poniedziałek, 1 czerwca 2020

„Nowoczesna czarodziejka. Twój sukces” – Ewa KassalaTak naprawdę wystarczył jeden rzut oka na tytuł, abym podjęła decyzję o lekturze książki „Nowoczesna czarodziejka”. Intuicyjnie czułam, że to zdecydowanie lektura dla mnie. Od razu po jej otrzymaniu, zabrałam się za przeglądanie i wychwytywanie interesujących mnie zagadnień. Byłam mile zaskoczona pięknym wydaniem wspomnianego poradnika, wspaniałymi fotografiami i przejrzystością zawartości, a nade wszystko zaintrygowana tematyką. W podekscytowaniu i zauroczeniu rozpoczęłam moją pierwszą przygodę z piórem Ewy Kassali i będąc już kilka dni po lekturze, muszę przyznać, że moje odczucia są niestety ambiwalentne. Dlaczego?

Może zacznę od tego, iż książka podzielona jest na trzy w miarę obszerne rozdziały. Pierwsza część poradnika nawiązuje do historii Ziemi, wykazuje różnice między czarownicą a czarodziejką, skupia się na omówieniu wyposażenia czarownicy, nadmienia o torturach, jakim w XVI i XVII wieku poddawane były kobiety oskarżane o czary, wyjaśnia pojęcie wiccanizmu, wspomina o najważniejszych sabatach i opisuje ich przebieg, a także udostępnia wybrane fragmenty ze starych ksiąg ukazujące oblicza czarownic. Ponadto ujawnia magiczne i lecznice właściwości znanych roślin, np. bzu czarnego, brzozy, czosnku, lubczyku, szałwii i ruty. Dzieli się również naturalnym antidotum na migrenę, kaszel czy stan zapalny ucha. A to nie wszystko. Albowiem omawia poszczególne znaki zodiaku, kładąc nacisk na magię każdego z nich. A następnie podpowiada, jakie należy zastosować czary, aby zdobyć upragnionego mężczyznę. Koniec tejże części stanowią wypowiedzi mniej lub bardziej znanych osobowości na temat współczesnych czarodziejek.

Z kolei rozdział drugi poświęcony jest całkowicie jednemu zagadnieniu, jakim jest życiowy sukces. Tutaj autorka skupia się na wyjaśnieniu jego istoty, ukazuje jego składowe, począwszy od gestów, a skończywszy na wierzchniej zbroi, którą nazywa dress code. Pokazuje też, jak stworzyć własną linię sukcesu i wyjawi trzy podstawowe sposoby patrzenia (w zależności od efektu, jaki pragniemy osiągnąć, swój wzrok kierujemy na konkretną strefę twarzy). Dość szczegółowo pochyla się nad omówieniem czarodziejskich typów sylwetek oraz wymienia zasady każdej ekoczarodziejki. Ostatni etap tegoż rozdziału poświęcony jest ciekawym kobietom, które zechciały podzielić się z czytelnikami swymi historiami i tym, jak postrzegają sukces.

Ostatnia część natomiast przedstawia turystyczne walory Opolszczyzny, która bez wątpienia jest fascynującym i pięknym regionem. Autorka zachęca nas do odwiedzin owego obszaru poprzez prezentację jego atrakcyjności. Kędzierzyn-Koźle, Głogówek, Nysa, Paczków, Otmuchów czy Opole, Góra Św. Anny, pałac w Kopicach, Żyrowej i Dobrej, zamek w Mosznej i Kamieniu Śląskim – to tylko niektóre z proponowanych przez Ewę Kassalę miast i zakątków wartych zwiedzenia. Zwieńczeniem trzeciego rozdziału są historie i wspomnienia ludzi, dla których Opolszczyzna stała się miejscem wyjątkowym.

Trzy rozdziały i trzy zupełnie odmienne zagadnienia niekiedy potraktowane w bardzo esencjonalny sposób. W moim odczuciu owe nie są ze sobą do końca spójne i nie tworzą harmonijnej kompozycji. Odniosłam wrażenie, jakobym miała do czynienia z trzema odrębnymi publikacjami. Owszem książkę czyta się lekko i momentami przyjemnie (w szczególności pierwszą i ostatnią jej część). Jednak spodziewałam się czegoś kompletnie innego. Pasjonującej, przepełnionej magią, niepowtarzalnej i absorbującej lektury, do której z chęcią będę mogła powracać. A otrzymałam tematyczny miszmasz – ździebełko historii, nutka czarów, szczypta turystyki, odrobina poradnikowych wskazówek z cyklu jak odnieść sukces oraz spora dawka ludzkich doświadczeń zawodowych. Wszystko to urozmaicone licznymi, każdemu już znanymi i moim zdaniem zbędnymi cytatami nadesłanymi przez czytelników.

„Nowoczesna czarodziejka. Twój sukces” to książka, która naprawdę mogła być wyjątkowa, która mogła zainteresować i przede wszystkim urzec. Niestety to się nie udało. Dlaczego? Albowiem pomysł na nią nie został dokładnie przemyślany, a poza tym o jej zawartości można powiedzieć jedno – ale to już było… 


Tytuł: „Nowoczesna czarodziejka. Twój sukces”
Autor: Ewa Kassala
Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2020
Ilość stron: 240
Oprawa: miękka 
Kategoria: poradnik
Egzemplarz recenzencki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga i za wszystkie komentarze :)

Korzystanie ze strony Wielbicielka książek i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.