kamienia. Lubili się, szanowali, pomagali sobie, podziwiali i akceptowali siebie nawzajem. Z każdym kolejnym rokiem zaczęli dostrzegać, że to, co ich łączy, to coś więcej niż przyjaźń. Ich relacja przybrała inny kierunek — równie piękny i wyjątkowy. To szczęście nie trwało zbyt długo, albowiem jedno wydarzenie sprawiło, że łącząca ich nić została nagle przerwana. Mijają lata. Marta i Rabih spotykają się na ślubie pewnej pary. Ona jako animatorka dla dzieci, ona jako gość. Ona wiedzie stabilne życie, on wkrótce stanie na ślubnym kobiercu. Jedno jest pewne – ich świat ponownie zostanie wywrócony do góry nogami. Czy tym razem pokonają przeciwności losu? Czy Rabih wybaczy Marcie, że lata temu nie stanęła w jego obronie? Czy ponownie obdarzą się zaufaniem? Czy uczucie sprzed lat znów nabierze kolorów?

środa, 4 grudnia 2019

„Żona dla taty!” – Reeli Reinaus



Dwunastoletnia Kaisy mieszka z ojcem w Tallinie w Estonii. Mama dziewczynki zmarła, gdy ta była malutka. Niestety Kaisy jej nie pamięta. Z tatą – znakomitym architektem – wiodą spokojne i szczęśliwe życie, a towarzyszy im wspaniały labrador. Pewnego dnia Sten oznajmia córce, że chciałby się ożenić. Problem w tym, że jeszcze nie znalazł żony. Dziewczynka postanawia mu pomóc w poszukiwaniach. Wspólnie zamieszczają ogłoszenie w Internecie. Kaisy pomaga jej przyjaciółka, Merit, która niejako orientuje się w sprawach damsko-męskich, jest świetnym obserwatorem i z pewnością ma wiele pomysłów. Plan zaczyna działać. Tata Kaisy udaje się na niejedną randkę, poznaje różne kobiety i nierzadko doświadcza porażki. Czy odnajdzie kobietę, z którą będzie chciał spędzić życie i którą obdarzy miłością? Kobietę, która nie tylko odwzajemni jego uczucie, ale nade wszystko zaakceptuje jego córkę, Kaisy?

wtorek, 26 listopada 2019

„Piąta babcia Dominika” – Katarzyna Ryrych




„ – Ludzie czasem robią rzeczy, które są trudne do wyjaśnienia.
Dopóki nikogo to nie krzywdzi, niech robią, co chcą.”


Gdy rodzice Dominika zmagają się z remontem łazienki, ten pod opieką konduktora wyrusza do Sopotu, aby spędzić wakacje u dziadka Henryka i jego nowej żony. Na miejscu czeka na niego niejedna niespodzianka i kilka spraw wymagających wyjaśnienia. W trakcie pobytu na plaży zostaje zaczepiony przez obcego mężczyznę proponującego mu udział w reklamie. Dominik wraz z poznanymi bliźniaczkami, które nazywa Myszowatymi, postanawia dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest nieznajomy. Ponadto chłopiec wraz z dziewczynkami decyduje się na śledztwo w kwestii odnalezionej na ulicy głowy fryzjerskiej. Przypadkiem cała trójka wplątuje się w aferę kryminalną dotyczącą napadu na jubilera…

wtorek, 19 listopada 2019

„Szepty gwiazd” – Anna Łajkowska




„Zatrzymaliśmy się tylko na moment, żeby się sobie nawzajem przyjrzeć, 
a potem poszliśmy swoimi drogami.”


Agata próbuje poukładać sobie życie po rozstaniu z mężem. Stara się nie rozklejać przed synem i skupiać na innych rzeczach. Jej głowę zajmują też myśli związane z chorobą matki. Konrad nadal rozpamiętuje śmierć żony, mimo iż upłynęło trochę czasu. Nie dają mu spokoju okoliczności wypadku, w którym zginęła. Jacek — wykładowca na uczelni i pisarz — odchodzi od żony, aby być z inną, którą nazywa kobietą swego życia. Joasia kocha Jacka od lat, jest z nim szczęśliwa, jednak nie może pozbyć się obaw, które ją czasem nękają. Jej matka każdego dnia wyraża niezadowolenie i dezaprobatę wobec tego związku. Monika i Michał planują swój ślub. Jagoda i Witek oczekują dziecka, które według lekarzy może urodzić się z wadą serca charakterystyczną dla dzieci z zespołem Downa. A Grażyna zajmująca się domem i dziećmi marzy o kontynuowaniu kariery naukowej, którą musiała niegdyś przerwać. Co łączy te osoby? Jak potoczą się ich dalsze losy?

Doskonała — owo słowo nasuwa się tuż po skończeniu lektury książki Anny Łajkowskiej o pięknym tytule „Szepty gwiazd”. Książki niezwykle prawdziwej, w pewnym sensie oryginalnej, niesamowicie klimatycznej, nostalgicznej, poruszającej i nade wszystko refleksyjnej. Powieści przybierającej słodko-gorzki smak, owianej ciepłą aurą i sentymentalną nutą oraz otulonej magią Świąt Bożego Narodzenia. Opowieści, która porywa, pochłania, wymaga poniekąd skupienia, rodzi mnóstwo pytań i wyzwala morze emocji. Historii, której poszczególnych nitek fabularnego kłębka nie sposób do końca przewidzieć. Powieści, która skłania do wielu przemyśleń i zachęca do spojrzenia na pewne sytuacje innym okiem. Opowieści, która skrada myśli i serce. I o której nie da się zapomnieć.

Gdyby zapytano mnie, o czym traktuje wspomniana powieść, odpowiedziałabym – o życiu. O pragnieniach, których lepiej nie wypowiadać na głos z obawy przed ich niespełnieniem. O jawiącym się każdego dnia pytaniu, co dalej?, na które nie tak łatwo znaleźć sensowną odpowiedź. O wszechogarniającej niepewności i skupisku kotłujących się w głowie myśli. O lękach przed przyszłością, przed jutrem, które może odebrać piękną chwilę tu i teraz i zmienić jej postrzeganie. O uczuciach, nad którymi przecież tak trudno zapanować, które przyjmują wiele barw – nierzadko tych szarych i ciemnych. O emocjonalnym bólu, który jest twardym zawodnikiem i którego pokonanie jest ciężkie, ale nie niemożliwe. O przeznaczeniu, przed którym nie da się uciec, ono prędzej czy później dopadnie każdego człowieka. O decyzjach zmieniających bieg życiowej drogi. O morzu łez wylanych z powodu straty, tęsknoty, bezsilności i żalu. O meandrach ludzkich myśli, uczuć, zachowań i wyborów. I wreszcie o ludziach pragnących miłości, szczęścia i poczucia bezpieczeństwa.

To niewątpliwie historia o ludziach takich jak my. Owa powieść stanowi poniekąd lustro, w którym każdy z czytelników może się przejrzeć i ujrzeć własną historię bądź jej fragment. W każdym z bohaterów może też dostrzec cząstkę siebie. Historia ta może pomóc zrozumieć, zauważyć coś, czego wcześniej się nie widziało, odnaleźć wyczekiwaną z niecierpliwością i upragnieniem odpowiedź, pogodzić się z przeszłością i przykrymi wspomnieniami, rozpalić iskierkę nadziei na coś lepszego i piękniejszego, a przede wszystkim może stanowić drogowskaz i ułatwić wybór drogi, którą warto podążyć.

„Szepty gwiazd” to cudowna opowieść będąca melodią niepozbawioną harmonii, płynności, subtelności, ekspresji, naturalności i emocjonalnej gry. To przepiękna, kontemplacyjna, frapująca i emocjonująca kompozycja płynąca prosto z serca. Wyjątkowy utwór, z którym warto się zaznajomić i wsłuchać w jego niejedno przesłanie. Gorąco polecam! 


 „(...) Po prostu trzeba dać się ponieść prądowi. Dokądkolwiek zaniesie.
Tak niewiele jest do stracenia.”


Tytuł: „Szepty gwiazd”
Autor: Anna Łajkowska
Wydawnictwo: Dragon
Data wydania: 2019 
Ilość stron: 352
Oprawa: miękka 
Kategoria: literatura obyczajowa
Egzemplarz recenzencki

środa, 13 listopada 2019

„Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej” – Elżbieta Jodko–Kula




„To, co nieznane i niezrozumiałe, napawa lękiem.
Im mniej doświadczeń życiowych, tym więcej zjawisk niejasnych, wywołujących strach.”

 
Kilkuletni Chłopiec mieszka z rodzicami i starszą siostrą. Uwielbia swojego misia, który zawsze mu towarzyszy i jest przy nim w trudnych momentach. Jest ciekawy otaczającego go świata, wrażliwy na pewne sytuacje, ma swoje lęki, wyobrażenia i wątpliwości. Pragnie zrozumieć ludzi i to, co dzieje się wokół nich. Pragnie być też rozumiany i w pełni akceptowany.

wtorek, 5 listopada 2019

„Cichoborek” – Urszula Stokłosa




Kiedyś zapytałam ją, czy jak by przystawić drabinę do nieba, to się do tego nieba dojdzie...?
I co ci na to odpowiedziała?
Że nie. Wtedy zapytałam, czy jakby drabina była naprawdę długa, to czy może wtedy? 
Odpowiedziała, że nie ma takiej drabiny, którą dostałabym się do nieba.”

 
Cichoborek to wioska, której nazwę stworzono tylko na poczet powieści. Choć tak naprawdę wieś mogłaby przyjmować jakąkolwiek inną autentyczną nazwę, albowiem to jest miejsce, jak każde inne w Polsce czy na świecie. Toczy się w nim spokojne, ale niepozbawione niedopowiedzeń i kłamstw oraz nierzadko przybierające smak goryczy życie mieszkańców. A ci, jak to wszędzie bywa, zmagają się z problemami natury prywatnej, rodzinnej, zawodowej, społecznej czy mentalnej. Rodzą się i umierają, plotkują, zdradzają, imprezują, ulegają rutynie, zajmują się dziećmi i domem, romansują, pracują, spowiadają się i w każdą niedzielę uczęszczają na mszę do kościoła. Godzą się ze swym losem, choć w głębi duszy czują, że nie tego oczekiwali od życia. Chcieliby coś zmienić, ale brakuje im odwagi, pewności siebie. Z czasem jednak stopniowo owe nabywają. Zaczynają uświadamiać sobie własne uczucia, pragnienia, błędy i potrzeby. Wreszcie decydują się na zmiany, w których upatrują nadzieję na lepsze jutro. Najgorszy jest niestety ten pierwszy krok…

czwartek, 31 października 2019

„Mzungu. Opowieści z Zambii” - Agnieszka Goleniowska




„Dla Afrykanów nie istnieje przeszłość, nie ma też przyszłości. Jest tu i teraz. 
Kiedy występują (tańczą, śpiewają) nie chcą potem oglądać z tego nagrań czy zdjęć. 
Liczy się tylko ten moment, obecna chwila, ich przeżycia i emocje. 
Nie rozpamiętują, ale też nie planują. Nie ma jako takiej przyszłości. 
Przyszłość ma szansę zaistnieć dopiero wtedy, gdy wypełnia się jako teraźniejszość. 
Tu żyje się doraźnie, bieżącą chwilą, nie snuje się planów, 
a wyobraźnia rzadko sięga poza dzień dzisiejszy.”

 
Agnieszka Goleniowska to absolwentka wydziału lekarskiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Kobieta zdecydowała się na podróż do Zambii, a dokładniej do Lusaki, aby odbyć kilkutygodniowy wolontariat w Neri Clinic. Wraz z koleżanką, Pat, oraz o. Jackiem zwanym przez miejscowych Bambo niosą pomoc potrzebującym i chorym. Ze spotkań z pacjentami zawsze wynoszą coś wartościowego. Dzięki rozmowom z nimi coraz bardziej poznają nie tylko różne odcienie Zambii, ale przede wszystkim jej mieszkańców, dla których liczy się tylko tu i teraz.

piątek, 25 października 2019

„Przedszkole pani Matyldy. Zosia i złote serce” — Aneta Grabowska



Pani Matylda to bardzo sympatyczna, przyjazna i pomysłowa osoba. Okulary, pomarańczowa apaszka i żółty płaszczyk to nie jedyne jej atrybuty. Ta posiada jeszcze kolorową torbę — zwaną niezbędnikiem — która skrywa mnóstwo skarbów (dostosowanych do każdej pory roku). Ponadto wyróżnia ją mimika twarzy, którą dzieci opanowały do perfekcji. A poza tym na panią Matyldę zawsze można liczyć, zna odpowiedź na każde pytanie i potrafi znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Wie nawet, jak przegonić smutek, który dopadł Zosię pochlipującą w kąciku czytelniczym. Dziewczynka pochwaliła się swym rówieśnikom, że jej tatuś ma złote serce. Ci natomiast stwierdzili, że zapewne on umrze, bo przecież serce jest czerwone. Przedszkolanka postanawia odbyć z Zuchami pewną ciekawą lekcję w plenerze i sprawić, aby na ustach Zosi znów zagościł uśmiech…

poniedziałek, 21 października 2019

„Pozwól mi kochać” – Ilona Gołębiewska




„(...) pisane słowo jest jak ślad. Stanowi pamiątkę naszego istnienia,
mobilizuje do realizacji złożonych obietnic i pozwala zatrzymać na dłużej ulotne myśli.”


Sabina Horczyńska jest profesorem chemii i wykładowcą na uczelni. Z powodzeniem prowadzi badania naukowe, świetnie zarabia, jest ambitna i spełniona zawodowo. Jednak w trakcie jednej z konferencji prasowych jej poukładany świat nagle ulega zawaleniu. Dziennikarz informuje zgromadzonych, że ma dowody świadczące o tym, iż kobieta jest nie tylko oszustką i manipulantką, ale że przyjęła łapówkę. Sabina decyzją uczelni zostaje zawieszona w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego. Sprawa trafia także do sądu, a kobieta otrzymuje status oskarżonej w postępowaniu. Wydarzenia te sprawiają, że Sabina popada w depresję. Córka namawia ją na wyjazd do rodzinnego dworu na Lipowym Wzgórzu. Ta decyduje się wyjechać do Lipowczan, tym bardziej że jej matka – z którą jest w konflikcie – udała się w daleką podróż z ukochanym. Na miejscu Horczyńska poznaje pewnego tajemniczego zielarza, z którym się zaprzyjaźnia oraz ratuje życie znalezionemu na poboczu drogi pobitemu mężczyźnie, w którym się powoli zakochuje. Z czasem też odkrywa skrywaną latami prawdę…

wtorek, 15 października 2019

„Odkąd cię poznałam” – Iwona Sobolewska




„(...) Każdy odchodzi i pozostawia po sobie ślady, których nie da się pozbyć.”

 
Blanka to dziewczyna, która poniekąd ma swój świat, do którego nikogo nie dopuszcza. To córka architekta, z którym świetnie się dogaduje i uwielbia spędzać czas. Tęskni za matką, która zmarła przy porodzie oraz za siostrzyczką, której nie było jej dane poznać. Nastolatka od dawna darzy uczuciem Piotra, ale ten jest już w związku z jej koleżanką. Pewnego dnia Blanka poznaje Aleksa, którego postawa początkowo wyzwala w niej negatywne emocje. Chłopak zdecydowanie ją irytuje, aczkolwiek z czasem zaczyna też intrygować. Wkrótce okazuje się, że oboje mieszkają na tym samym osiedlu i że wiele ich łączy. Powoli nawiązują nić porozumienia i odkrywają siebie nawzajem…

poniedziałek, 14 października 2019

Przedpremierowo: „Między pragnieniami” — Anna Bednarska




„(...) W nocy wydaje nam się, że jesteśmy niczym. To kwestia światła.
Zabawne, że tylko od tego zależymy.”

 
Natalia, Nina i Remigiusz — troje ludzi zajmujących jedno mieszkanie. Każdego dnia mijają się w kuchni czy na korytarzu. Praktycznie ze sobą nie rozmawiają, jedynie wymieniają się zdawkowym „cześć” lub mało istotnymi uwagami. Nic o sobie nie wiedzą. Do czasu. Pewnego dnia wprowadza się do nich nowy lokator, Bartek. I wtedy wszystko się zmienia. Zaczynają dostrzegać drugiego człowieka, jego problemy i potrzeby. Zaczynają ze sobą rozmawiać i wreszcie — po latach — naprawdę się poznawać. A przede wszystkim podejmują próbę walki o siebie i swoje pragnienia...

środa, 25 września 2019

„Świetnie się bawię w twoich snach” — Izabela Skrzypiec-Dagnan




„(...) Gdzie się zaczyna miłość, tam nie ma rozumu.
W zasadzie tam nie ma miejsca na nic innego.” 

 
Lubiącą dobrą zabawę, alkohol i papierosy dwudziestosześcioletnią Julę oraz uprawiającego jogging Krystiana łączy silne uczucie. Jednak z czasem okazuje się, że miłość nie wystarcza, że brakuje w tym związku zrozumienia i zaufania. Para niestety się rozstaje i próbuje zacząć nowe życie. Ona wiąże się z niespełna czterdziestoletnim Rafałem pragnącym stabilizacji. On z kolei wdaje się w romans z kobietą z przeszłością. Wszystko się zmienia. Jednak tamto uczucie nie gaśnie...

poniedziałek, 16 września 2019

„Czytaj, na zdrowie!”. Wybryk Kultury z dopiskiem: kolektywne działania przyszłością nie tylko kultury




ARIADNA PIEPIÓRKA
HOROLOGIUM. CZYLI DOM NIEZWYKŁYCH ZEGARÓW
Strzelno, ulica Kolejowa, Centrum Terapii Animus
21 IX 2019, godzina 15:00

Horologium
Uczestników spotkania w Animusie może sięgnąć animacyjny zawrót głowy, ponieważ w planach między innymi chusta animacyjna, sala doświadczeń świata, dywan sensoryczny, magiczne slimy, świat baniek, kącik małego chemika, samodzielne wykonywanie mydełek i świec ozdobnych oraz obrazu na płótnie w rodzinnych potyczkach zahaczających o Horologium. Czyli dom niezwykłych zegarów.

ANITA SCHARMACH
MIŁOŚĆ NA GIGANCIE
Strzelno, Rynek, American Dream
5 X 2019, godzina 15:00

NATALIA BUDZYŃSKA
DZIECI NIE PŁAKAŁY. HISTORIA MOJEGO WUJA ALFREDA TRZEBINSKIEGO, LEKARZA SS
TOMASZ BUDZYŃSKI – gitara i śpiew
Strzelno, Rotunda na Wzgórzu św. Wojciecha
6 X 2019, godzina 16:00

piątek, 13 września 2019

„1000 pierwszych szeptów” — Aniela Wilk




„Zadziwiające, jak człowiek ma czasem niewielki wpływ na własne życie. 
Nie da się wszystkiego zaplanować, przewidzieć. 
Światem, i pewnie wszystkim daleko poza nim, rządzi przypadek loteria, 
i jakiś dziwny, niedefiniowalny chaos. 
Wszystko potrafi w sekundę wziąć w łeb i zepsuć się bezpowrotnie. 
Lata snucia planów, marzeń, powolnej, ale upartej realizacji — krok po kroczku. 
I nagle zjawia się jakaś, nieopisana nigdzie dostatecznie dosadnie, siła, 
która obraca to wszystko w nic.”

 
Po odejściu ojca i śmierci matki, Lila wraz z bratem Markiem opuszczają ukochaną Łódź i udają się w podróż pociągiem do Lisiej Górki, gdzie na jakiś czas zamieszkają u babci Alicji. Droga jest pełna niespodzianek, zarówno tych mało przyjemnych, a nawet poniekąd przerażających, jak i bardzo sympatycznych i niepozbawionych nutki humoru. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że babka jest właścicielką okazałej posiadłości, a poza tym dość osobliwą postacią. Początkowo pełna nadziei i pozytywnego nastawienia Lila z każdym dniem nabiera wątpliwości co do decyzji o przyjeździe, a ponadto nie opuszcza jej niepokój związany z zachowaniem brata. Jedynie znajomość z Miłoszem wypełnia jej serce radością, ale i ta w pewnym momencie zostaje zakłócona...

„W jego oczach” — Alicja Sinicka




„ (...) trzeba się od czegoś oddalić, żeby to dobrze zobaczyć.”

 
Lena i Artur są parą od dwóch lat. Niedawno się zaręczyli i planują ślub. Mieszkają w ogromnym domu na terenie posiadłości Mangano. W domu pełnym kamer, położonym nad jeziorem i w otoczeniu lasu. W domu, w którym kobieta traci powoli poczucie bezpieczeństwa, albowiem ostatnimi czasy dzieją się wokół niej dziwne rzeczy. Plama krwi na sukience, napis na lustrze, poduszka pomazana szminką, nietypowe zachowania mieszkańców domu, dziwne i nieco przerażające wizje oraz wiadomości budzące strach. Lena nie radzi sobie z tym, co się dzieje, nie potrafi do końca wytłumaczyć owych wydarzeń. Nikt jej nie wierzy, zresztą ona sama przestaje już sobie ufać. Może to początek choroby, która chce ją zniszczyć tak jak jej ciotkę...

środa, 28 sierpnia 2019

„Sztuka słyszenia bicia serca” — Jan - Philipp Sendker




„(...) największym skarbem jest mądrość, która spoczywa w ludzkim sercu.”

 
Julia Win udaje się w podróż, której celem jest odnalezienie ojca. Ten któregoś dnia wyszedł z domu i już nie wrócił. Ślady prowadzą do Azji, a konkretnie do Kalaw — małego miasteczka położonego w Birmie i otoczonego górami. W tamtejszej herbaciarni do kobiety przysiada się pewien człowiek, U Ba, twierdząc, że zna historię jej ojca. Postanawia jej ją opowiedzieć, mimo początkowego sprzeciwu Julii. Ta z czasem przekonuje się, że tak naprawdę nie znała swego ojca, że nie wiedziała nic o jego przeżyciach z dzieciństwa i wczesnej młodości. Wkrótce też poznaje powód, dla którego ojciec opuścił ją i jej matkę...

wtorek, 27 sierpnia 2019

„Sekret pustej książki” — Marta Kucharz



Hania z rodziną przeprowadza się na inne osiedle. Otrzymuje piękny pokój, ale z ogromną biblioteczką, co nie bardzo przypada jej do gustu, albowiem nie lubi czytać. Twierdzi, że czytanie to strata czasu. A i widok z okna nie do końca ją zadowala. Po jednej stronie stary dom z cegły, zamieszkiwany przez dziwną staruszkę, którą postanawia nazwać Widmo, a po drugiej dom z tarasem, na którym przesiaduje wraz z kotem wpatrzona w książkę dziewczynka w okularach, którą Hania określa mianem Nudziary. Pewnego dnia dochodzi do spotkania kilkuletnich sąsiadek na ulicy. Ojciec Hani proponuje, aby ta wraz z nowo poznaną koleżanką, Aurelią uporządkowały bibliotekę. Tego samego popołudnia dziewczynki zabierają się do pracy i wtem znajdują jedną pustą książkę oraz kartkę, która krok po kroku ma doprowadzić je do pewnego skarbu...

„Nieposłuch i inne nicponie” — Jarosław Cieśla



Zuzanka mieszka z rodzicami w pewnej wiosce nieopodal lasu, do którego pewnego dnia wybiera się po czerwone ziele dla taty cierpiącego na bóle krzyża. W drogę udaje się z kotkiem Mruczkiem oraz pieskiem Łatkiem. Będąc już prawie u celu, napotykają kudłatego stworka, który obrzuca ich szyszkami. Dziewczynka postanawia okiełznać Nieposłucha... Czy jej się to uda?

czwartek, 8 sierpnia 2019

Przedpremierowo: „Egzotyczny ptak” — Magdalena Kozioł




„- [...] Trzeba doświadczać, uczyć się, ryzykować,
ufać, że to, co nam się przydarza, ma swój ukryty cel [...]”.


Lena inaczej wyobrażała sobie swoje życie. Pragnęła stworzyć kochającą się rodzinę — przeciwieństwo tej, której była częścią w przeszłości. Tymczasem jest kobietą bezrobotną, żoną apodyktycznego, pewnego siebie i agresywnego kapitana wojskowego i matką cudownej trzylatki, Marysi, której obecność pozwala jej przetrwać. Wielokrotnie myślała o ucieczce od męża, który ją bił, poniżał i gwałcił, ale tego nie zrobiła ze strachu i bezsilności. Pewnego wieczoru jednak wydarzyło się coś, co wpłynęło na decyzję Leny o odejściu. Musiała chronić córeczkę, musiała uciec bez względu na konsekwencje, bo że takowe nastąpią, była przekonana. Jej mąż był przecież nieobliczalny. Tylko jest jeden problem — musi pojechać do rodzinnego domu, na wieś, a ten przywołuje bolesne wspomnienia...

Na tym samym osiedlu niewielkie mieszkanie wynajmuje lekarz, Michał. Mężczyzna próbuje poradzić sobie z rozstaniem z narzeczoną. Ta niestety dopuściła się zdrady i przebywa za granicą, gdzie wkrótce ma wyjść za mąż. Michał postanowił, że już nigdy nie obdarzy uczuciem żadnej kobiety, zatraca się w pracy, tylko czasami udaje się na imprezy, na które wyciąga go jego znajomy kierujący się zasadą — nie rozmyślaj, a korzystaj. Młody doktor daje się namówić i towarzyszy koledze w nocnych wypadach na miasto. Pewnego dnia spotyka w parku kobietę, której oczy zniewalają jego umysł, stoi jak zahipnotyzowany. Kim ona jest?

czwartek, 1 sierpnia 2019

„Międzynarodowy Dzień Mafii” - Marcin Brzostowski



Inspektor Franco Fog informuje dopiero co przybyłego lekarza, że jest alkoholikiem i że nie potrafi żyć bez whisky. Ostatni raz był trzeźwy, gdy szedł do pierwszej komunii. Psychiatra proponuje mu terapię polegającą na kontynuowaniu picia, twierdząc, że „abstynencja jest mocno przereklamowana”. Zadowolony Franco sięga po swój ulubiony trunek, a chwilę później dowiaduje się z wiadomości, że jeden z ważniejszych członków sycylijskiej mafii popełnił samobójstwo. Czym prędzej udaje się więc do gabinetu Komendanta Głównego Policji. Okazuje się, że czołowy gangster stolicy zwany Szkarłatnym również postanowił ze sobą skończyć. A to nie wszystko, albowiem to nie jedyne przypadki samobójstw w tym samym czasie. Dlaczego mafiosi dokonali tych czynów akurat w Międzynarodowy Dzień Mafii? Inspektor Fog wszczyna zatem śledztwo i wkrótce wpada na trop...

poniedziałek, 29 lipca 2019

„Dziewczyna od trawnika” - Dorota Pasek



Marysia Tamulska każdego dnia zażywa tabletki, które pomagają jej jako tako funkcjonować. Dwa lata temu jej świat się zawalił. Kobieta próbuje zapomnieć, ale niestety to jest niemożliwe. Próbuje żyć, ale to życie pozbawione jest koloru. Dramatyczne wspomnienia nieustannie powracają. Pustka przepełnia serce, a rany na poharatanej duszy nie chcą się zagoić. Marysia obecnie mieszka na wsi, z bratem, który wyciągnął do niej pomocną dłoń. Zatrudnia się jako ogrodniczka w posiadłości nabytej przez niejakiego Adama, mężczyznę przystojnego o zniewalającym spojrzeniu. Z czasem pomiędzy dwojgiem nawiązuje się szczególna więź...

poniedziałek, 22 lipca 2019

Przedpremierowo: „Chłopak, którego nie było” — Elżbiera Rodzeń




„(...) cierpienie nie jest końcem świata, tylko pewnym etapem.
Moje życie wcale nie musi się kończyć z tego powodu, że mnie przerasta.
Mogę zacząć robić coś, co da mi szczęście. Wybrać własną drogę i nie patrzeć cały czas wstecz.”

 
Martyna pracuje w pensjonacie rodziców jako pokojówka. Marzy o zmianie swego życia, ale niestety nie może sobie na to pozwolić. Nie może porzucić swych obowiązków, tym bardziej że pensjonat cienko przędzie. Nie może też zostawić rodziców, mimo iż traktowana jest przez nich jako ta gorsza córka, która nie ma dobrego wykształcenia, narzeczonego, ambicji, a nade wszystko z jej głową od dawna nie jest dobrze. Kobieta w wieku siedmiu lat uległa wypadkowi. Od tego momentu zaczęła się jej znajomość z Kubą, z którym połączyło ją piękne uczucie. Od tamtego czasu również podjęła leczenie u psychiatrów, była poddawana terapiom i farmakologii. Pewnego dnia Kuba odchodzi. Mija kilka lat. Martyna spacerując po plaży, dostrzega mężczyznę przypominającego Kubę...

czwartek, 18 lipca 2019

„Na przekór” - Agata Polte



Laura jest uczennicą klasy maturalnej, pracownicą gabinetu weterynaryjnego i wolontariuszką w schronisku dla zwierząt. Mieszka z ukochaną babcią, kotem Ninja i przygarniętym niegdyś kundelkiem Loki. Matka nastolatki cztery lata wcześniej wyjechała do Anglii. Obiecała córce, że po nią wróci. Niestety nie tylko tego nie uczyniła, ale całkowicie zerwała z nią kontakt. Pełna żalu Laura w jednym czasie straciła wówczas i matkę, i przyjaciółkę. Jednak zawsze może liczyć na babcię, która zapewniła jej dom i zaopiekowała się nią oraz na swego przyjaciela, Adama. Pewnego dnia dziewczyna poznaje przystojnego Filipa, który z czasem skrada jej serce. Mimo obaw Laura angażuje się w tę relację. Wydawać by się mogło, że wszystko dobrze się układa. Do czasu. Albowiem babcia podupada na zdrowiu, Adam przestaje być sobą, w domu zjawia się niespodziewany gość, a Filip…

środa, 10 lipca 2019

„Widać było tylko szczęście” — Grégoire Delacourt




„(...) Nie można być smutnym, kiedy się wie, że już się nie będzie cierpiało.
Że nie będzie się cierpiało już nigdy.”


Dzieciństwo Antoine'a nie było usłane różami. Najpierw utrata jednej z sióstr, potem porzucenie przez matkę. Kilkuletni chłopiec został z Anną (drugą z sióstr) oraz ojcem, który nie okazywał uczuć i większego zainteresowania swoim dzieciom. Nie próbował nawet szukać ich matki, o co Antoine miał do niego pretensje. W któreś święta ojciec przyprowadził do domu kobietę, którą zwał przyjaciółką i która po pewnym czasie stała się jego żoną. Antoine postanowił, że nigdy nie będzie taki jak on, że stworzy szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Ożenił się z piękną kobietą, został dwukrotnie ojcem. Jednak ponownie zabrakło miłości i radości. Życie napisało dla niego inny scenariusz. Bolesny. Zdrada żony, rozwód, alimenty, choroba ojca, tęsknota za matką, brak pewności siebie i nieustannie towarzyszący niepokój prowadzą do dramatu, a cierpienie staje się nieodłącznym elementem życia mężczyzny i jego najbliższych...

poniedziałek, 1 lipca 2019

„Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” — Monika Utnik-Strugała, Małgosia Piątkowska




Moja córka od jakiegoś czasu boi się ciemności. Gdy zapada zmrok, praktycznie w większości pomieszczeń w domu musi być zapalone światło — choćby mała lampka. Oczywiście po pewnym czasie z tego wyrośnie i zaczną pojawiać się inne obawy. Na razie musimy się zmierzyć z tym, co tu i teraz. W radzeniu sobie z owym lękiem, w naszym przypadku, doskonale sprawdza się najnowsza książka Moniki Utnik-Strugały.

piątek, 28 czerwca 2019

„Okruchy lustra” — Agnieszka Pyzel




„(...) tkwiłam w beztroskim przekonaniu, że w każdej chwili można zawrócić bieg życia, 
że zawsze wszystko można odkręcić, naprawić, wytłumaczyć, że można zadośćuczynić.
Że można godzić się i przebaczać. Że można kreować rzeczywistość.
I nagle — wielkie bum! — jakby ktoś spuścił żelazną kurtynę tuż przed moim nosem.
Już niczego nie można odkręcić, nie można niczego wytłumaczyć, 
nie można błagać o litość i przebaczenie. 
Bo wydarzyło się coś nieodwracalnego.”

 
Lata osiemdziesiąte. Michalina kończy właśnie szkołę aktorską, choć bez większego sukcesu. Nie wypada najlepiej w przedstawieniu dyplomowym na zakończenie edukacji. Zanadto skupia się na swej miłości do zdolnego pisarza, Allana Wysockiego. Kobieta nie może znaleźć pracy w stolicy, a poza tym nie jest do końca pewna uczuć mężczyzny. Postanawia zatem przeprowadzić się do pewnego miasteczka, gdzie znajduje angaż w miejscowym teatrze. Tam poznaje Maćka, który z czasem darzy ją ogromnym uczuciem, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Decydują się razem zamieszkać. Michalina niekiedy ucieka do Warszawy, aby móc spotykać się z Allanem, o którym nie potrafi zapomnieć. W trakcie jednego z pobytów w warszawskim mieszkaniu kochanka uświadamia sobie, że nie jest jedyną w jego życiu kobietą. Wówczas dochodzi do wniosku, że lepiej raz na zawsze zakończyć tę znajomość. Wraca więc do Maćka, z którym zamierza ułożyć sobie życie. Niestety ten dowiaduje się, że kobieta go zdradza. Opuszcza ją, teatr oraz miasto. Załamana Michalina nie potrafi poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, popada w depresję.

środa, 19 czerwca 2019

„Horologium czyli dom niezwykłych zegarów” — Ariadna Piepiórka




„(...) Zegarek to życie jego właściciela. Jeśli jedno ulega zniszczeniu — ulegnie mu też drugie.”

 
Jedenastoletni Aleksander nie zna pojęć: mama, liść, złotówka czy koń. Nie wie, czym pachnie zewnętrzny świat i jakie obrazy ten skrywa. Dlaczego? Od lat przebywa zamknięty w piwnicznym pokoju. Ciemnym, ciasnym, przywołującym najgorsze wspomnienia. Z owego pomieszczenia wychodzi tylko do salonu na posiłki, które jada z kobietą przepełnioną złem. Któregoś dnia chłopiec odkrywa niewielkie okno, dzięki któremu może coś dostrzec, usłyszeć, poczuć niejedną woń i podmuch wiatru na policzku, i które wywołuje w nim nieznaną dotąd radość. Niestety jego opiekunka z czasem odkrywa tajemnicę chłopca, którego ponownie dopadają przygnębiające uczucia. I wtem w domu zjawia się Zosia, z którą Olek się zaprzyjaźnia i którą traktuje jak siostrę. Dzięki nietypowym umiejętnościom ośmiolatki rodzeństwu udaje się uciec. Wkrótce docierają do Horologium, gdzie znajdują schronienie i stają się świadkami ciekawych zjawisk...

poniedziałek, 17 czerwca 2019

„Tosia w tarapatach. Kłopoty i katastrofy” — Paweł Maj




„— Magia, nie tylko czarna, jest bardzo prawdziwa. Czary, uroki, klątwy, złe moce, duchy, chochliki, 
fantastyczne istoty... to wszystko istnieje obok nas (...).”

 
Dwie starsze panie będące jednocześnie sąsiadkami i kuzynkami, które trzeba wreszcie pogodzić. Tajemnicze kolorowe koperty, których treść wymaga rozwikłania. Leśne Licho, z którym należy się zmierzyć. Odnaleziona w sekretarzyku księga, której sekret trzeba odkryć. I lubiące brzoskwinie oraz wyrządzające pewne szkody pasigłowce, które trzeba schwytać. To z tymi sytuacjami zmierzy się Tosia Tarapata wraz z przyjaciółmi. Jaki będzie wynik ich działań?

piątek, 14 czerwca 2019

„Ręce ojca” — Aleksandra Julia Kotela




„(...) Niespełniona miłość to miłość groźna. Jest jak jeździec na koniu, z twarzą ukrytą pod maską:
nieokrzesana, niedościgniona, wolna, a zarazem mroczna, bo tajemnicza.
Nie możesz jej uchwycić w ramy banalności. Nie łączy się z żadnym znanym bytem.
Dopóki jest ideą, możesz zrobić z nią wszystko. Wszystko, czego pragniesz.
Ale uważaj — ona żyje swoim życiem, jest temperamentna. Więc czego pragniesz?”

 
Julia otrzymuje informację o śmierci ojca, którego tak naprawdę nie znała. Matka usilnie unikała rozmów o przeszłości, co niejednokrotnie bywało powodem konfliktów między skrywającą zaszłe zdarzenia matką a pragnącą odkryć prawdę córką. Młoda kobieta opuszcza zatem Słupsk i udaje się na pogrzeb do Niemiec, a dokładniej do miejscowości Heideberg. Tam dowiaduje się, że nie tylko odziedziczyła mieszkanie po Janie, ale również knajpkę Julian, którą postanawia zarządzać. Poznaje również przyjaciela ojca, Marka, który oferuje jej pomoc oraz przyjaźń. Z czasem między Julią a pisarzem rodzi się uczucie, które wkrótce zostanie wystawione na próbę. Na jaw zaczną wychodzić zatajane latami sekrety oraz przerażające fakty...

wtorek, 11 czerwca 2019

„Królestwo Złociste” — Renata Opala



Czterdziestoletni król Imer podupadał na zdrowiu, odkąd zranił go w udo drapieżny rybodziób, który pojawił się w rzece za sprawą przekleństw czarownika Doriana. Z każdym dniem był coraz słabszy, aż pewnego dnia ogłoszono jego śmierć. Bezpieczeństwo Królestwa Złocistego stanęło pod znakiem zapytania. Syn króla, Garland, mógł zasiąść na tronie dopiero za dwa lata, zatem w jego imieniu krainą mogła rządzić królowa Majrana. Niebawem ta otrzymuje matrymonialne propozycje od Leandera — króla Falandii i Magnolita — króla Zadarii. Również władca Krainy Lodu składa regentce propozycję, a ściślej rzecz ujmując, ofertę małżeństwa Garlanda z jego córką, Lodovicą. Tymczasem młodzieniec podsłuchuje rozmowę Leandera i Magnolita, z której wynika, że Ci chcą pozbyć się dzieci królowej, a ją samą zamknąć w wieży. Nad Królestwem zbierają się ciemne chmury, trzeba działać i jak najszybciej odnaleźć bezpieczne schronienie. Zapada więc decyzja — Garland i jego siostra, Tulipanna w towarzystwie nauczycielki i sokolnika muszą udać się w podróż, której celem jest dotarcie do Krainy Lodu...

piątek, 7 czerwca 2019

„Dwie kobiety” — Hanna Dikta




(...) Rodzimy się sami, żyjemy sami i umieramy sami.
— A miłość? — zapytała (...).
— Miłość sprawia, że łatwiej tę samotność znieść (...).

 
Pewnego dnia trzydziestopięcioletnia Ewa odchodzi od męża i rezygnuje z pracy na uniwersytecie. Pragnie uciec od przeszłości i miejsc, które jej o niej przypominają. Przede wszystkim marzy o śmierci, ale nie ma odwagi, aby się do niej zbliżyć. Postanawia zatem wyjechać do wsi Glinki położonej na Dolnym Śląsku. Tam znajduje zatrudnienie w pensjonacie Stara Szkoła, którego właścicielką jest niespełna pięćdziesięcioletnia wdowa, Bogna. Samotne i pełne żalu kobiety zaprzyjaźniają się, ujawniają swoje dramaty i rozterki życiowe oraz udzielają sobie wzajemnie wsparcia. Wkrótce każda z nich stanie przed trudnym wyborem...

wtorek, 4 czerwca 2019

„Kroniki skrzatów. Cz. II: Szagawarra” - Marbella Atabe




„Czary naprawdę istnieją - pomyślała Amelka. - Nie ma dwóch zdań.
Nicość też istnieje. Jest prawdziwa. Widziałam.”

 
Życie w krainie pełnej barw, tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń toczy się niezwykle powoli. Ciekawa świata Amelka, mieszkająca z babcią w chatce położonej w pachnącej Dolinie Stokrotek, uwielbia spacery ze swoim pupilem. Nie do końca świadoma swych umiejętności pewnego dnia spotyka intrygującą postać. Troskliwy olbrzym, Teodor, opiekuje się zaprzyjaźnionym skrzatem, do którego niespodziewanie ktoś bliski przybywa w odwiedziny. A Gutek nadal dba o porządek w komnacie swej pani, Marbelli, uchodzącej za tę złą i pozbawioną serca oraz siejącą postrach w zamku i jego okolicy. Ta pokazuje jednak swoje drugie oblicze, a z czasem postanawia przeprowadzić pewien rytuał...

piątek, 24 maja 2019

„Soboty są dla nas” — Anna Matysek



Pewnej nudnej soboty, kilkuletnia Tosia Gładecka postanawia udać się na spacer do lasu. Tam dostrzega płaczącego chłopca trzymającego małe kocięta. Tomek zwierza się dziewczynce, że jego dziadek nie zgadza się na trzymanie kotków w domu i zamierza je utopić. Dlatego ten, chcąc chronić stworzonka, zdecydował się uciec. Tośka wyraża chęć pomocy i zaprasza kolegę do swego rodzinnego domu, aby porozmawiać z rodzicami. Zapada decyzja — kotki zostają u dziewczynki, a Tomek będzie mógł je odwiedzać w każdą sobotę. Z czasem okazuje się, że owe soboty nie polegają tylko na wspólnej opiece nad kotkami, ale również stają się dniami pełnymi wrażeń...

środa, 22 maja 2019

„Miłość na gigancie” - Anita Scharmach




- Niekiedy, proszę pana, milczenie jest złotem - (...). 
- I niesie za sobą więcej wartości niż niejedno słowo.”


Magda Lewicka to dwudziestoośmioletnia piękna i samotna kobieta. Jest księgową, pedantką i uwielbia starocie. Ponadto jest właścicielką kota, Manfreda, którego przygarnęła niecałe dwa lata temu. Wraz ze swym towarzyszem mieszka w kamienicy, a dokładniej wynajmuje w niej kawalerkę, której właścicielem jest starszy pan. Pewnego dnia ten wypowiada Magdzie umowę, albowiem wraca jego wnuk z Londynu. Początkowo kobieta nie jet zadowolona, ale z czasem dostrzega plusy owej sytuacji. Rozpoczyna zatem poszukiwania nowego lokum, ale nie tylko... Musi też odnaleźć Mańka, który zwyczajnie postanowił zwiać. I wtem poznaje przystojnego Jakuba...

wtorek, 14 maja 2019

"Historie miłosne" - Kamila Cudnik




"(...) Pewnych rzeczy nie da się powiedzieć na głos, przynajmniej niektórzy nie potrafią."

 
Sara jest doktorantką, a jej mąż, Tomasz, prawnikiem i właścicielem kancelarii. Wykształceni, piękni i bogaci - wydawać by się mogło, że para idealna. A jednak małżeństwo niepozbawione jest skazy, niedopowiedzeń, rozczarowań i tajemnic. Odkąd kobieta poznaje przypadkiem Sergiusza, przyjaciela jej męża z czasów studenckich, wszystko się zmienia. Skrywane dotąd sekrety adwokata powoli wychodzą na jaw. A to nie wszystko, albowiem mężczyzna pokazuje swe drugie prawdziwe oblicze...

poniedziałek, 13 maja 2019

Recenzja przedpremierowa: "Podaruj mi jutro" - Ilona Gołębiewska




"(...) Życie jest niczym teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, a suflerem jest sumienie, 
skłaniające do wyboru takich a nie innych ról."

 
Dwór na Lipowym Wzgórzu to niezwykle urokliwe miejsce, pełne zapachów, smaków i wspomnień. Od dwustu lat należy do rodziny Horczyńskich, teraz pieczę nad nim sprawuje znakomita malarka, Aniela, która obiecała ojcu, że będzie walczyć o ten cudowny zakątek Podlasia i zaopiekuje się nim. Kobieta początkowo myślała, aby osiąść na dworze tylko na jakiś czas, oderwać się na chwilę od światowych wojaży, a następnie sprzedać majątek. Jednak serce podpowiadało zupełnie coś innego. Aniela decyduje się nie tylko zostać w Lipowczanach, ale również postanawia otworzyć Akademię Sztuk Anielskich i dzielić się swym talentem z innymi ludźmi. Pomaga jej w tym dziennikarz i redaktor programu "Maluchem przez Polskę". Ten staje się też świadkiem wielu różnych wydarzeń zachodzących we dworze. Wieloletni konflikt z sąsiadem, powracająca przeszłość i nieoczekiwane znaleziska - to tylko część "atrakcji"...

sobota, 4 maja 2019

"Portugalska eskapada" - Janusz Niżyński




"- (...) świat jest jak książka. Ci którzy nigdy nie podejmują decyzji o podróży,
poznają tylko jej jedną stronę, tę z okładki..."

 
Studentka lingwistyki oraz siedemdziesięcioletni portugalski pisarz ukrywający się w Polsce, poznają się w szpitalu. On przebywa w klinice po ciężkim zawale, ona się nim opiekuje. Pewnego dnia mężczyzna proponuje dziewczynie nie tylko wspólne mieszkanie, ale przede wszystkim małżeństwo. Dorota przystaje na ofertę, która znacząco wpłynęłaby na jej poprawę warunków materialnych. Niestety trzy miesiące po ślubie zostaje wdową. Wkrótce w willi zjawia się syn zmarłego, Manuel, który w zaistniałych okolicznościach postanawia zabrać kobietę do Portugalii...

niedziela, 28 kwietnia 2019

"Serce z szuflady" - Agnieszka Jeż




"- (...) mój tata powtarzał, że w życiu zawsze jest tak, że albo ma się na coś wpływ,
albo się go nie ma. I cała sztuka polega na tym, żeby umieć odróżnić te dwie sytuacje. 
Jak się ma wpływ, to trzeba działać. 
Jak się nie ma, to trzeba akceptować."

 
Świat trzydziestoczteroletniej Klary Majewskiej właśnie się rozpadł. Niedługo przed ślubem ukochany "zwraca jej wolność". Najwidoczniej pech prześladuje kolejne pokolenia kobiet Majewskich. Najpierw prababcia, potem babcia, dalej mama - nigdy nie stanęły na ślubnym kobiercu. Teraz dołączyła do nich najmłodsza z rodu. Kobieta w ramach urlopu udaje się do Krakowa, do Domu Pod Trzema Lipami na ulicy Wiślnej. Pragnie uporządkować mieszkanie, które odziedziczyła po prababci Emilii, i wystawić je na sprzedaż. Przecież jej życie toczy się w Warszawie, tam ma pracę i mieszkanie, które co prawda należy do matki, ale ta od lat mieszka z partnerem w puszczy. Tymczasem Klara znajduje dziennik prababki, a zapiski kompletnie ją pochłaniają i wiele wyjaśniają... 

czwartek, 11 kwietnia 2019

"Pan Przypadek i kryminaliści" - Jacek Getner




"Ludzie są banalnie przewidywalni..."


Jan Kowalski mający afrykańskie korzenie zostaje oskarżony o zabicie sześćdziesięcioletniej kobiety kolekcjonującej sztukę nowoczesną i będącej właścicielką pewniej niewielkiej rzeźby, która zniknęła. Przypadek postanawia uwolnić mężczyznę i odnaleźć prawdziwego sprawcę.

Znany pisarz, Kordian Zamoyski niebawem musi przedstawić wydawnictwu swój piąty już kryminał, ale niestety brakuje mu pomysłu na niego. Pewnego dnia stojąc pod blokiem, w którym mieszka, dostrzega sąsiadkę z aparatem fotograficznym. I wtem doznaje olśnienia. Chwilę później zostaje przygnieciony ciałem kobiety. Ona wypada z okna i nie żyje, on próbuje ją ratować i trafia do szpitala. Niestety nie pamięta zarysu kryminalnego, który miał ująć w swej powieści. Zwraca się więc do detektywa o pomoc.

Cesarski blef właśnie ujrzało światło dzienne. Problem w tym, że nie wiadomo, kto tak naprawdę jest autorem tej książki. Do jej napisania przyznają się bowiem aż trzy osoby: Cesarzowa, Caryca i Sułtan Polskiego Kryminału. Zadaniem Jacka Przypadka jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czyjego autorstwa jest ów bestseller.

poniedziałek, 25 marca 2019

"Siostra Księżyca" - Lucinda Riley




"(...) czasami w życiu dochodzi się do punktu, kiedy nie można już iść dalej tą samą drogą
i trzeba przejść przez most, by ruszyć dalej."

 
Tiggy przebywa na terenie szkockiej posiadłości Kinnaird, gdzie opiekuje się dzikimi zwierzętami, a w szczególności kotami. Zaprzyjaźnia się też ze współpracownikami, zakochuje w kardiochirurgu będącym właścicielem pięknego domu i wielohektarowych obszarów, a także poznaje starszego człowieka o imieniu Chilly, który jak się okazuje jest jej poniekąd bliski, i co więcej, zna jej historię. Niegdyś obiecał komuś, że wskaże kobiecie drogę do domu. Tiggy za jego namową oraz ze wskazówkami otrzymanymi po śmierci Pa Salta postanawia udać się do Grenady, by odnaleźć swą prawdziwą tożsamość. Tam dociera do domu, który przywołuje pewne obrazy sprzed lat. A jego obecni mieszkańcy - krewni, Angelina i Pepe, zabierają Tiggy w podróż do przeszłości, do czasów kiedy jej babka La Candela była słynną tancerką flamenco. Kobieta odkryje również, że ma niezwykły dar...

czwartek, 14 marca 2019

"Wrażliwość rzeczy martwych" - Aleksandra Steć




gdybym tylko

"(...) gdyby zasnąć tak na moment
nie tęskniłabym za domem
nie tęskniłabym za tobą
może nawet i za sobą."
 

"Wrażliwość rzeczy martwych" to moje trzecie spotkanie z piórem Aleksandry Steć, i przyznać muszę, że najlepsze, najbardziej zaskakujące i niewątpliwie najbardziej emocjonujące. Ów tomik rozpoczyna przepiękna dedykacja i budzący mnóstwo uczuć wstęp - słowa, z których zostały one utkane z pewnością zapadną w pamięć. Następnie napotykamy zbiór mądrych i życiowych sentencji oraz poruszających, refleksyjnych i niezwykle nostalgicznych wierszy. Te trafiają prosto do serca, wyzwalając wzruszenie, wywołując natłok myśli i czarując swym przesłaniem. To wyjątkowa w swej prostocie i subtelności poezja.

wtorek, 12 marca 2019

"Gawędy o wilkach i innych zwierzętach" - Marcin Kostrzyński




"(...) Każdy człowiek jest inny, nie tylko wizualnie. Ta inność pozwala nam się rozwijać.
Podobnie jest u zwierząt. 
Nasze światy, nasze emocje niczym się od siebie nie różnią. 
Nie powinniśmy uzurpować sobie prawa do decydowania o życiu lub śmierci tych istot.
Podobno mamy dusze, a one nie mają, czyżby?"
 
 
Autora publikacji "Gawędy o wilkach i innych zwierzętach" kojarzę przede wszystkim z programów telewizyjnych o podłożu przyrodniczym, a także tych skierowanych dla dzieci i młodzieży. Zawsze mój podziw budzi to, z jakim oddaniem, zaangażowaniem i pasją Marcin Kostrzyński opowiada o zwierzętach leśnych. Sam od ponad dwudziestu lat prowadzi sierociniec dla dzikich zwierząt, a jego prawdziwy dom znajduje się właśnie w chatce położonej w lesie. Zapragnęłam zatem zgłębić swą skromną wiedzę i poznać świat z perspektywy osoby na co dzień mającej styczność z istotami intrygującymi i wcale nie takimi złymi, jak postrzega owe wielu ludzi. Dlatego też postanowiłam sięgnąć po wspomnianą książkę.

środa, 6 marca 2019

"Kryminalne przypadki Matyldy" - Bożena Mazalik




To miał być piękny dzień - ślub z ukochanym mężczyzną. Niestety tuż przed sakramentalnym tak, Seweryn oznajmia Matyldzie, że on musi się jeszcze zastanowić. Porzucona niedoszła panna młoda z podniesioną głową opuszcza mury kościoła. Pragnie uciec jak najdalej stąd i zaszyć się w ustronnym miejscu. Na parkingu spotyka zaproszonego na ślub Władka, który będąc świadkiem całego zdarzenia, proponuje koleżance pobyt w należącym do jego rodziny Sarnim Dworze. Matylda bez wahania przyjmuje ofertę i podekscytowana udaje się na miejsce. Już pierwsza noc daje jej się we znaki, a raczej odgłosy, które owa ze sobą niesie. Dziwne stukania, skrzypiąca podłoga, otwierające się drzwi. Pierwsza myśl - mysz, szczur lub kot, czyli nie ma się czego obawiać. Ale gdy znajduje trupa parobka zajmującego się zwierzętami na gospodarstwie, a kilka dni potem nieprzytomną przyjaciółkę, która postanowiła jej towarzyszyć w trudnych chwilach, decyduje przyjrzeć się bliżej obiektowi, w którym zagościła i jego zakamarkom... Tym bardziej, że nieboszczyków przybywa...

czwartek, 28 lutego 2019

"Splątane marzenia" - Denise Hunter




"- (...) - Choć raz w życiu chciałbym, by ktoś wybrał mnie. Nie narkotyki. Nie wolność.
I nie jakąś głupią fantazję. Mnie."

 
Brady Collins po śmierci swej byłej żony samotnie wychowuje synka o imieniu Sam. Kiedy mężczyzna poświęca się pracy w warsztacie samochodowym, kilkumiesięcznym chłopcem opiekuje się wieloletnia przyjaciółka Brady'ego, Hope. Kobieta tymczasowo pracuje w Atlancie w jednej ze stacji radiowych, w której prowadzi lubianą przez słuchaczy audycję. Pewnego dnia otrzymuje propozycję stałego zatrudnienia, co wiąże się z przeprowadzką. Tymczasem Brady dowiaduje się, że byli teściowie podjęli stosowne kroki prawne, aby móc sprawować wyłączną opiekę nad wnukiem. To nie wszystko - wystąpili też z pismem o wykonanie testów na ojcostwo. Okazuje się, że Brady nie jest biologicznym ojcem chłopca. Jednak ten nie zamierza się poddawać i postanawia walczyć o syna. Prawnik sugeruje mu, aby się ożenił, bo tylko wtedy może zwiększyć swoje szanse...

poniedziałek, 25 lutego 2019

Recenzja przedpremierowa: "Marzycielki" - Jessie Burton




"- (...) Nikt nie jest do końca zły, tylko niektórzy czasem się gubią."


Krainą zwaną Kalią włada król Alberto. Po śmierci żony, królowej Laurelii, która zginęła w wypadku samochodowym, staje się egoistycznym, pewnym swych racji, konsekwentnym i zaborczym człowiekiem. Mężczyzna jest ojcem dwunastu córek, z których każda może pochwalić się swym talentem i marzeniem. Najstarsza Frida pragnie zasiąść za sterami aeroplanu, Ariosta pięknie maluje, Bellina włada pięcioma językami, Dalila kocha kwiaty, a Emelia chce zostać weterynarzem. Jednak król ma wobec księżniczek inne plany. One nie mają prawa pragnąć, rozwijać się i kształcić. One mają myśleć wyłącznie o zamążpójściu. Dlatego ten postanawia zamknąć dziewczęta w jednej komnacie, którą mogą opuszczać tylko raz dziennie na godzinę. W ten sposób zamierza zadbać o ich bezpieczeństwo i zmusić do myślenia o realnych sprawach. Tylko że nie zdaje sobie sprawy z przebiegłości, waleczności i niezwykłej wyobraźni każdej ze swych córek...

piątek, 22 lutego 2019

"Trudna miłość" - Gabriela Gargaś




"- Miłość to natchnienie, sprawdzian, zanurzenie się w głębsze sfery duchowości.
Miłości nie ocenia się po sile, po krótkich wyładowaniach, ale po długości trwania."


Trzydziestodziewięcioletnia Natalia to żona kochającego męża, matka nastoletniej Julii i opiekunka rudego kota, którego nie darzy sympatią. Niegdyś pracownica poczty od wielu lat zajmuje się domem, a co za tym idzie sprząta, gotuje, prasuje, itd.. Kobieta nagle uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa, że nie tak powinno wyglądać jej życie. Rutyna w małżeństwie, powtarzalność i monotonia codziennych czynności zaczynają ją przytłaczać i wyzwalać przygnębienie. Pewnego dnia, będąc na zakupach w miejscowym sklepie, Natalia poznaje przystojnego mężczyznę wykazującego zainteresowanie jej osobą. To spotkanie jest początkiem intrygującej znajomości. Spotykają się, spacerują, prowadzą rozmowy o miłości, i nie tylko. Nie ujawniają sobie nawzajem swoich imion i postanawiają, że nigdy się w sobie nie zakochają. Po prostu będą cieszyć się każdą chwilą spędzoną razem. Tylko że...

wtorek, 19 lutego 2019

"Emil, kanarek i rudy pies" - Marta Krajewska



Antek i Filip to bracia. Pierwszy uwielbia zabawy z kolegami, a drugi pragnie do nich dołączyć. Niestety starszy brat uważa, że młody tylko im przeszkadza. Pewnego dnia tata chłopców, Emil, dostrzega sytuację, która mu się nie podoba. Postanawia opowiedzieć starszemu z synów historię ze swego dzieciństwa. Lata dziewięćdziesiąte. Jako młody chłopiec udał się na wakacje do dziadków. Tam poznał Marcina, z którym się zaprzyjaźnił oraz dziewczynkę zwaną Marchewką...

poniedziałek, 18 lutego 2019

"Cytrynowy stolik" - Julian Barnes




"Kiedy muzyka staje się literaturą, jest to zła literatura.
Muzyka zaczyna się tam, gdzie nikną słowa. 
Co powstaje, kiedy niknie muzyka? 
Cisza."

 
Jedni panicznie boją się starości, dlatego też czynią wszystko, aby oszukać czas i przedłużyć sobie młodość. Bronią się przed jej mackami, a przecież ta i tak ich dosięgnie. Inni godzą się z tymże etapem życia oraz z nieuniknioną i zbliżającą się śmiercią. Poddają się temu, co ma nastąpić, ale nie skupiają się nad tym aż tak bardzo. Wolą korzystać z pozostałego im życia. Robią wiele ciekawych rzeczy, starają się chwytać każdą chwilę i cieszyć się każdym dniem. Są tacy, którzy z uśmiechem, pokorą i spokojem podchodzą do przemijalności życia. Są też tacy, którzy są tym faktem rozgoryczeni, przygnębieni i zrozpaczeni. Jednak każda z tych osób u kresu wieku zaczyna dostrzegać to, czego wcześniej nie widziała, zaczyna zmagać się z zupełnie innymi uczuciami i wspomnieniami, które nagle zachłannie skradają ich myśli...